Súkromní investori kúpili elektrárne v Rusku na ťaženie kryptomeny

Elektrárne v Rusku sa predávajú za účelom  ťažby kryptomien, uviedol denník Kommersant s odkazom na zdroje. Je to prvý obchod svojho druhu v krajine.

Obe elektrárne sa nachádzajú v regióne Perm, na západných svahoch Stredného Uralu, v susedstve republiky Udmurtia. Zariadenia budú použité na vytvorenie dátového centra a centra pre ťažbu kryptomien. Stanice sa údajne predávali za približne 160 miliónov rubľov (približne 3 milióny USD).

Nový vlastník elektrární, podnikateľ Aleksey Kolesnik, nepriamo potvrdil akvizíciu, ale povedal, že ťaženie kryptomien bude možné až po prijatí príslušných právnych predpisov Ruskom.

Rusko v súčasnosti nemá žiadne zákony o digitálnych peniazoch. Vláda sa zamýšľa nad tým, ako najlepšie regulovať kryptomeny, pričom námestník ministra financií Aleksey Moiseev v decembri naznačil, že ťažba bitcoinu a iných foriem peňazí online by boli nezákonné, ale ich nákup alebo obchodovanie by zostalo v rámci zákona.

V Rusku neexistuje jednotný názor na kryptomeny. Niektorí ich volajú náhradné peniaze a ich vydanie je znepokojujúce, pretože fluktuácia meny v Rusku je trestným činom. Ďalší poslanci tvrdia, že kryptomeny sú spôsob, ako obchádzať západné sankcie a dokonca navrhli vybudovať mesto na ťažbu týchto kryptomien.

Prezident Vladimir Putin nariadil vláde, aby do júla vytvorila právne predpisy upravujúce stav bitcoinu, iných kryptomien, ťaženia a počiatočných ponúk mincí, ako aj definovanie všetkého, čo sa týka digitálnych peňazí.

Zdroj: https://www.rt.com/business/415811-russia-power-station-cryptocurrenct-mining/