Začiatočníci

0

   V roku 2017 nastal úspešný rozvoj trhu s kryptomenami.

   Tento článok  slúži  ako všeobecná príručka a poskytuje niektoré poznatky z našich osobných skúseností investovania do kryptomeny. Článok nepredstavuje finančné poradenstvo. Vždy by ste mali vyhľadávať vášho osobného a profesionálneho finančného poradcu a robiť vlastný výskum ešte pred začatím investovania alebo obchodovania.

   Rozhodli ste sa zobrať veci do vlastných rúk a teraz chcete buď investovať alebo ste už začali investovať do kryptomeny. S celkovým nárastom 100 biliónov dolárov za dva týždne sa to na trhu s kryptomenami začína prehrievať.

   Ale, kde začať? Na coinmarketap.com je teraz viac ako 1300 kryptomien, desiatky búrz, a veľa vrstiev technológii, ktoré sú ťažké na pochopenie. Svet kryptomien môže byť celkom ohromujúci pre nováčikov avšak zaberie veľa času a skúmania aby sa pochopili ako začať a ako sa vyhnúť drahým chybám.

   Pokúsime sa vysvetliť základné a hlavné veci, ktoré by mal každý investor vedieť, čo vlastne zahŕňa aj čo sú peňaženky s kryptomenami a ako ich používať, ako obchodovať, kde obchodovať, na čo sa zameriavať v dobrých projektoch, a všeobecné rady, ktoré sme sa osobne naučili pri investovaní v tejto oblasti od začiatku roka.

ZAČÍNAME

Tu sú témy, ktoré budeme uvádzať v tomto článku:

 • Peňaženky  – Peňaženky sú ako bankové účty pre vaše mince. Prejdeme všetkými hlavnými typmi peňaženiek a taktiež aj ako ich používať.
 • Burza – Ako zaslať peniaze aby ste začali na populárnej burze.
 • Obchodovanie – Ako začať obchodovať a veci, ktoré by ste mali pochopiť ohľadom trhu s kryptomenami.
 • Spravovanie svojho portfólia – Aplikácie, ktoré Vám pomôžu lepšie pochopiť vaše zisky a straty, a ako sledovať mince a ceny.
 • Zabezpečenie – Tipy ako maximálne zabezpečiť vaše vlastníctvo, najlepšie postupy, ako sa vyhnúť phishingovým podvodom (získavanie hesiel od používateľov), atď.
 • Najčastejšie chyby – Drahé (nákladné) chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť.
 • Všeobecné rady a tipy – Rady, ktoré sme uznali ako užitočné z našich vlastných skúsenosti z oblasti obchodovania, výskumu, atď.
 • Zdroje – Užitočné zdroje ako sa naučiť viac o rušivej technológii, ktorá sa skrýva za kryptomenami, ako držať krok s novinkami o kryptomenách, komunity do ktorých  sa môžete zapojiť, a iné.

PEŇAŽENKY

Peňaženky sú ako Vaše osobné bankové účty a rôzne peňaženky obsahujú rôzne kryptomeny.

   Aby ste mohli obchodovať s akokoľvek kryptomenou, najprv potrebujete peňaženku kam by ste ich mohli vložiť; napr.: Bitcoin potrebuje byť vložený do Bitcoin peňaženky. Peňaženky sú v podstate presne to ako znejú, sú to bankové účty kryptomeny.

Ako získať peňaženku?

   Najjednoduchšia cesta ako ju získať je zaregistrovať sa na burze, ktorá vám umožní kupovať, obchodovať alebo predávať kryptomeny, umožní vám tiež vytvoriť peňaženku pre každú kryptomenu, aj napriek tomu ak žiadnu nevlastníte. Napríklad taký Coinbase vám ponúkne peňaženku pre Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash.

Na rozdiel od fyzických peňaženiek, Peňaženky s kryptomenami v skutočnosti nič nenesú

   Čo je dôležité pochopiť je že peňaženky sú jednoducho bezpečným ‚vstupom‘ do blockchain, takže si môžete prezerať vaše záznamy a transakcie. Predstavte si to ako Gmail kde je vaša peňaženka používateľským menom a heslom vášho Gmail účtu ale v podstate si e-maily neukladáte sami, jednoducho máte k tomu prístup. Vaše mince a transakcie sa ukladajú do reťazcov, ktoré sú rozložené cez obrovskú sieť. Takže je to vždy tam bez ohľadu na to, či peňaženku stratíte. Jednoducho len nebudete môcť mať prístup alebo robiť čokoľvek so mincami bez vašej peňaženky.

