Tor Project – Anonymný prehliadač

Tor je jedným z najjednoduchších spôsobov anonymného prehliadania webu. Ale keď sme už povedali slovo „a“, musíme k nemu priradiť veľkú hviezdičku, pretože používanie Tor na utajenie vašich online aktivít je spojené s viacerými výhradami. Pozrime sa na to, čo Tor robí, kto ho používa a hlavne, čo Tor nerobí, ak sa chcete skryť online.

Ak ste nováčik v oblasti ochrany súkromia a bezpečnosti na internete, pravdepodobne ste už čítali odkazy na niečo, čo sa nazýva Tor – všeobecne uznávaný softvér pripojený k internetu s vlastným internetovým prehliadačom. Tor si obľúbili milovníci ochrany súkromia pre jeho spoľahlivé šifrovanie a históriu zahladzovania internetových stôp používateľov.

Na prvý pohľad sa terminológia okolo Tor môže zdať zastrašujúca a cudzia. Nemajte však obavy. Je to jednoduchšie, ako sa zdá.

Čo je Tor?

V polovici 90. rokov, keď americké námorníctvo hľadalo spôsoby, ako bezpečne komunikovať citlivé spravodajské informácie, matematik a dvaja počítačoví vedci z Námorného výskumného laboratória prišli s niečím, čo sa nazývalo „cibuľové smerovanie“. Išlo o nový druh technológie, ktorá by chránila internetovú prevádzku vrstvami súkromia. V roku 2003 sa projekt Onion Routing, skrátene Tor, dostal do rúk verejnosti, kde sa jeho rozsiahla sieť používateľov – motor umožňujúci Tor – odvtedy neustále rozrastá.

Dnes tisíce dobrovoľníkov na celom svete pripájajú svoje počítače k internetu a vytvárajú sieť Tor tým, že sa stávajú „uzlami“ alebo „relé“ pre vašu internetovú prevádzku.

Na základnej úrovni je Tor typ siete pripojenej na internet s vlastným internetovým prehliadačom. Keď sa pripojíte k internetu pomocou prehliadača Tor, vaša internetová prevádzka sa pri vstupe do siete Tor zbaví prvej vrstvy identifikačných informácií a potom sa posiela cez tieto reléové uzly, ktoré slúžia na šifrovanie a privatizáciu vašich údajov vrstvu po vrstve – ako cibuľa. Nakoniec sa vaša prevádzka dostane do výstupného uzla a opustí sieť Tor a dostane sa na otvorený web.

Keď ste v sieti Tor, pre ostatných je takmer nemožné sledovať vašu maniakálnu pingpongovú cestu po celom svete. A keď opustíte sieť Tor cez výstupný uzol, webová stránka, ktorú si prezeráte (za predpokladu, že má pred adresou HTTPS), si nie je istá, z ktorej časti sveta pochádzate, čo vám poskytuje viac súkromia a ochrany.

Ako používať Tor?

Bežné prehliadanie webových stránok je s Tor jednoduché. Prejdite na oficiálnu stránku a stiahnite si prehliadač Tor. Postupujte podľa pokynov na inštaláciu ako pri akomkoľvek inom programe. Keď Tor otvoríte prvýkrát, program vás požiada o konfiguráciu pripojenia (ak ste v krajine, kde je Tor zakázaný, napríklad v Číne alebo Saudskej Arábii) alebo sa jednoducho pripojíte. Po kliknutí na tlačidlo pripojiť môže programu Tor trvať niekoľko minút, kým nájde súbor relé, cez ktoré vás pripojí.

Po pripojení však môžete Tor používať rovnako ako akýkoľvek iný prehliadač. Budete tiež vyzvaní, aby ste skontrolovali nastavenia zabezpečenia prehliadača Tor. Ak sa snažíte o maximálne súkromie, odporúčam ponechať nastavenia na predvolených voľbách.

