USA zakazujú všetkým svojim športovcom používať digitálny jüan na olympijských hrách v Pekingu

Ako sme Vás už niekoľkokrát informovali, Čína už dlhšie pracuje na svojom CBDC, teda na digitálnej meny centrálnej banky s názvom digitálny jüan. Túto oficiálnu štátnu digitálnu menu chce Čína spustiť tesne pred zimnými olympijskými hrami v Pekingu v roku 2022, avšak už teraz prichádzajú prvé výzvy zo sveta, aby túto menu ľudia nepoužívali. Konkrétne sa jedná o Spojené štáty, ktoré vyzývajú všetkých svojich športovcov aby digitálny jüan na olympijských hrách v Pekingu za žiadnych okolností nepoužívali.

Traja amerických senátori, konkrétne Marsha Blackburn, Roger Wicker a Cynthia Lummis sú totiž znepokojení plánmi komunistickej čínskej vlády a poukazujú na fakt, že vďaka tejto digitálnej mene Vás bude čínska vláda schopná monitorovať a budú o Vás vedieť všetko čo ste kedy kúpili, kedy ste to skúpili, kde ste to kúpili a najmä kto to kúpil. V Číne tak doslova končí slobodný život a vláda tak o Vás bude vedieť doslova všetko až dovtedy, pokiaľ budete mať vo svojich  smartfónoch peňaženku na spomínaný digitálny jüan.

Na toto sa samozrejme Čína ohradila tvrdením, že ich úsilie je zamerané čisto na digitalizáciu bankoviek a mincí. Americkí senátori pripomínajú aj aplikáciu WeChat, ktorá funguje skôr na sledovanie, vyhrážanie a zatýkanie čínskych občanov.

Zdroj