Návod na obchodovanie s futures

V minulosti sme pre Vás pripravili veľké množstvo návodov na registráciu na rôzne burzy, avšak nikdy sme sa priamo nesústredili na obchodovanie s Futures. Z toho dôvodu sme sa rozhodli, že je najvyšší čas to zmeniť, vďaka čomu Vám prinášame návod na obchodovanie s Futures a to konkrétne na najlepšej a zároveň aj najväčšej kryptomenovej burze na svete Binance, vďaka čomu je aj v tomto druhu obchodovania k dispozícii veľké množstvo kryptomien. Pokiaľ ste začiatočník, ako sa zaregistrovať a ako používať burzu Binance nájdete tu.

Čo je futures?

Ako to už býva pri klasickom obchodovaní na burze aj tu je potrebné, aby existovali dve strany k tomu, aby existoval samotný trh. Samozrejme hovoríme o predávajúcom a nakupujúcom, pričom v tomto prípade sa uzavrie takzvaný kontrakt, v ktorom obchodníci môžu špekulovať nad vývojom ceny rôznych kryptomien v budúcnosti (futures) bez toho, aby ich reálne vlastnili. Mnohí z Vás poznajú hlavne výraz ,,páka“ (leverage). Na Binance Futures môžete obchodovať v pomere 1:20 až 1:125. To znamená, že pokiaľ zainvestujete napríklad 1 000 dolárov a zvolíte páku 1:50, budete mať k dispozícii 50 000 dolárov. V tomto prípade sa používajú výrazy ,,long“ a ,,short“. Jedná sa o nástroje, ktoré sú využívané aj pri spomínaných futures, avšak nejde vôbec o nič zložité. Long znamená, že očakávate, že cena pôjde smerom hore a short zase to, že cena pôjde podľa Vás smerom nadol. 

Aké sú výhody a riziká?

Pochopiteľne tento typ obchodovania patrí medzi najrizikovejšie, keďže nejeden človek kvôli tomu stratil celý kapitál na svojom účte. V skratke povedané, čím väčšiu páku sa rozhodnete zvoliť, tým rizikovejší je samotný obchod. Pokiaľ sa totiž cena pohne výrazne viac do opačnej strany než ste predpokladali, dostanete oznámenie v podobe tzv. Margin Call-u. Toto oznámenie informuje obchodníka o skutočnosti, že samotná hodnota pokrytia danej obchodnej pozície klesla na príliš nízku úroveň a preto aj v tomto prípade je veľmi dôležité nastaviť si dôkladný stop-loss, než bude neskoro a stratíte Vaše finančné prostriedky. Čo teda môžete v takomto prípade spraviť?

  • Uzavrieť časť alebo všetky otvorené obchody
  • Pridať viac finančných prostriedkov na Váš obchodný účet

Okrem samotných rizík (ktoré sú pochopiteľne veľké) tu však máme samozrejme aj výhody. Ak sa totiž cena pohne do toho smeru, do ktorého ste očakávali, môžete mať zárobky až 125 násobne väčšie. Pochopiteľne je táto metóda často označovaná aj ako hazard, avšak keď sa podarí, môže daný obchodník zarobiť naozaj slušné peniaze. Zo zrejmých dôvodov je však tento štýl obchodovania odporúčaný najmä pokročilým a profesionálnym obchodníkom a začiatočníci by sa mu mali vyhýbať na kilometre.

Ako na to?

Keď sa prihlásite do Vášho Binance účtu, vľavo hore budete mať hneď pomerne dosť možností, čo na tejto platforme môžete robiť. Nás však aktuálne zaujímajú futures a preto kliknete vľavo hore na Deriváty a následne na tretiu možnosť. Každému užívateľovi následne vyhodí pripomienku ktorá hovorí, že ,,samotné obchodovanie s futures je veľmi riskantné, s potenciálom veľkých ziskov aj významných strát.“ Z toho dôvodu jednoznačne odporúčame naštudovať si aj odkaz, ktorý nájdete tu. Naozaj totiž nejde o žiadnu srandu a je dôležité, aby ste všetkému rozumeli.