Ako zaslať alebo obdržať mince medzi peňaženkami

   Každý peňaženka ma svoju vlastnú a jedinečnú adresu, takže ak obchodujete na troch rôznych burzách, budete mať rôzne peňaženky a adresy pre každú burzu zvlášť pre každú kryptomenu. Predstavte si to ako rôzne webové stránky alebo rôzne URL odkazy.

   Adresy peňaženiek sú v súčasnosti veľmi dlhé reťazce znakov, ktoré sa nazývajú hash.

   Aby ste odoslali mince medzi peňaženkami, najprv potrebujete skopírovať prijímaciu adresu a potom pri odosielaní zadať adresu do políčka s prijímateľom.

   Tu je príklad ako vyzerá odosielacie políčko v Coinbase:

Peňaženky sú špecifické pre meny

   Znamená to, že povoľujú len posielanie a prijímanie ich vlastných kryptomien. Toto je veľmi dôležité pochopiť. Vo svete kryptomeny nemôžete zasielať rôzne peniaze na rôzne peňaženky (sú tu aj výnimky), inak prídete o svoje fondy navždy.

Kryptomeny založené na ERC-20 (výnimka)

   Aby sme sa do toho ponorili trošku hlbšie, sú tu isté kryptomeny založené na ERC-20 protokole (vytvorené z blockchain Ethereum), ktoré môžu byť uložené v rovnakej kompatibilnej ERC-20 peňaženke. Takže napríklad, ak máte dve kryptomeny ERC-20, ‚Apple-Coin‘ a ‚Orange-Coin‘, tak ich môžete obidve poslať na ERC-20 peňaženku, ako je MyEtherWallet.com.

 

*** Vždy sa dvakrát uistite, že odkaz, ktorý prehliadate je správny, pretože existuje veľa stránok s mätúcou podobnosťou hláskovania aby nachytali užívateľov, aby sa zaregistrovali a tým by vám ukradli vaše osobné údaje! (phishing) Nesnažte sa vyhľadávať a vstupovať na stránky cez Google ale vstupujte priamo cez stránky alebo cez záložky.***

   Vždy sa uistite že ste na zabezpečenom prepojení stránky a dvakrát sa presvedčte, že ste na bezpečnej webovej adrese.

Rôzne typy peňaženiek

On-line peňaženky sú často považované za najmenej bezpečné avšak veľmi praktické na obchodovanie. Ak máte vaše mince na burze, môžete s nimi bezodkladne obchodovať. Avšak, je tu niekoľko typov peňaženiek:

 • Desktop peňaženky – Toto sú peňaženky, ktoré sa zvyčajne vytvárajú kryptomenovými developermi. Napríklad, aby ste našli oficiálne podporovanú peňaženku pre Bitcoin, môžete si jednu stiahnuť z https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet
 • Mobilné peňaženky – Existujú aplikácie s týmto typom peňaženiek, ktorú si môžete stiahnuť a nainštalovať do vášho mobilného zariadenia, avšak aplikácia je skôr určená pre užívateľov Androidových telefónov.
 • On-line peňaženky – Každá burza ponúka on-line peňaženky aby bolo možné zaslať a obdržať mince. Napríklad, Coinbase alebo MyEtherWallet.com. Je vysoko doporučené uchovávať svoje mince offline aby  ste znížili riziko hackovania, pokusy o neoprávnené získavanie osobných údajov a taktiež kolaps burzy. Zatiaľ čo niektoré burzy majú bezpečnostné protokoly, stali sa aj také katastrofy ako je slávny Mt Gox hack, kedy bol v roku 2014 ukradnutý Bitcoin v hodnote 460 miliónov dolárov.
 • Papierové peňaženky – Papierové peňaženky sú v podstate vytlačené z vašich verejnýchsúkromných kľúčov peňaženky spolu s QR kódom, ktorý si môžete naskenovať. Súkromný kľúč je v podstate sled písmen a čísel (skoro ako dlhé heslo), ktoré by ste vy a LEN VY mali vedieť v prípade ak chcete vašu peňaženku odomknúť a mať prístup k minciam. Coindesk obsahuje príručku ako vytvoriť takúto papierovú peňaženku.
 • Hardvérová peňaženka – Sú tou najbezpečnejšou formou ako uchovávať vaše mince. Hardvérové peňaženky sú  oflline  (často aj označované‚ cold storage‘). Hardvérové peňaženky avšak nepodporujú všetky mince, takže budete musieť zistiť či sú mince, ktoré chcete uchovať, podporované vašou peňaženkou. Obľúbené možnosti sú peňaženky Ledget Nano S a Trezor Hardware Wallet.

