Všetko čo potrebujete vedieť o Bitcoine

Bitcoin je nielen prvou kryptomenou, ale aj najznámejšou z viac ako 10 000 kryptomien, ktoré dnes existujú. Finančné médiá dychtivo informujú o každom novom dramatickom vzostupe a žalúdok dvíhajúcom poklese. Vďaka tomu sa Bitcoin stal neodmysliteľnou súčasťou trhu.

Bitcoin je nová mena, ktorú v roku 2009 vytvorila neznáma osoba pod prezývkou Satoshi Nakamoto. Transakcie sa uskutočňujú bez sprostredkovateľov – teda bez bánk! Bitcoinom si môžete rezervovať hotely na Expedii, nakupovať nábytok na Overstocku a kupovať hry na Xbox. Veľký rozruch sa však robí okolo zbohatnutia na obchodovaní s nimi. Cena Bitcoinu sa v roku 2017 vyšplhala na tisíce, dnes sa pohybujeme rádovo v desiatkach tisícoch.

Čo je Bitcoin?

Bitcoin je decentralizovaná digitálna mena, ktorú môžete kupovať, predávať a vymieňať priamo, bez sprostredkovateľa, akým je banka. Tvorca Bitcoinu, Satoshi Nakamoto, pôvodne opísal potrebu „elektronického platobného systému založeného na kryptografickom dôkaze namiesto dôvery“.

Každá transakcia, ktorá sa kedy uskutočnila v Bitcoine, existuje vo verejnej účtovnej knihe prístupnej každému, vďaka čomu je ťažké transakcie zvrátiť a je ťažké ich sfalšovať. To je zámerom: Bitcoiny sú decentralizované, nie sú kryté vládou ani žiadnou vydávajúcou inštitúciou a okrem dôkazu v srdci systému neexistuje nič, čo by zaručovalo ich hodnotu.

„Peniaze majú hodnotu jednoducho preto, že sme sa ako ľudia rozhodli, že ju majú – rovnako ako zlato,“ hovorí Anton Mozgovoy, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Holyheld, ktorá poskytuje digitálne finančné služby.

Od svojho verejného uvedenia na trh v roku 2009 hodnota Bitcoinu dramaticky vzrástla. Hoci sa kedysi predával za menej ako 150 USD za mincu, posledné mesiace sa jeho hodnota pohybovala v rozmedzí 45 000 USD – 64 000 USD, no v súčasnosti hodnota jedneho Bitcoinu klesla pod úroveň 43 000 USD. Svoje historické maximum Bitcoin dosiahol 14.04.2021 na hodnote 64 854 USD. Keďže jeho ponuka je obmedzená na 21 miliónov mincí, mnohí očakávajú, že jeho cena bude časom len rásť, najmä keď ho viac veľkých inštitucionálnych investorov začne považovať za akési digitálne zlato na zabezpečenie proti volatilite trhu a inflácii.

Ako funguje Bitcoin?

Bitcoin je postavený na distribuovanom digitálnom zázname nazývanom blockchain. Ako už názov napovedá, blockchain je prepojený súbor údajov, ktorý sa skladá z jednotiek nazývaných bloky, ktoré obsahujú informácie o každej transakcii vrátane dátumu a času, celkovej hodnoty, kupujúceho a predávajúceho a jedinečného identifikačného kódu pre každú výmenu. Záznamy sú na seba naviazané v chronologickom poradí a vytvárajú digitálnu reťaz blokov.

„Akonáhle je blok pridaný do blockchainu, stáva sa prístupným pre každého, kto si ho chce pozrieť, a funguje ako verejná kniha transakcií s kryptomenami,“ hovorí Stacey Harris, konzultantka siete bankomatov kryptomien Pelicoin.

Blockchain je decentralizovaný, čo znamená, že ho nekontroluje žiadna organizácia.