Ak začnete pociťovať pomalšie rýchlosti, ako je bežné, môžete Tor podnietiť k činnosti tým, že skontrolujete, či existuje rýchlejšia cesta pripojenia k webovej stránke, ktorú sa snažíte zobraziť. V pravom hornom rohu prehliadača Tor kliknite na ikonu trojriadkového menu a vyberte položku Nový okruh Tor pre túto stránku.

Prehliadač Brave zameraný na ochranu súkromia má tiež možnosť presmerovať prevádzku cez Tor, keď sa nachádza v súkromnom okne.

Ako stiahnuť Tor prehliadač

Na získanie prístupu k sieti Tor si stačí stiahnuť prehliadač Tor. Spustite ho a všetko, čo v prehliadači urobíte, bude prebiehať cez sieť Tor. Väčšina ľudí nebude musieť upravovať žiadne nastavenia; jednoducho to funguje. Keďže vaše údaje budú prechádzať cez množstvo relé, vaše používanie siete Tor môže byť pomalšie ako bežné prehliadanie internetu.

Jednoducho kliknite na tlačidlo „Download Tor Browser“

Vyberte si platformu na ktorej chcete prehliadač Tor používať

Ako spustiť prehliadač Tor

Po dokončení sťahovania otvorte stiahnutý súbor a postupujte podľa jednoduchého sprievodcu inštaláciou, aby ste dokončili inštaláciu.

Hneď ako je inštalácia dokončená, môžete prvý krát spustiť prehliadač Tor.

Predtým, ako konečne otvoríme Tor, môžete po stlačení tlačidla “Configure“ zmeniť nastavenie podľa situácie.

Ak je všetko nastavené, môžete teraz kliknúť na tlačidlo “Connect“. Zobrazí sa načítavacia obrazovka so stavovým riadkom vytvorenia okruhu.

Po načítaní obrazovky sa vám konečne naskytne tento pohľad:

Domovská stránka Tor prehliadača

Ako môžete vidieť, vyhľadávač je nastavený na Duckduckgo.com namiesto Google. Už táto zmena sa prejaví v odlišných výsledkoch vyhľadávania. Čo je však dôležitejšie, teraz sa pripájate cez okruh Tor a vaše pripojenie je teraz oveľa bezpečnejšie.

To však nie je všetko. Teraz môžete navštevovať stránky “onion“. Príklad adresy URL na dark webe je nasledovný: http://depastedihrn3jtw.onion/, webová stránka, ktorá slúži ako jednoduchý “trh“ so službami, ľudia tu zverejňujú akékoľvek informácie a je len na vás, čo budete na tejto stránke hľadať.

Táto webová lokalita je len jednou z miliónov webových lokalít, na ktoré máte teraz prístup. Teraz máte prístup k ďalšej úrovni ľadovca. Nielen navštíviť neindexované webové stránky v deep webe, ale aj všetky tie zaujímavé informácie z dark webu.

Ak sa chcete sami zabaviť a zistiť, čo všetko je tu možné nájsť, k akým informáciám sa môžete dostať, môžete začať s prezeraním odkazov na Hidden Wiki – je tu viacero kategórií od vyhľadávačov, trhov, blogov, porna, hackingu až po komunikáciu. Nájdete tu všetko, takže buďte pripravení!

Ukážka ako vyzerá súkromné okno s Tor-om v prehliadači Brave:

Čo sa týka anonymity na internete, pri prehliadaní akýchkoľvek stránok treba byť opatrný, obzvlášť ak sa jedná o dark web. Pre čo najvyššiu anonymitu je preto vhodné používať anonymné zariadenie, v ktorom máte zriadenú Viartuálnu pracovnú stanicu – napríklad VMware – na ktorej je operačný systém Linux. V tomto Virtuálnom priestore odporúčame používať kvalitnú platenú VPN službu a až následne sa pripojiť pomocou Tor.

Existujú nejaké nevýhody používania Tor?