BURZA

   Na rozdiel od tradičných akciových trhov, burzy kryptomien nikdy nespia, sú globálne a obchoduje sa 24/7.

   Aby ste začali obchodovať s kryptomenami, existuje pár kľúčových vecí, ktoré potrebujete pochopiť:

 1. Len zopár búrz vám povolí kúpiť Bitcoin s Fiat menou (vaša vnútroštátna mena, ako napríklad Americký dolár).
 1. Bitcoin je v súčasnosti najbežnejším obchodným párom, čo znamená, že s cieľom investovať do iných mincí alebo projektov, s najväčšou pravdepodobnosťou budete môcť iba obchodovať / kupovať proti Bitcoin. Teda, budete musieť mať Bitcoin aby ste mohli obchodovať. Ethereum tiež začína byť široko prípustný ako obchodný pár, takže tiež sú tu mince, ktorými môžete obchodovať proti Ethereum.
 1. Väčšina búrz nie je regulovaná, investujte na vlastné riziko.
 1. Na rozdiel od tradičných akciových trhov, burzy kryptomien nemajú žiadne otváracie hodiny, takže sú vždy otvorené, 24/7, 365 dní v roku, globálne.

Populárne burzy

 • Coinbase

   V Spojených štátoch je Coinbase jednou z najväčších búrz Bitcoinu na svete. Coinbase  v súčasnosti umožňuje len kupovanie štyroch kryptomien: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, a Litecoin. Môžete ich kúpiť priamo z kreditnej karty za limitovaných 250 dolárov na týždenne. Tento limit môže byť navýšený ak splníte požiadavky na overenie totožnosti. Účtujú si 4% poplatok za spracovanie.

 • Bittrex

   Taktiež burza založená v Spojených štátoch. Bittrex je jedna z najpopulárnejších kryptomien aj vďaka tomu, že nesie viac ako 1300 alternatívnych kryptomien (alebo bežne označované ako ‚alt coins‘). Nemôžete vkladať vašu Fiat (vnútroštátnu) menu priamo do Bittrex , takže najprv potrebujete kúpiť Bitcoin alebo Ethereum, a následne ich previesť do Bittrex predtým ako začnete obchodovať.

 • Binance

   Založená v Hongkongu, Binance bola spustená ešte len začiatkom roku 2017 avšak rýchlo zmenili platformu sprístupnenú pre západnú časť sveta a tým sa stali jednou z najväčších búrz svojou veľkosťou. My osobne odporúčame Binance vďaka ich vynikajúcemu používateľskému prepojeniu, ľahkému používaniu, nižším poplatkom (požitím ich Binance meny aby tým uľahčili obchody), a výber alt coin-ov, s ktorými sa obchoduje.

 • Bitfinex

   Taktiež založený v Hongkongu,  Bitfinex je jednou z najväčších búrz a uschováva najväčšiu časť Bitcoinu pre burzy, ktoré sa zameriavajú na obchodníkov Severnej Ameriky. Ponúka tiež rozsiahly počet alt coin-ov, avšak nie tak veľký ako Bittrex alebo Binance.

 • Poloniex

   Taktiež založená v Spojených štátoch, Poloniex je ďalšia z veľmi populárnych búrz, ktorá obchoduje s desiatkami kryptomien.

Obchodovanie s kryptomenami

Teraz, keď už rozumiete ako fungujú peňaženky a objavili ste burzy na ktorých môžete obchodovať, je čas naučiť sa ako funguje obchodná mechanika vo svete kryptomeny, a taktiež aj všeobecné rady a ako sa vyhnúť najbežnejším chybám.

