Spoznaj svoju kryptomenu #19 – Raiden Network Token

Máme tu ďalší diel z našej série Spoznaj svoju kryptomenu a aj tentokrát je to opäť horúca novinka! Názov tejto kryptomeny je Raiden Network Token (RDN). Nebudeme sa zbytočne zdržiavať a môžme ísť rovno na to.

Čo je Raiden Network?

Raiden Network umožňuje veľké možnosti rozšírenia, ktoré umožňujú bezprostredné a nízke platby. Je to takzvaný doplnok pre Blockchain kryptomeny Ethereum a pracuje s akýmkoľvek tokenom kompatibilným s ERC20. Cieľom tohto projektu je výskum technológie štátnych odvetví, definovanie protokolov a vývoj referenčných implementácií. Zaujímavosťou taktiež je, že zakladateľ tohto projektu Heiko Hees je hlavný developer jadra spoločnosti Ethereum od marca roku 2014.

Vlastnosti:

  1. Možnosti rozšírenia – škálovateľnosť je lineárna s počtom účastníkov
  2. Rýchlosť – prevody možno potvrdiť behom jednej sekundy
  3. Súkromie – jednotlivé transakcie sa nezobrazujú vo verejnom zozname transakcií
  4. Interoperabilita – pracuje s ľubovoľným tokenom, ktorý nadväzuje na štandarizovaný token API, spoločnosti Ethereum
  5. Nízke poplatky – prevodné poplatky sú značne nižšie ako na Blockchaine
  6. Mikrotransakcie – nízke transakčné poplatky umožňujú efektívne prenášať malé hodnoty

Technológia

Raiden Network je vrstva infraštruktúry, umiestnená nad Blockchainom spoločnosti Ethereum. Zatiaľ čo základná myšlienka je jednoduchá, základný protokol je pomerne zložitý a implementácia nie je triviálna. Napriek tomu je možné odstrániť technické aspekty, takže vývojári môžu komunikovať s pomerne jednoduchým rozhraním API na vytvorenie škálovateľných decentralizovaných aplikácií založených na Raiden Network.

Raiden Network 101

Každý účastník sa musí dozvedieť o všetkých aktualizáciách vo verejnej knihe. Obmedzenia hardvéru a šírky pásma nastavujú limit počtu aktualizácií za sekundu, ktoré možno zdieľať v decentralizovanej sieti. Základnou myšlienkou siete Raiden je vyhnúť sa zúženiu koncového Blockchainu. Vykonáva sa to prostredníctvom využívania siete platobných kanálov, ktoré umožňujú bezpečne preniesť hodnotu mimo reťazec.

Možnosti použitia

Samozrejmým prípadom použitia pre Raiden Network sú platby. V súčasnosti globálny platobný priemysel vytvára každoročne zhruba 2 bilióny dolárov v príjmoch a toto číslo neustále rastie.

  1. Maloobchodné platby – Existuje pomerne málo vysoko profilovaných projektov založených na platforme Ethereum, ktoré usilujú o to aby bol Blockchain používaný na platby pre masy ľudí. Najmä v rozvojových krajinách môže toto úsilie potenciálne zlepšiť životy miliónov ľudí. Sieť Raiden môže byť rozhodujúcim ,,základným kameňom“, pretože významné prijatie sa opiera o škálovateľné technológie a konkurenčné poplatky.
  2. P2P hotovosť – Hotovosť ako ju poznáme pomaly zmizne z povrchu zemského, pretože každému je pohodlnejšie platiť elektronicky. Škálovateľné platby založené na Blockchaine môžu pomôcť zachovať súkromnú a decentralizovanú povahu hotovosti a súčasne aktualizovať svoje používateľské skúsenosti s očakávaniami novej generácie.
  3. Mikrotransakcie – Blockchain je horúcim kandidátom na to, aby sa stala platobnou infraštruktúrou nadchádzajúcej ekonomiky. Internet vecí (IoT) môže rapídne zvýšiť počet obchodných transakcií (čím lacnejšie sa stávajú náklady na transakcie, tým viac prípadov využívania sa objavuje). Mikrotransakcie sa dajú použiť na zaplatenie API, šírku pásma, výpočtovej sily, úložiska, elektriny a v podstate každej infraštruktúry. To isté platí pre obsah alebo zábavu, ako sú webové stránky, hranie hier či video alebo audio streaming.

Základné informácie

Trhová kapitalizácia: 258,773,000$
Volume (24h): 20,763,000$
Počet tokenov v obehu: 50,000,000
Celkový počet tokenov: 100,000,000
Cena pri písaní tohto článku: 5,18$
Burzy: EtherDelta, Binance, Kucoin, Huobi
Hlavná stránka: https://raiden.network/
Twitter: @raiden_network

Verdikt

Z hľadiska používateľa je model tokenu RDN navrhnutý tak, aby umožňoval konkurenciu a inováciu pomocných služieb na otvorenej platforme. To v priebehu času umožní lepšie služby a nižšie poplatky. Používatelia sa tiež nezaregistrujú na platformu, kde by pomohli vytvoriť monopol založený na efektoch vznikajúcich v sieti. Poskytovatelia pomocných služieb majú prostriedky na speňaženie na platforme tým, že berú na seba poplatok založený na tokenu RDN, čím posilňujú hodnotu tokenu. V súlade s ich požiadavkou, je taktiež to, že systém je dobre riadený a má zdroje, ktoré je potrebné ďalej rozvíjať a udržiavať v dlhodobom horizonte. Tvorcovia aplikácií na sieti Raiden nemajú žiadnu motiváciu rozširovať svoju vlastnú konkurenčnú sieť, pretože neexistujú žiadne zbytočné poplatky, ktoré by ich užívatelia museli znášať. Vývojári protokolu implementácie a referenčného klienta sú riadne financovaní a rozvojové granty môžu byť poskytnuté širokej škále skupín, ktorých cieľom je pridať hodnotu do systému. Umožňuje to pokročiť a udržiavať technológiu na základe jej celkového úspechu bez toho, aby mal na začiatku nejaký vývoj smerujúci k konkrétnej službe alebo aplikácii. Môžeme teda len dúfať, že tento projekt bude mať svetlú budúcnosť. Samozrejme je tu viac pozitív ako negatív a už teraz sa ľudia domnievajú že do pol roka môže hodnota tohto tokenu narásť aj o šesť násobok. Pred investovaním si však ako vždy spravte vlastný prieskum.

 

Zdroj: https://bitcointalk.org