Venezuela sa chystá spustiť svoju kryptomenu s názvom Petro

   Predpredaj digitálnej meny „Petro“, ktorý bol ohlásený venezuelským prezidentom Nicolasom Madurom, sa očakáva  20.2.2018. Táto krajina dúfa, že to pomôže doplniť jej vyčerpaný rozpočet.

   Spustenie bude podporovať nezávislú a transparentnú digitálnu ekonomiku otvorenú pre priamu účasť občanov. Bude slúžiť ako platforma pre vývoj aktív a inovácií vo Venezuele a ďalších rozvíjajúcich sa krajín s veľkým potenciálom.

Kryptomena bude krytá ropou

   Nová kryptomena bude obmedzená na 100 miliónov mincí, nazývaných „mene“. Tokeny typu „ERC20“ budú vytvorené a predávané pomocou platformy Ethereum. Predpredaj sa skončí po vypredaní 82 400 000 kusov tokenov . Petro bude krytá zásobami ropy, ktorá sa nachádza v jednej z veľkých prírodných rezervácií v krajine, takže sa veľmi líši od veľkých kryptomien, napríklad ako je Bitcoin, pretože bude krytá reálnou komoditou.

   Venezuelský regulátor povedal minulý týždeň, že budú čerpať investície z Kataru, Turecka a ďalších krajín Stredného východu, ako aj z európskych štátov a USA.

   Latinská Amerika sa podľa venezuelského novinára a politológa Francisca Toro obrátila na virtuálnu menu v dôsledku amerických sankcií.

„Pokúšali sa zistiť spôsoby, ako sa brániť proti sankciám a praniu špinavých peňazí a kryptomeny sú jedným zo spôsobov, ako to urobiť.“ povedal pre CNBC.

„Myslím si, že súčasťou toho je aj to, že máme netradičných investorov z Ruska a Číny, a tým pádom získame viac peňazí. Finančné sankcie – sankcie USA a európske sankcie – nie sú hlavným dôvodom, prečo Venezuela nemôže získať finančné prostriedky.“

   Petro je z veľkej časti snaha vyskúšať a potlačiť ekonomické problémy krajiny (napr. hyperinflácia), ktoré trvajú už nejaký čas. Podľa venezuelskej vlády kryptomena umožní krajine získať prístup k tvrdej mene, ktorá je momentálne v zúfalom stave.

   Kryptomena „Petro“ bola vyhlásená prezidentom Madurom na začiatku decembra ako spôsob „inovovať nové formy medzinárodných financií pre hospodársky a sociálny rozvoj krajiny.“

   Maduro vysvetlil, že účelom meny je „presadiť peňažnú suverenitu krajiny, uskutočniť finančné transakcie a poraziť finančnú blokádu voči krajine.“

„My čelíme finančnej vojne proti krajine, ktorú sme odsúdili a opozícia poprela. Existujú podnikatelia, ktorí nie sú ovplyvnení blokádou Donalda Trumpa. Týmto sa budeme môcť pripojiť k 21. storočiu.“ povedal.

   Vláda USA uviedla, že akýkoľvek nákup kryptomeny Petro môže stále porušovať ekonomické sankcie uložené v krajine, pretože predstavuje „rozšírenie úveru“ na Venezuelu. Sankcie sú proti nákupu akéhokoľvek venezuelského štátneho dlhu.

Zdroje: link1 link2