Všetko čo potrebujete vedieť o Bitcoine

0

Čo je Bitcoin?

   Bitcoin je prvá kryptomena, ktorá dala ostatným kryptomenám smer, ktorým sa majú uberať. Bitcoin od roku 2016 naberá rapídne na hodnote a je považovaný za dominantnú kryptomenu, čo značí, že celková kapitalizácia bitcoinu je minimálne 50% celkovej kapitalizácie všetkých kryptomien. Bitcoin je najrozšírenejšiou kryptomenou vo svete. Používajú ho ako platobnú bránu mnohé veľke firmy, medzi najvýznamnejšie v našom okoli je napr. Alza.

Ako Bitcoin vznikol?

   Prvá zmienka bola podaná osobou alebou skupinou hovoriacich si Satoshi Nakamoto v roku 2008 (https://bitcoin.org/en/bitcoin-paper). V januári 2009 bol Bitcoin oficiálne spustený a odvtedy neustále ťažia nové bitcoiny, kým ich počet nedosiahne 21 miliónov kusov. S rastúcim trendom a využitím Bitcoinu jeho hodnota narásta. Patrí medzi deflačné meny, teda ich počet je dopredu presne stanovený.

Aké má Bitcoin využitie?

   Bitcoin ma ohromné využitie, lebo nahrádza v súčastnosti Cash (fyzické peniaze). Všetky platby su anonymné. Bitcoin tiež ponúka transparentnú “databázu” BLOCKCHAIN, v ktorej sú uložené všetky transakcie a Bitcoiny, na ktorom účete (bitcoinovej adrese) ležia od jeho vzniku. Je možné platiť bitcoinom ľubovoľne po svete za veľmi nízke transakčné poplatky. Bitcoin je odolný voči zásahu celosvetových vlád alebo finančných skupín.

Ako Bitcoin funguje?

   O fungovanie Bitcoinu sa stará Bitcoinová P2P sieť, ktorá zabezpečuje zápis všetkých transakcií do Blockchainu. Do bitcoinovej siete sa môže zapojiť každý stiahnutím free programu a zdieľaním svojho výpočetného výkonu počítača. Takému uzlu v sieti sa hovorí NOD. Všetky NOD-y majú na starosti spracovávanie transakcie algoritmom, vďaka ktorému sa potom “balík” transakcií zapíše do Blockchainu. Počet bitcoinov je presne dopredu stanovený na 21 000 000 a postupne pribúdajú (ťažia sa) nové, kým sa ich počet nenaplní.

Kde si Bitcoin zakúpiť?

   Bitcoin je možné zakúpiť cez kryptozmenárne SEPA, zahraničnou platbou (Coinmate.io, Kraken, Bitstamp), alebo priamo cez Bitcoinové peňaženky Coinbase, Blockchain, Xapo a podobné, kde je možnosť kúpi SEPA, zahraničnou platbou alebo aj VISA/MasterCard platobnou kartou.

Share.

Leave A Reply