Spoznaj svoju kryptomenu #4 – IOTA

0

Dnes sme si pre Vás prichystali článok o kryptomene IOTA (MIOTA). Túto kryptomenu predstavil 11. júna minulého roku zakladateľ David Sønstebø a je dokonca označovaná ako kryptomena tretej generácie (pre zaujímavosť, Iota je aj deviate písmeno v gréckej abecede). Je tu teda už nejaký čas, no do povedomia ľudí sa dostala až v júni tohto roku, keď bola pridaná na burzu Bitfinex, čím si získala naozaj veľkú pozornosť. Tá pravá pozornosť však prišla až 15. Júla, keď ste mohli jeden coin tejto kryptomeny kúpiť za 15,6 centu amerického dolára a 17. augusta, teda o mesiac neskôr, bola cena už 1,08$. Áno, čítate správne. Táto kryptomena urobila v tom čase nádherné zhodnotenie a my môžeme len gratulovať tým, ktorí úspešne investovali do tejto kryptomeny včas. Čím je ale táto kryptomena zaujímavá a odlišná? IOTA nevyužíva klasický Blockchain, ale svoj vlastný vynález – Tangle.

Tangle je omnoho menej náročný na výpočtový výkon a najlepšou vecou je, že transakcie tejto kryptomeny sú rýchle a úplne zdarma. IOTA vznikla s víziou budúceho ,,internetu vecí“ (Internet of Things – IoT), To znamená, že sa stane tisíckami elektrospotrebičov, ktoré sú pripojené na internet, keďže v blízkej budúcnosti si stroje budú posielať viac informácií ako my ľudia.

Momentálne totiž neexistuje žiadna kryptomena, ktorej silnou stránkou by boli takzvané mikrotransakcie (posielanie peňazí v malých objemoch). Tieto mikrotransakcie preťažia kedykoľvek sieť a následne sa z toho spamätáva aj niekoľko dní. Kryptomena IOTA však tento problém vyriešila a dnes už tvorí podstatnú časť internetu. Ako bude čas plynúť, technológie budú napredovať, a aj preto keď sa kryptomena IOTA začne využívať viac a viac a bude prepojená cez milióny, ba až miliardy elektrospotrebičov, jeho cena abnormálne vzrastie (prepokladá sa 50 miliárd v najbližšom desaťročí!). Možno aj to je dôvod, prečo v júni tohto roku obrovská firma Outlier Ventures Capital, investovala 7-cifernú sumu do tohto ambiciózneho projektu

Zdroj: https://iota.org/

Spoznaj svoju kryptomenu #4 – IOTA
Rate this post

Zdieľať

Pridaj komentár