Obchodné páry – porozumenie toho ako obchodovať v BTC hodnotách

   Väčšina obchodných prepojení je podobných naprieč všetkým burzám, existuje však zopár hlavných pojmov, ktoré treba pochopiť, a ktoré sú celkom podobne tradičným burzám. Jediným hlavným rozdielom je, že s väčšinou mincí sa obchoduje proti Bitcoinu, alebo v niektorých prípadoch proti Ethereumu.

Bitcoin a väčšina mincí je deliteľná. Samotný Bitcoin sa dá rozdeliť až na 10 miliónov jednotiek. Nemusíte kupovať alebo predávať celý Bitcoin.

   Bude trochu ťažké si na to zvyknúť ale je to dobrý zvyk ako vykonávať svoje obchody odkazujúce len na Fiat (vnútroštátnu) menu, ale aj proti hodnote Bitcoinu alebo Ethereumu. Napríklad, ako dneska je hodnota jedného dolára XXXXXX BTC (alebo Bitcoin). Všetky burzy, ktoré obchodujú s menou Bitcoin, ako obchodným párom, získajú objednávky na nákup a predaj s hodnotou Bitcoin.

   Jeden Bitcoin sa dá rozdeliť až na 10 miliónov jednotiek a 1 Satoshi je názov jednotky pre týchto 10 miliónov jednotiek jedného BTC.

Vytváranie obchodov

Existujú tri spôsoby ako vytvoriť obchod:

Ukážka obchodovania na kryptoburze Binance

 1. Limitovaný obchod –  Limitované obchodovanie vám umožní nastaviť si čiastku za ktorú si chcete kúpiť alebo predať mincu, a taktiež špecifikovať koľko mincí chcete. Toto je dobrý spôsob ako automaticky vyplniť a kúpiť alebo predať objednávku v budúcnosti, kedy  cena mince dosiahne váš cenový cieľ.
 1. Trhový obchod – Niektoré burzy ako Binance vám umožnia kupovať pri trhovej sadzbe. V Bittrex sa toto nazýva ‚Ask‘, čo znamená požadovanú cenu na trhu. Toto je najrýchlejší spôsob kupovania na trhu ak chcete okamžite kúpiť alebo predať mincu.
 1. Stop limit – Stop limit v podstate umožňuje automaticky spustiť objednávku s nastavenou cenou, alebo lepšou cenou. Napríklad, a si nastavíte ‚stop limit‘ na 5$, potom automaticky začnete nakupovať až do požadovaného limitu pokiaľ je cena 5$ alebo menej. Obrátene keď nastavíte stop limit na predávanie.

Ukážka obchodovacieho prostredia na kryptoburze Bittrex

Tip: Ak chcete rýchlo skontrolovať, či ste zadali správnu hodnotu Bitcoin z hľadiska výšky dolára, môžete vložiť sumu na stránke http://preev.com/ a previesť ju na doláre.

Spravovanie vlastného portfólia

Teraz, keď sme si prešli obchodovanie , poďme sa pozrieť na to ako spravovať vlastné portfólio. V súčasnom ekosystéme kryptomeny sa môžete zistiť, že sa pomerne málo rozprestiera pomedzi rôzne burzy a desiatky peňaženkami. Pamätajúc si, do ktorých mincí ste investovali, koľko ste ich kúpili, za akú cenu sa kúpili, spomedzi mnohých adries a miest môže byť úprimne veľká fuška.

   Jedeným z postojov môže byť nastavenie tabuľkového procesora Excel ale zachovať synchronizáciu s aktuálnymi dátami sa zdá byť celkom výzva. Našťastie existuje zopár aplikácii, ktoré vám dokážu pomôcť zaznamenať vaše obchody a ukázať vám vaše zisky/straty.

Aplikácie, ktoré Vám pomôžu spravovať vaše portfólio

  

Blockfolio

   Blockfolio bola jedna z prvých aplikácii, ktorá bola spustená predovšetkým na spravovanie vlastných kryptomenových investícii. Je to jedna z najpopulárnejších variant, už je spustená nejakú chvíľu a je dostupná aj pre iOS aj Android.