Keďže Tor je sieť prevádzkovaná dobrovoľníkmi, rýchlosť môže byť často problémom. Pri presune dát z uzla do uzla pravdepodobne zaznamenáte väčšiu stratu rýchlosti ako napríklad vo väčšine komerčných virtuálnych privátnych sietí. To je obzvlášť viditeľné, ak sa pokúšate sledovať streamovaný obsah Netflixu cez Tor alebo uskutočňovať hlasové hovory cez IP alebo videohovory pomocou aplikácie, ako je Zoom. Technológia Tor nie je nevyhnutne vytvorená na poskytovanie bezproblémových audio-video zážitkov.

Keď už hovoríme o videách, existuje aj obmedzenie miery súkromia, ktorú vám Tor môže ponúknuť, ak povolíte určité multimediálne doplnky prehliadača, ako napríklad Flash. Podobne aj zásuvný modul JavaScript prehliadača, ktorý umožňuje zobrazenie mnohých vložených médií na webových stránkach, môže stále umožniť únik informácií o vašej IP adrese. Súbory prenášané cez Tor sú tiež vystavené rizikám ohrozenia súkromia. Kvôli týmto rizikám sú tieto druhy zásuvných modulov v nastaveniach ochrany súkromia prehliadača Tor predvolene vypnuté.

Ak chcete len bežne, denne prezerať internet pomocou prehliadača, ktorý lepšie skryje vašu prevádzku pred špehujúcimi očami, Tor pravdepodobne nie je najlepšou voľbou kvôli jeho pomalej rýchlosti a nekompatibilite s väčšinou vložených médií. Ak vám však dostatočne záleží na ochrane súkromia v súvislosti s konkrétnou témou internetového výskumu (a nemáte VPN), Tor je pre vás pravdepodobne najlepšou voľbou.

Je Tor legálny?

Samotné používanie Tor je vo väčšine jurisdikcií, najmä v „západnom svete“, úplne legálne. Ako sme však už spomenuli, niektorí ľudia ho používajú na nelegálne činnosti, a to kvôli anonymite, ktorú softvér pomáha používateľom dosiahnuť. Používanie Tor-u však tieto činnosti nerobí menej nezákonnými. Preto vám chceme dôrazne odporučiť, aby ste sa takýchto praktík zdržali.

Bude Tor fungovať s VPN?

V niektorých prípadoch áno. Väčšinou je však potrebné určité know-how, aby ste mohli nakonfigurovať pripojenie VPN tak, aby fungovalo v súlade s Tor. Ak to neurobíte správne, môžete riskovať, že Tor aj vaša VPN budú neúčinné, pokiaľ ide o ochranu vášho súkromia. Pred spojením oboch typov softvéru odporúčame oboznámiť sa s oboma.

Pozitívom však je, že úspešná kombinácia oboch môže byť užitočná. Zatiaľ čo Tor chráni vašu internetovú prevádzku, vaša sieť VPN môže byť nastavená tak, aby šifrovala internetovú prevádzku všetkých ostatných aplikácií spustených na vašom zariadení na pozadí.

Ak chcete ďalej skúmať siete VPN, pozrite si nášho sprievodcu pre začiatočníkov, ktorý obsahuje všetky pojmy VPN, ktoré potrebujete poznať, a náš adresár najlepších sietí VPN.

Tor nad VPN alebo naopak?

Vždy sa diskutuje o tom, ktorý nástroj je lepší, či VPN alebo Tor, a krátka odpoveď znie: záleží na tom.

Ja však chcem hovoriť o zvýšení anonymity na internete a zlepšení bezpečnosti webovej prevádzky pomocou kombinácie týchto nástrojov. Má to svoje výhody aj nevýhody a záleží aj na poradí.

Tor pre anonymitu

Tor sa vždy považoval za sieť poskytujúcu silnejšiu anonymitu ako VPN; vaše údaje sa do siete dostanú najprv cez náhodný uzol na celom svete. Potom absolvujú minimálne dva skoky a nakoniec prejdú cez náhodný výstupný uzol do posledného cieľa – žiadny jediný uzol neuvidí celý obraz vašich aktivít:

  • Vstupný uzol uvidí vašu polohu, ale nie to, s kým komunikujete.
  • Výstupný uzol uvidí, s kým komunikujete, ale nie vašu polohu.