„Je to ako dokument Google, na ktorom môže pracovať ktokoľvek,“ hovorí Buchi Okoro, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ africkej burzy kryptomien Quidax. „Nikto ho nevlastní, ale každý, kto má odkaz, doň môže prispievať. A keď ho rôzni ľudia aktualizujú, aktualizuje sa aj vaša kópia.“

Hoci myšlienka, že každý môže upravovať blockchain, môže znieť riskantne, v skutočnosti je to to, čo robí Bitcoin dôveryhodným a bezpečným. Aby mohol byť blok transakcie pridaný do blockchainu Bitcoinu, musí ho overiť väčšina všetkých držiteľov Bitcoinu a jedinečné kódy používané na rozpoznanie peňaženiek a transakcií používateľov musia zodpovedať správnemu šifrovaciemu vzoru.

Tieto kódy sú dlhé, náhodné čísla, vďaka čomu je neuveriteľne ťažké ich podvodne vyrobiť. Podľa Bryana Lottiho zo spoločnosti Crypto Aquarium má totiž podvodník, ktorý uhádne kód kľúča k vašej peňaženke s Bitcoinmi, približne rovnakú šancu, ako keby niekto deväťkrát za sebou vyhral v lotérii. Táto úroveň štatistickej náhodnosti overovacích kódov blockchainu, ktoré sú potrebné pre každú transakciu, výrazne znižuje riziko, že niekto môže vykonať podvodné transakcie s Bitcoinom.

Na čo sa používa Bitcoin?

Na najzákladnejšej úrovni je Bitcoin užitočný na transakcie s hodnotou mimo tradičného finančného systému. Ľudia používajú Bitcoin napríklad na uskutočňovanie medzinárodných platieb, ktoré sa vyrovnávajú rýchlejšie, bezpečnejšie a s nižšími transakčnými poplatkami ako prostredníctvom starších metód vyrovnania, ako sú siete SWIFT alebo ACH.

V prvých rokoch, keď bola sieť málo rozšírená, sa Bitcoin mohol používať na zúčtovanie aj transakcií s malou hodnotou, a to konkurenčne voči platobným sieťam ako Visa a Mastercard (ktoré v skutočnosti zúčtovávajú transakcie dlho po predaji). Keď sa však Bitcoin začal používať vo väčšej miere, problémy so škálovaním ho urobili menej konkurencieschopným ako prostriedok výmeny pre položky s malou hodnotou. Stručne povedané, zúčtovanie transakcií malých hodnôt sa stalo neúnosne drahým z dôvodu obmedzenej priepustnosti účtovnej knihy a nedostatočnej dostupnosti druhostupňových riešení. To podporilo názor, že hlavná hodnota Bitcoinu je menej ako platobnej siete a viac ako alternatívy zlata alebo „digitálneho zlata“. Tu sa argumentuje tým, že Bitcoin získava hodnotu z kombinácie technologických prielomov, ktoré integruje, jeho limitovanej ponuky s menovou politikou „zabudovanou do kódu“ a jeho silných sieťových efektov.

Ďalším populárnym tvrdením je, že Bitcoin podporuje ekonomickú slobodu. Hovorí sa, že to robí tým, že poskytuje alternatívnu formu peňazí, ktorá integruje silnú ochranu proti peňažnej konfiškácii, cenzúre a znehodnoteniu prostredníctvom neobmedzenej inflácie. Všimnite si, že tento príbeh sa navzájom nevylučuje s príbehom o „digitálnom zlate“.

