Úradníci z New Yorku sa snažia zakázať Bitcoin Mining

Úradníci mesta Plattsburgh chcú ponechať svoju lacnú elektrinu na non-crypto ekonomický rozvoj. Plattsburgh sa nachádza v okrese Clinton, v štáte New York a v súčasnosti je preslávený novou sériou Showtime o úteku z miestneho väzenia, ktorý je natáčaný v centre mesta a hlavnou postavou je Ben Stiller. Pozornosť však priťahujú aj správy o ťažbe bitcoinu. Mesto sa obáva, že by došlo k vyčerpaniu zásob elektrickej energie, a preto chce ťažbu zakázať.

   Plattsburgh sa môže pochváliť jednou z najlacnejších cien energií v Spojených štátoch vďaka vodnej energii pochádzajúcej z rieky St. Lawrence. Keď sa takmer pred 70 rokmi na rieke vytvorili priehrady, mesto ustanovilo nízke ceny elektrickej energie za pevnú dodávku. Bitcoin ťažiari to využívajú, z čoho starosta mesta nemá veľkú radosť.

„Pre vysokú spotrebu energie každú zimu prekračujeme svoj prah a dostali sme sa nad limit poplatníkov,“ povedal starosta Colin Read.

   To ohrozuje miningové podnikanie spoločnosti David Bowen’s Plattsburgh BTC, ktorá sídli v starom sklade papiera a  vlastní 20 počítačov využívaných na ťažbu btc. Bowen zacítil príležitosť už v roku 2014 a vtedy začal s ťažbou. Tieto správy sa rýchlo rozšírili a v meste pribudlo viacero ťažiarov bitcoinu.

   Ich osud teraz visí na vlásku. Podľa správ spotrebúvajú ťažiari asi 10% plattsburgskej elektrickej energie. Starosta Read povedal, že to viedlo k tomu, že mesto muselo nakupovať energiu na voľnom trhu za oveľa vyššie sadzby ako je norma.

Boj o moc

   Samozrejme aj iné podniky v meste spotrebúvajú podobné množstvo energie, ale starosta by radšej poskytoval dodávku elektrickej energie do podnikov, ktoré do oblasti prinášajú stovky pracovných miest. Starosta šokoval The New York Times vyjadreniami o ťažiaroch: „Najímajú si svoju ochranku a  chlapíka, ktorý prichádza, keď niečo nejde podľa plánu.“

   Paradoxne približne 80 kilometrov od Plattsburghu v meste Massena, kde sa tiež nachádzajú nízkonákladové energetické zdroje, chce Coinmint vyvinúť ťažobný závod s kapacitou 16 000 počítačov. Spoločnosť o tom stále rokuje, ale vyhliadky vyzerajú dobre v dôsledku poklesu tavenia hliníka, ktorý zasiahol miestnu ekonomiku. Coinmint sa snaží obsadiť opustenú hliníkovú elektráreň, kde plánuje zaviesť okolo 150 pracovných miest. Spoločnosť údajne požiadala o prístup k 15 MW lacnej energie.

   Plattsburgskí predstavitelia mesta plánujú na nadchádzajúcej schôdzke mesta v polovicu marca rokovať o téme ťaženia bitcoinu.

Zdroj: link