   Ak s ňou chcete začať, je tam zopár nastavení nakoľko budete musieť vkladať všetky transakcie manuálne. Ako náhle sa všetko konfiguruje, zobrazia sa vám vaše portfólio zostatky a zisky/straty, a taktiež môžete prepínať medzi zobrazeniami hodnôt v BTC alebo v predvolenej fiat mene. Vo všeobecnosti je to užitočné a ukazuje vám prehľad o vašom portfóliu a cenách mincí, ktoré uchovávate. Avšak je trochu zložité zistiť koľko ste zarobili na kryptomene, pretože budete musieť kliknúť na kryptmenu a potom na holdings tab, čo je trochu otravné.

   Máte tiež možnosť nastaviť upozornenia o cenách a tiež vám ukáže najnovšie správy zo sveta kryptomeny a stránky súvisiace s tým ako je napríklad stránka cointelegraph.com, atď.

Výhody:

 • Blockfolio sleduje viac ako 2000 altcoin-ov a tým sa všeobecne stáva jednou z najobsiahlejších aplikácií spravovania portfólia
 • Cenové upozornenia
 • Základný informačný kanál
 • Podporuje viaceré Fiat meny
 • Dostupné na iOS a Android

Nevýhody:

 • Zadávanie transakcií môže byť dosť zdĺhavé, pretože umožňuje iba manuálne zadávanie transakcií
 • Grafy nie sú interaktívne
 • Vyskytli sa nejaké problémy so serverom, keď sa aplikácia načítavala pomerne pomaly, najmä v posledných dvoch týždňoch s rastúcou pozornosťou mainstream, ktorú trh kryptomeny obdržal
 • Niekedy sa údaje (ceny mincí) môžu javiť ako nepresné kvôli aktuálnym kurzom
 • Dizajn aplikácie je jednoduchý

 

CryptoCompare

   CryptoCompare.com je informačný, diskusný portál zaoberajúci sa čisto kryptomenami a všetkých záležitosti okolo toho. Môžte si tam, sledovať vývoj cien kryptomien, sledovať recenzie na spätnu väzbu na rôzne krypto peňaženky, zmenárňe a kryptoburzy. Ťažiari si tam môžu vyrátať cenu výnosovu ťažobných zariadení pomocou mining calulátora.
CryptoCompare taktiež ponúka možnosť spravovať si krypto portfólio s rôznymi nastavenimi a funkciami.

CryptoCompare portfólio ponúka: 

 • PrivatePublic portofólio, public môžte zdielaľ a hocikto môže sledovať vaše portfólio,
 • Zadávať a sleodvať cenu nákupu coinu v jednej alebo dvoch cenách (Fiat + krypto) 
 • Sledovať históriu predaných coinov
 • Grafické a štatistické informácie o aktuálnom stave portfólia.

Ak hľadáte kvalitné webové porftólio, tak CryptoCompare je jedno z najpoužívanejšícha a najlepších.

ZABEZPEČENIE

   Sme si istí že veľa z vás možno počulo o tých hororových príbehoch ako sa stratili súkromné kľúče, ako boli ukradnuté Bitcoiny, hackované burzy, atď. Keď je v stávke toľko peňazí, je dôležité, aby ste vykonali všetky bezpečnostné opatrenia, a to aj v prípade, že by to mohlo spôsobiť ďalšie nepríjemnosti. Ten pokojný pocit, keď viete, že vaše investície a ťažko zarobené peniaze sú stále v bezpečí a zabezpečené, je neoceniteľný.

   Tu je niekoľko vecí, ktoré by mal každý investor urobiť, aby udržal svoje investície zabezpečené:

Povolenie dvojfaktorového overenia používateľa (2FA)

   Toto je prvá vec, ktorú by mal každý, kto investuje, okamžite povoliť po zaregistrovaní na burze alebo na akomkoľvek mieste, kde uložíte vaše mince. Všetky burzy zdieľajú tento názor, takže to povoľte! Služba 2FA zabezpečuje, že aj keď vaše prihlasovacie meno a heslo budú ohrozené, hackeri sa nedostanú do vášho účtu, jedine ak zadajú 6-ciferný kód s časovým limitom, ku ktorému máte prístup iba na vašom telefóne.