Peňaženky Bitcoin: Ako uložiť svoje Bitcoiny

Takže, už máte túto digitálnu menu kúpenú, čo teraz? Nemôžete si ju vložiť do vrecka. Skôr ako sa vrhneme na ukladanie kryptomien, prejdeme si niekoľko užitočných definícií:

  1. Výmenná platforma – burza: miesto, kde vymieňate peniaze za kryptomeny, ako je Bitcoin, Ethereum alebo Litecoin. Môžete tiež vymeniť jednu kryptomenu za inú.
  2. Peňaženková platforma – online kryptopeňaženka: v podstate bankový účet, na ktorom sú uložené vaše kryptomeny.
  3. Peňaženka na pevnom disku: „offline“ peňaženka, ktorá nie je prepojená so sieťou.
  4. Verejný kryptografický kľúč: číslo vášho účtu. Podobne ako by niekto poslal peniaze na váš bankový účet prostredníctvom čísla účtu. Váš verejný kryptografický kľúč je informácia, ktorú niekomu poskytnete, aby mohol prijímať kryptomeny.
  5. Súkromný kryptografický kľúč: kľúč, ktorý vám umožňuje míňať vaše bitcoiny a iné kryptomeny. Strážite si ho svojím životom. Ak k nemu má niekto prístup, môže previesť (ukradnúť!) vaše bitcoiny.

Teraz, keď sme si to vysvetlili, môžeme sa lepšie pozrieť na Bitcoin peňaženku.

Bezpečnosť je priorita č.1

Keď počujete o hacknutí bitcoinov, pravdepodobne počujete o hacknutí „výmennej platformy“. Keďže štruktúra blockchainu Bitcoinu umožňuje, že je mimoriadne ťažké ho hacknúť (na hranici nemožnosti); považuje sa za veľmi bezpečný.

Výmenné platformy, teda burzy, sú však iný príbeh. Azda najpozoruhodnejším hackerským útokom bol hackerský útok na burzu MtGox so sídlom v Tokiu v roku 2014, keď z platformy náhle zmizlo 850 000 bitcoinov v hodnote viac ako 350 miliónov dolárov. Neznamená to, že bol hacknutý samotný Bitcoin. Znamená to len, že bola hacknutá platforma burzy. Predstavte si, že by bola vylúpená banka v New Yorku: nevylúpili USD, ale banku.

Odvetvia okolo Bitcoinu sú nové a nie sú bez chýb. Obhajca Bitcoinu a uznávaný investor rizikového kapitálu Marc Andreessen uviedol: „MtGox musel zomrieť, aby sa Bitcoinu darilo. Jej bývalú úlohu z prvých dní Bitcoinu nahradili lepšie a silnejšie subjekty.“

Aj keď sa väčšina platforiem peňaženiek považuje za mimoriadne bezpečnú, vyhliadka na hackerov vyvoláva u mnohých používateľov paranoju. V týchto dňoch mnohé bitcoinové burzy získali obrovské investície od investorov rizikového kapitálu. V súčasnosti sú tiež prísnejšie regulované, najmä tie so sídlom mimo Spojených štátov.

To nás privádza k pevným peňaženkám. Peňaženka je v podstate USB, ktoré umožňuje používateľom ukladať svoje kryptografické kľúče offline a mimo burzy. Váš kryptografický kľúč žije len na vašej pevnej peňaženke a nie je možné ho hacknúť. (Pokiaľ vám niekto fyzicky neukradne pevnú peňaženku).

Prečo používať Bitcoin?

Bitcoin je často označovaný za budúcnosť peňažného sveta z rôznych dôvodov.

  • Je decentralizovaný a vracia moc ľuďom. Bitcoin, ktorý bol spustený len rok po finančnej kríze v roku 2008, prilákal mnoho ľudí, ktorí považujú súčasný finančný systém za neudržateľný. Tento faktor si získal srdcia tých, ktorí sa na politikov a vládu pozerajú s podozrením. Nie je prekvapením, že vo svete kryptomien existuje obrovská komunita ideológov, ktorí aktívne budujú, nakupujú a pracujú na svete kryptomien.
  • Sloboda. Predstava, že človek môže mať milióny alebo miliardy dolárov v Bitcoinoch pri sebe cez hranice, platiť za čokoľvek a kedykoľvek a nemusí čakať na predĺžené bankové zdržania, je hlavným predajným argumentom.
  • Bezpečnosť. Platby v Bitcoinoch nemusia byť nevyhnutne viazané na osobné údaje človeka. Keďže osobné údaje sú z transakcií vynechané, používatelia nie sú tak vystavení hrozbám, ako je napríklad krádež identity. Bitcoiny sa dajú aj zálohovať a šifrovať, čím sa zabezpečí bezpečnosť peňazí.
  • Nízke poplatky za transakcie. Banky a spoločnosti ako PayPal si za posielanie a prijímanie peňazí účtujú poplatky. Bitcoin nahrádza 2,5 % „transakčný poplatok“ poplatkom, ktorý predstavuje len zlomok tejto sumy.

