Spoznaj svoju kryptomenu #20 – Polygon (MATIC)

Čo je Matic?

Pri neustále zvyšujúcom sa počte ľudí ktorí používajú kryptomeny, boli vyvíjané obrovské tlaky hlavne na vedenie Etherea aby prišli so spôsobom, ako čo najviac znížiť poplatky za transakcie a radikálne zvýšiť rýchlosť transakcií. Medzi hlavné riešenia patria druhé vrstvy Blockchainu (layer 2 Blockchain) ktoré dokážu zvýšiť túto kapacitu z 15 transakcií za sekundu na niekoľko desiatok tisíc transakcií za sekundu s takmer nulovými poplatkami (môžeme ich brať ako taký dodatok, respektíve vylepšenie). Aj z toho dôvodu je dopyt po tejto druhej vrstve Etherea vyšší, ako kedykoľvek predtým a práve medzi takýmito projektmi jednoznačne vedie Polygon (MATIC).

Ako sme priblížili vyššie, Matic Network je stále pomerné nový projekt v krypto svete, ktorý má za cieľ znásobiť rýchlosť transakcií či znížiť poplatky transakcií na minimum. Je to hlavne rýchlosť a bezpečnosť ktoré sa zlepšujú implementáciou bočných reťazcov (side chains), vďaka ktorým má tento projekt taký potenciál. Táto platforma prináša značnú pomoc v riešení týchto problémov no zároveň sa aj naďalej sústreďuje na decentralizáciu od hlavného reťazca (main chain) a na podporu bezpečnosti. V neposlednom rade Matic umožňuje klasický staking, teda držanie respektíve zamknutie tokenov na určitý čas za účelom zisku. Pred pár dňami bola táto možnosť pre Matic pridaná aj na Binance, kde sa teší obrovskej popularite. História Maticu je taktiež jeden z faktorov, ktorý presvedčil mnohých o dlhodobej investícií do práve tohto projektu. Táto indická spoločnosť má troch spoluzakladateľov. Každý z nich je úspešný vývojár a už dlhodobo patria medzi aktívnych členov Bitcoin komunity v Indii. Jaynti Kanani, jeden zo spoluzakladateľov Maticu spolupracoval s vývojármi v spoločnosti Decentraland v roku 2018 na vytvorení efektívnejšej verzie Plasmy pre Ethereum. To sa následne stalo základným kameňom pre ich vlastnú Matic technológiu.

 

Matic team

 

Sandeep Nailwal, ďalší spoluzakladateľ Maticu v jednom rozhovore priblížil, že neobľúbenosť kryptomien v Indií je hlavne kvôli obrovskému čiernemu trhu v krajine, ktorý je jeden z najväčších na svete. Ľudia si totiž začali spájať každú kryptomenu s ilegálnymi aktivitami a keď centrálna banka v Indii v roku 2018 zakázala obchodovanie s kryptomenami, bola to len ďalšia rana pre miestnych vývojárov (zrušenie tohto zákazu nadobudlo platnosť v máji v roku 2020). Ani toto však nezastavilo vývojárov Maticu, ktorí sa od jesene roku 2017 neustále snažia prísť s riešeniami pre vyššie spomínané problémy rýchlosťou transakcií a s poplatkami.

 

  1. Jaynti Kanani (Co-founder & CEO) – Skúsený a úspešný developer ako blockchain technik. Pracoval na projektoch ako Web3, Plasma, WalletConnect či Housing.com.
  2. Sandeep Nailwal (Co-founder & COO) – Skúsený blockchain programátor a podnikateľ. V minulosti pôsobil ako CEO v spoločnosti Scope Weaver či CTO (ecommerce) vo Welspun Group.
  3. Anurag Arjun (Co-founder & CPO) – V minulosti pôsobil ako AVP (Assistant Vice President) v IRIS Business. Nejaký čas pôsobil v spoločnostiach SNL Financial, Dexter Consultancy a taktiež v Cognizant Technologies.

 

POLYGON

Začiatkom tohto mesiaca Matic oznámil rebranding na Polygon. Zatiaľ čo produkty a token zostali rovnaké (MATIC), nová značka signalizuje strategickú zmenu, aby sa stala agregátorom druhej vrstvy ktorá by mala byť spustená v priebehu marca tohto roka práve kvôli obrovskému dopytu po DeFI (decentralizované financovanie) a teda byť mimo kontroly vlád či obrovských spoločností. Inými slovami sú teda hlavným dôvodom rebrandingu technické záležitosti ktoré povedú k zlepšeniu celého projektu ako aj celej siete Ethereum, nakoľko sa Polygon chce stať ,,blockchainovým internetom“ na sieti Ethereum a tým pádom byť konkurenciou pre projekty ako Cardano či Polkadot. Už predstavený tím, ktorý stojí za projektom, oznámil rebranding prostredníctvom služby Twitter, ktorý okrem dodatkov a vylepšení aj naďalej zahŕňa originálne plány tohto projektu. Polygon preformuloval svoje odhodlanie zlepšiť tamojšiu infraštruktúru projektu, ktorý považuje za „najsľubnejší a revolučný technologický projekt na svete“.

 

V plánoch je taktiež rozšírenie rozsahu platformy Matic, aby umožnil eskaláciu siete Ethereum integráciou ďalších škálovacích riešení ako zkRollups, Optimistic Rollups a Validium, ako aj pridaním medzireťazcových komunikačných protokolov, ktoré jej umožnia pracovať podobným spôsobom ako Polkadot. Ak Polygon vo svojej misii uspeje, z Ethereum by sa mohol stať multichain systém so zvýšenou bezpečnosťou, flexibilnými riešeniami škálovania a s originálnými sieťovými vymoženosťami Etherea. Tím tiež oznámil, že všetky existujúce riešenia Matic, ako napríklad Matic PoS Chain a Matic Plasma Chain, fungujú normálne a že táto zmena neovplyvní ich stav služieb ani ich budúci vývoj.

 

 

Základné informácie

Trhová kapitalizácia: 1,057,282,600$
Volume (24h): 722,059,056$
Počet tokenov v obehu: 4,966,397,110
Cena pri písaní tohto článku: 0,21$
Burzy: Binance, ZebPay, WhiteBIT, Uniswap (V2)…
Hlavná stránka: https://matic.network, https://polygon.technology/
Viac info: https://cryptonews.com/coins/matic-matic-network/
Twitter: @maticnetwork