   Nastavenie dvojfaktorového overovania:

 1. Stiahnite si buď Google Authenticator alebo Authy
 2. Prejdite na miesto, kde môžete povoliť 2FA pre váš účet na burze/webových stránkach
 3. Mali by ste vidieť QR kód; jednoducho naskenujte kód s aplikáciou
 4. A je to!

   Po tomto nastavení sa po každom prihlásení do svojho účtu sa navyše pred poskytnutím prístupu k vášmu účtu, spýta na šesťmiestny a časovo limitovaný kód ako dodatočné zabezpečenie.

   Bežná mylná predstava je, že musíte použiť službu Google Authenticator na zapnutie funkcie 2FA. To nie je pravda. My osobne odporúčame Authy pre spravovanie vášho 2FA, pretože sa dá synchronizovať s viacerými zariadeniami, v prípade straty alebo zmeny vášho telefónu/zariadenia si vždy môžete obnoviť svoje 2FA kódy.

Používajte dlhé, bezpečné heslá (a správcu hesiel, sú zadarmo!)

   Môže to byť trochu otrava vkuse vyťukávať keď sa chcete prihlásiť aby ste mohli obchodovať alebo skontrolovať vaše zostatky, ale tento proces je bezproblémový pokiaľ využijete správcu hesiel, ktorý vám pomôže vygenerovať a zapamätať si všetky prihlasovacie mená/heslá pre všetky burzy na ktorých obchodujete.

   Odporúčame buď 1Password (zdarma pre 1 zariadenie) alebo LastPass (zdarma pre viac zariadení).

Tip: Je tiež užitočné uložiť záložný kód 2FA do správcu hesiel, ako aj adresy peňaženky, takže ich môžete jednoducho skopírovať a prilepiť pri prenose mincí!

   Nepoužívajte opakované heslá a prihlasovacie mená

   Toto je samozrejmosť. Ak sa niektorý z vašich účtov dostane do ohrozenia, nie je ťažké si predstaviť, že hacker môže ľahko nájsť iné účty na rôznych burzách. A skôr ako to budete vedieť, vaše ťažko zarobené investície úplne zmiznú.

BEŽNÉ CHYBY, KTORÝM SA TREBA VYHNÚŤ

 1. Zasielanie mincí na nesprávne adresy peňaženiek

    Toto je nevyhnutné si zapamätať! Ako náhle zašlete vaše mince na nesprávnu adresu, už sa to nedá napraviť. Vždy sa uistite, že ste si dvakrát skontrolovali odosielaciu/prijímaciu adresu.

 1. Zasielanie nesprávneho množstva Bitcoinu

    Nakoľko je Bitcoin deliteľný až na 10 miliónov jednotiek, je veľmi ťažké sledovať , koľko peňazí skutočne posielate. Použite webové stránky, ako je http://preev.com/, aby ste skontrolovali hodnotu odosielanej/prijímanej BTC.

VŠEOBECNÉ RADY A TIPY

 1. Investujte toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť

   Kryptomeny sú úplne nová majetková hodnota, rovnako ako aj úplne nový trh. Je to investícia s veľmi vysokým rizikom a mali by ste investovať s myšlienkou, že peniaze, ktoré ste vložili, by mohli byť jedeného dňa veľmi zbytočné. Takže investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť.

 1. Vzrušenie z nákupu mincí na vzostupe

   Často, keď minca rastie na cene, alebo keď burza prosperuje, je lákavé, že chceme sa chceme zakúpiť a chytiť tú vlnu. Dôrazne odporúčame vyhýbať sa rýchlemu nákupu obchodu, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou v okamihu, kedy si ho kúpite, cena sa začne upravovať a vy sa budete držať mincí v strate.

 1. Nesnažte sa načasovať si obchod

   Pokiaľ ide o obchodovanie s kryptomenami, trh nie je len oveľa prchavejší ako tradičné trhy (kde je obvyklý 20% -50% výkyv za deň), je však aj oveľa nepredvídateľnejší. Nemôžete vždy predať vrchol a kúpiť dno. Oveľa bezpečnejšia a výhodnejšia stratégia na toto je, vynaložiť dostatok času na trhu, namiesto toho, aby sme sa pokúšali načasovať si obchod.