Nezameniteľná účtovná kniha. Verejná účtovná kniha blockchainu Bitcoinu je objektívna. Ľudia jej dôverujú, že je spravodlivá, pretože je založená na čistej matematike, a nie na ľudských chybách a korupcii pochybných politikov.

 

Základné vlastnosti Bitcoinu

Decentralizovanosť: nikto nekontroluje ani nevlastní sieť Bitcoin a nemá generálneho riaditeľa. Namiesto toho sieť tvoria ochotní účastníci, ktorí súhlasia s pravidlami protokolu (ktorý má podobu softvérového klienta s otvoreným zdrojovým kódom). Zmeny v protokole musia byť vykonané konsenzom jeho používateľov. existuje široká škála prispievajúcich hlasov vrátane „uzlov“, koncových používateľov, vývojárov, „ťažiarov“ a účastníkov priľahlého odvetvia, ako sú burzy, poskytovatelia peňaženiek a správcovia. To robí z Bitcoinu kvázi politický systém. Spomedzi tisícov existujúcich kryptomien je Bitcoin pravdepodobne najviac decentralizovaný. To je atribút, ktorý sa považuje za posilnenie jeho pozície ako nedotknuteľnej zábezpeky globálnej ekonomiky.

Distribuovanosť: všetky transakcie Bitcoinu sa zaznamenávajú do verejnej účtovnej knihy, ktorá sa začala označovať ako „blockchain“. Sieť sa spolieha na to, že ľudia dobrovoľne ukladajú kópie účtovnej knihy a spúšťajú softvér protokolu Bitcoin. Tieto „uzly“ prispievajú k správnemu šíreniu transakcií v sieti tým, že dodržiavajú pravidlá protokolu definované softvérovým klientom. V súčasnosti je celosvetovo rozmiestnených viac ako 80 000 uzlov, vďaka čomu je takmer nemožné, aby došlo k výpadku siete alebo strate informácií.

Transparentnosť: k pridávaniu nových transakcií do blokovej knihy a k stavu siete Bitcoin v danom čase (inými slovami, k „pravde“ o tom, kto vlastní koľko bitcoinov) sa dospieva konsenzom a transparentným spôsobom podľa pravidiel protokolu.

Výhody Bitcoinu

Peer-to-peer: hoci uzly uchovávajú a šíria stav siete („pravdu“), platby v skutočnosti prechádzajú priamo od jednej osoby alebo firmy k druhej. To znamená, že nie je potrebné, aby nejaká „dôveryhodná tretia strana“ pôsobila ako sprostredkovateľ.

Bez povolenia: Bitcoin môže používať ktokoľvek, neexistujú žiadni strážcovia a nie je potrebné vytvárať „bitcoinový účet“. Všetky transakcie, ktoré sa riadia pravidlami protokolu, budú potvrdené sieťou podľa definovaných mechanizmov konsenzu.

Pseudoanonymita: informácie o identite nie sú neodmysliteľne spojené s transakciami Bitcoinu. Namiesto toho sú transakcie viazané na adresy, ktoré majú podobu náhodne generovaných alfanumerických reťazcov.