Ste anonymní, ale vaše aktivity nie sú stopercentne súkromné.

VPN pre súkromie

VPN alebo virtuálna súkromná sieť šifruje internetovú prevádzku a zvyčajne smeruje len cez jeden skok. Platiacim zákazníkom zachovávajú stabilitu a rýchlosť, ktorá je vyššia ako rýchlosť Tor. Výhodou používania siete VPN je, že váš poskytovateľ internetových služieb nemá prístup k vašim návykom pri prehliadaní internetu a sieťovej prevádzke.

Nie ste anonymní, ale vaše aktivity sú stopercentne súkromné – okrem sietí VPN, ktoré uchovávajú záznamy o používateľoch a spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Používanie TOR cez VPN

Používateľ → VPN → Tor → Internet

Ak chcete použiť toto nastavenie, musíte sa pripojiť k zvolenému serveru VPN a potom spustiť prehliadač Tor. Šifrovaná prevádzka VPN by sa pred dosiahnutím svojho cieľa preniesla do siete Tor cez niekoľko skokov Tor. Využívanie výhod anonymity siete Tor a koncového šifrovania siete VPN predstavuje výkonnú kombináciu na bezpečné prehliadanie internetu.

Výhody:

  • Jednoduché nastavenie
  • Rýchly a stabilný
  • Poskytovateľ VPN nemôže vidieť obsah alebo pôvod vašej prevádzky – iba to, že ste sa pripojili k uzlu Tor.
  • Poskytovateľ internetových služieb nemôže vidieť, že používate Tor, iba to, že používate sieť VPN.
  • Vstupný uzol Tor uvidí vašu IP adresu VPN a nie vašu skutočnú IP adresu. – Skryté stránky Tor sú stále prístupné.

Nevýhody:

  • Poskytovateľ VPN môže stále vidieť vašu skutočnú IP adresu a poskytnúť túto informáciu orgánom činným v trestnom konaní
  • Ak odosielate nešifrovanú prevádzku, ste zraniteľní voči škodlivým výstupným uzlom siete Tor.
  • Ak vaša VPN náhle vypadne, hrozí, že vaše aktivity budú odhalené poskytovateľovi internetových služieb.
  • Bez použitia typu koncového šifrovania vkladáte všetku svoju dôveru do prevádzkovateľa výstupného uzla.

Používanie VPN cez TOR

Používateľ → Tor →VPN →Internet

Ak chcete použiť toto nastavenie, najprv sa pripojte k prehliadaču Tor a potom spustite sieť VPN; vaša prevádzka sa po pripojení k uzlom Tor zašifruje.

Výhody:

  • Zvýšená ochrana súkromia pred poskytovateľmi VPN, pretože nevidia vašu skutočnú IP adresu.
  • Poskytovateľ internetových služieb nemôže vidieť, že používate sieť VPN, iba to, že používate Tor.
  • Ideálne na anonymné nakupovanie cez Bitcoin

Nevýhody:

  • Veľmi pomalý výkon
  • Môžete pristupovať len na skryté webové stránky
  • Toto nastavenie umožňuje len veľmi málo poskytovateľov VPN
  • Poskytovatelia internetových služieb neuprednostňujú používanie Tor
  • Sieť Tor toto nastavenie neschvaľuje, pretože sa domnieva, že server VPN si môže vytvoriť profil všetkých vašich aktivít, čo môže byť pre používateľa časom veľmi škodlivé.
  • Veľmi náchylné na útoky typu end-to-end timing, ktoré sa používajú na deanonymizáciu používateľov sietí VPN a Tor tým, že spájajú časy, kedy boli pripojení k takýmto službám anonymity

Záver

Pri používaní kombinácie týchto dvoch nástrojov je mimoriadne ťažké vás identifikovať. Nakoniec je voľba na vás v závislosti od toho, čo chcete dosiahnuť prostredníctvom svojho prehliadania internetu a aktivít.