 1. HODL

   Čím viac obchodujete s kryptomenami, tým viac si všímate, že ľudia hovoria: “Just HODL”. Pôvodne je to preklep na fóre Bitcoin, teraz sa však stáva meme obrázkom a všeobecnou obchodnou stratégiou, ktorá znamená udržať dlhodobý stav. Je to rozumná rada a jedna, ktorú osobne sledujeme a považujeme za efektívnu. Jednoducho držte svoje investície na vysokých a nízkych úrovniach a vyhnite sa každodennému obchodovaniu. Vzhľadom na to, že trhy časom rastú, tak isto aj vaše investície, takže nebuďte chamtiví a nesnažte sa urobiť násobky vašich investícií príliš rýchlo.

 1.  Korekcia – Buy the dips

   Časom si začnete všímať vzory kryptomenového trhu a zvyčajne sa vyskytne obdobie kedy burza prosperuje (silné zvýšenie cien), po ktorom nasleduje úprava cien. Tieto korekcie (alebo poklesy) sú ideálnym časom na zlepšenie vašej pozície.

 1. Rozšírte/spestrite vaše portfólio

   Existuje niekoľko kategórií v projektoch, ktoré majú kladný účinok a potom aplikácie v blízkej budúcnosti s technológiou blokovania a iné, ktoré majú dlhodobejší potenciál alebo obrovsky nárast. Okrem znižovania rizika je tiež dôležité rozširovať svoje portfólio, aby ste zaistili širšiu sieť na stávkovanie v rôznych kategóriách, a tým sa uistili, že si nenecháte ujsť žiadne príležitosti. Osobne navrhujeme sledovať nasledujúce kategórie: Meny (BTC, VTC atď.), Platformy (ETH, NEO, QTUM), Dodávateľský reťazec (WTC, VEN, WaBi, MOD) , HUSH atď.), Blockchain Agnostic (ARK, LINK).

 1. Vždy si spravte svoj vlastný výskum

   Keďže krypto-trh je v súčasnosti neregulovaný, existuje veľa projektov s podvodmi alebo jednoducho peňažné zdierania. Všetko čo robíte je na vašu vlastnú zodpovednosť a preto by ste mali zvážiť všetky riziká pred investovaním ťažko zarobených peňazí.

   Existuje veľa faktorov, ktoré by ste mali zvážiť pri posudzovaní, či minca/projekt je dobrou investíciou; tu je niekoľko z nich:

 • Tím – je tím skúsený, má dôveryhodné informácie? Sú to skutočné, overené identity?
 • Technológia – Vytvárajú skutočnú technológiu, ktorá prispieva k potrebe alebo rieši problém? Čo sa týka ich prístupu? Sú v aktívnom vývoji? Majú vlastnú blokovú reťaz?
 • Minca – Zatiaľ čo niektoré projekty môžu mať dobrú počiatok, nemusí to hneď znamenať, že to bude dobrá investícia. Je dôležité pochopiť, či minca, ktorú kupujete, bude mať vlastnosti, ktoré z času na čas zvyšujú jej hodnotu. Investujete v nádeji, že cena bude stúpať, takže minca by mala mať taký motív, aby sa k tomu s reálnou pravdepodobnosťou dostala.
 • Časová os: Má projekt plán? Majú skutočné a jasne definované ciele? Majú už pracovný produkt? Aké ciele stanovili a kedy budú spustené? Dôležité je vedieť pochopiť časovú os a teda kedy je ten správny čas na investovanie. Ak nie je možné očakávať žiadne medzníky do roka, bolo by múdrejšie investovať aj inde z krátkodobého hľadiska.

NA ZÁVER

   Reťazová technológia a kryptomeny sú v súčasnosti ešte stále vo vývoji a ešte stále existujú medzery, ktoré by sa potrebovali zaplniť vedomosťami v tomto odbore. My to osobne považujeme za celkom fascinujúce a  úžasné, byť svedkami tohto výbuchu bohatstva, inovácie a technológie. Je to to, čo pripomína prvé dni internetu a nie je lepší čas než investovať do projektov ktorým veríte, pre potenciálne životne dôležité výnosy z investícií.

   Takže sa pripútajte, uzatvorte všetky stávky, naučte sa všetko a rôznych projektoch a sledujte ako priemysel dosiahne dovŕši črty v nasledujúcich rokoch. Veľa šťastia!

Začiatočníci
5 (100%) 1 vote

Zdieľať

Pridaj komentár