Odolnosť voči cenzúre: keďže všetky transakcie Bitcoinu, ktoré sa riadia pravidlami protokolu, sú platné. Tiež lebo transakcie sú pseudoanonymné. Nakoľko samotní používatelia vlastnia „kľúč“ k svojmu majetku v Bitcoine, je pre úrady ťažké zakázať jednotlivcom jeho používanie alebo zabaviť ich majetok. To má dôležité dôsledky pre ekonomickú slobodu. Môže dokonca pôsobiť ako protiváha autoritárstva na celom svete.

Verejnosť: Všetky transakcie s bitcoinmi sú zaznamenané a verejne dostupné pre každého. To síce prakticky vylučuje možnosť podvodných transakcií, ale zároveň to v niektorých prípadoch umožňuje prostredníctvom dedukcie prepojiť jednotlivé identity s konkrétnymi bitcoinovými adresami. V súčasnosti sa vyvíja množstvo snáh o posilnenie súkromia Bitcoinu, ale ich integrácia do protokolu v konečnom dôsledku podlieha kvázi politickému procesu riadenia Bitcoinu.


Ekonomické funkcie Bitcoinu

  • Obmedzená ponuka: jedným z kľúčových parametrov protokolu Bitcoin je, že ponuka sa bude časom rozširovať až na konečný počet 21 miliónov mincí.Tvrdí sa, že táto pevná a známa celková ponuka robí z Bitcoinu „tvrdé aktívum“, čo je jedna z viacerých vlastností, ktoré prispeli k jeho vnímanej hodnote z investičného hľadiska.
  • Dezinflačný: rýchlosť, akou sa nové bitcoiny pridávajú do obehu, sa postupne znižuje podľa definovaného harmonogramu, ktorý je zabudovaný v kóde. Od 50 bitcoinov na blok (nový blok sa pridáva približne každých 10 minút) sa rýchlosť vydávania znižuje na polovicu približne každé štyri roky. V máji 2020 sa tretím znížením na polovicu – halvingom – znížila miera vydávania z 12,5 na 6,25 bitcoinu na blok. V tom čase bolo „vyťažených“ 18 375 000 z 21 miliónov mincí (87,5 % z celkového počtu). Štvrtý halving v roku 2024 zníži vydanie na 3,125 BTC a tak ďalej približne do roku 2136, keď posledný halving zníži blokovú odmenu na iba 0,00000168 BTC.
  • Motivácia: základná skupina účastníkov, známa ako mineri, je motivovaná ziskom, aby prispievala zdrojmi potrebnými na údržbu a zabezpečenie siete. Prostredníctvom procesu známeho ako Proof-of-Work (PoW) mineri súťažia o pridávanie nových blokov do reťazca, ktorý tvorí účtovnú knihu (blockchain). Náklady na hardvér a energiu spojené s ťažbou PoW prispievajú k bezpečnosti siete decentralizovaným spôsobom podľa princípov hernej teórie. Motív zisku sa v tejto súvislosti považuje za dôležitý. Okrem toho, keďže mineri majú tendenciu predávať svoje zarobené bitcoiny, aby pokryli svoje značné náklady spojené s ťažbou, proces ťažby sa považuje za spravodlivý mechanizmus na širokú distribúciu bitcoinov.


Aké sú nevýhody Bitcoinu?

Napriek všetkým svojim výhodám Bitcoin stále predstavuje niekoľko významných problémov.

Jedným z najväčších dôvodov, prečo ešte všetci nenaskočili do vlaku s bitcoinom, je pravdepodobne to, že jeho cena je zahalená neistotou. Mnoho ľudí sa obáva, že…

Právna šedá zóna. Hlavné vlády zostali zväčša bokom, čo vyvolalo u zástancov, respektíve kritikov Bitcoinu pocit potenciálu aj obáv. Bitcoin nie je podporovaný regulačným orgánom a vláda by sa podporou decentralizovanej meny technicky vzaté vzdala moci. Táto skutočnosť bola do značnej miery oficiálne neadresná. Cena Bitcoinu však býva veľmi citlivá na akékoľvek správy týkajúce sa názoru americkej vlády na kryptomeny. Napríklad, keď Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v roku 2017 zamietla schválenie produktov obchodovaných na burze – v podstate aktív krytých bitcoinmi na burze – cena Bitcoinu klesla o 18 %. Avšak zatiaľ čo cenu a prijatie Bitcoinu by ovplyvnili vládne opatrenia, vlády nemôžu Bitcoin kriminalizovať. V skutočnosti do neho vlády, ako napríklad Spojené štáty a Čína, v určitej miere investovali.