Následne sa automaticky dostaneme na graf, ktorý sa až na pár vecí nijak extra neodlišuje od grafu spotového obchodovania, na ktorý sme všetci zvyknutí. Môžeme vidieť, že v tomto prípade je automaticky kniha objednávok na pravej strane, avšak to sa dá rýchlo vyriešiť presunom daných okienok tam, kam potrebujete. Vpravo je však stĺpec, ktorý nás zaujíma najviac práve vďaka hlavnému nastaveniu Vašich príkazov.

Začneme teda poporiadku. Keď klikneme v pravo hore na ,,kombinovaná“ čo by mala byť predvolená možnosť, otvorí sa nám okienko, trvalého režimu marže. Tu máme na výber medzi kombinovanou a izolovanou maržou, kde sa píše nasledovný text, pričom pri prvej menovej riskujete celý účet a pri druhej riskujete len výšku účtu daného obchodného páru.

  • Režim kombinovanej marže: Všetky krížové pozície v rámci toho istého maržového aktíva majú rovnaký zostatok kombinovanej marže. V prípade likvidácie môže dôjsť k prepadnutiu celého zostatku marže vášho aktíva spolu so zvyšnými otvorenými pozíciami v rámci aktíva.
  • Režim izolovanej marže: Spravujte svoje riziko na jednotlivých pozíciách obmedzením výšky pridelenej marže. Ak maržový pomer pozície dosiahne 100%, pozícia bude zlikvidovaná. Maržu je možné pomocou tohto režimu pridať alebo odobrať na pozíciu.

Následuje ďalšia možnosť nastavenia daného obchodu a to pod políčkom s prednastavenou pákou 20x. Po kliknutí  na túto možnosť nám vybehne okienko, v ktorom môžeme upraviť našu finančnú maržu, respektíve páku. Ako sme už spomínali, na výber máme pákový efekt 1x až 125x, pričom ako môžete vidieť aj na samotnom obrázku nám vybehlo automaticky ďalšie varovanie aj s pomocným článkom, ktoré znie: Výber vyššej finančnej páky ako [10-násobok] zvyšuje vaše riziko likvidácie. Vždy spravujte svoje úrovne rizika. Pre viac informácií si prečítajte náš pomocný článok.

Ďalším tlačítkom, ktoré určite budete potrebovať sú malé dve obrátené šípky hneď vedľa riadku, ktorý nám hovorí o Vašich dostupných finančných prostriedkov. Po rozkliknutí nám vybehne okienko s názvom ,,Prevod“, ktoré slúži na interné prevody v rámci burzy Binance a ako môžete vidieť priamo na obrázku nižšie, tieto prevody sú bezplatné. Po rozkliknutí ,,Fiat a spot“ zistíme, že máme na výber aj z už spomenutej kombinovanej a izolovanej marže. Následne si vyberiete mincu, ktorú chcete preniesť z klasickej spotovej burzy na futures (BUSD, USDT…) a môžete začať s obchodovaním.

Hneď vedľa malých obrátených šípok máme malé logo kaľkulačky s názvom ,,Kalkulačka Futures“. Vďaka tomuto ďalšiemu pomocníkovi na burze Binance ste schopný zistiť Váš potenciálny zisk/stratu pri akomkoľvek futures obchode a je jedno či to bude long s pákou 1:20 alebo short s pákou 1:80.

V spodnom okne následne nájdete Vaše pozície, otvorené príkazy, históriu objednávok, históriu obchodov, históriu transakcií a Vaše aktíva, čo určite poznáte z klasického spotového obchodovania. Okrem toho však môžete vidieť, že obchodovanie s futures naozaj nie je pre žiadnych nováčikov a prináša so sebou nemalé riziká aj vzhľadom na to, že pri futures robíte doslova stávku s druhou stranou o budúcom cenovom vývoji daného digitálneho aktíva. Preto ešte raz odporúčame venovať sa tomuto druhu obchodovaniu až keď budete mať dostatočné skúsenosti na obyčajnom trhu, nakoľko určite nechcete len tak prísť o všetky Vaše peniaze.