Výmena hackov. Ako už bolo uvedené vyššie, hacknutie burzy nemá nič spoločné s integritou systému Bitcoin, ale trh sa bez ohľadu na to zblázni. Zdá sa, že tento trend sa minimalizuje, keď používatelia vidia, že kryptomeny sa z hackov burzy zotavujú. Keďže burzy sa vyvíjajú a stávajú sa bezpečnejšími, táto hrozba sa stáva menším problémom. Okrem toho vonkajšie investície prúdiace do búrz im poskytujú kapitál na posilnenie.

Nelikvidita. Je veľmi nepravdepodobné, že by cena Bitcoinu prudko klesla a vy by ste nemohli konať, ale aj tak je to znepokojujúce. S pribúdajúcimi investíciami sa však nelikvidita stáva zanedbateľným rizikom, pretože na Bitcoiny bude pravdepodobne vždy čakať kupec.


Nič nie je dokonalé

Volatilita. Práve tento dôvod, pre ktorý Bitcoin priťahuje mnohých špekulantov, je rovnakým dôvodom, pre ktorý mnohí potenciálni používatelia váhajú, či sa do neho zapojiť. Používatelia, ktorí sa na Bitcoin pozerajú ako na špekulatívnu investičnú možnosť, v podstate hazardujú s týmto procesom a budúca cena Bitcoinu je do značnej miery neznáma. Existujú odhady, že Bitcoin bude mať o niekoľko rokov hodnotu halierov, zatiaľ čo niektorí predpovedajú, že jeden Bitcoin bude mať o tri roky hodnotu 500 tisíc dolárov. Keďže noví investori naďalej investujú a trhová kapitalizácia rastie, cena Bitcoinu by sa mohla stať stabilnejšou.

Nedostatočné prijatie zo strany podnikov. Nestálosť ceny je veľkým dôvodom, prečo mnohé podniky zatiaľ Bitcoin ako formu platby neprijali. Väčšie prijatie zo strany spotrebiteľov a stabilita ceny nakoniec túto nevýhodu zmiernia.

Ďalšou nevýhodou je, že hoci mnohí ľudia o Bitcoine počuli, len málokto presne rozumie, čo to je a ako funguje. Príručky, ako je táto, pomáhajú posúvať latku a budovať základy, ale v konečnom dôsledku je na používateľoch, aby si vyhľadali ďalšie informácie.

Sila Bitcoinu spočíva v jeho sieťovom efekte. Čím viac budeme šíriť informácie a rozširovať bitcoinovú komunitu, tým lepšie na tom budú naše bitcoiny.

Slovo na záver

Bitcoin je stále relatívne mladá mena, ale dosiahla výrazné prijatie a rast používateľov. Ako vlajková loď flotily kryptomien sa Bitcoin považuje za „vstupnú“ kryptomenu. Pochopenie potenciálu Bitcoinu je základným prvým krokom k tomu, aby ste videli geniálne riešenia, na ktorých sa vo svete kryptomien pracuje.

Bitcoin vykresľuje budúcnosť, ktorá sa drasticky líši od dnešného sveta založeného na fiat peniazoch. To je pre väčšinu ľudí buď vzrušujúce, alebo znepokojujúce. Vybavte sa tými najlepšími možnými zdrojmi. Staňte sa aktívnymi členmi našej komunity. Pripravte sa. Kryptomeny prichádzajú.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10