Spoznaj svoju kryptomenu #12 – Lisk

   Vítame Vás pri ďalšej časti našej série ,,Spoznaj svoju kryptomenu“. Po poslednom článku o kryptomene Rupee, ktorý bol mimochodom v čase písania na cene 0,10 centov amerického dolára, nastal veľký záujem o kryptomenu Lisk (LSK), ktorú ste si želali predstaviť. My sme Vám samozrejme ako vždy, vyhoveli. Poďme teda na to.

Čo je to Lisk?

Zakladatelia tejto platformy Max Korde a Olivier Beddows sa rozhodli vytvoriť Lisk z forku kryptomeny Crypti, ktorý nastal v prvej polovici roku 2016, presnejše 24. mája. Lisk je verejná Blockchain platforma, ktorá poskytuje decentralizované Blockchain aplikácie. Keď to podáme takto, je to podobné ako platforma Ethereum však? Opak je ale pravdou, pretože Blockchain kryptomena Lisk nebola vybudovaná s cieľom vytvoriť inteligentné zmluvy, ale namiesto toho vyvinúť rôzne aplikácie a funkcie pomocou Lisk App SDK. Pomocou SDK Lisk App vývojári dokážu vyvíjať základy aplikácie, ale aj ich rozhranie. Inými slovami, môžu vytvárať funkcie pre svoju aplikáciu a používateľské rozhranie pomocou Lisk App SDK. To umožňuje vývojárom vytvárať Blockchain aplikácie v pohodlne stiahnuteľnom balíku.

Lisk začal na začiatku minulého roka ako ICO (počiatočná minca), kde bolo vytvorených a distribuovaných 100 000 000 LSK tokenov medzi prvých investorov, partnerov či poradcov. Tento ICO projekt získal 5,7 milióna dolárov, čo z neho robí štvrtý najvyšší crowdfund pre kryptomeny v histórii.

 

Je Lisk (LSK) dobrou investíciou?

Budúci cenový vývoj spoločnosti Lisk závisí výlučne od úspechu siete Lisk a prijatia jej technológie vývojármi, programátormi a začínajúcimi podnikmi. Lisk nie je digitálna mena, ktorú možno použiť na nákup a predaj tovarov či služieb. Preto, na rozdiel od Bitcoinu, obchodníci pravdepodobne nikdy neprijmú túto kryptomenu ako platobný prostriedok. Kľúčovými hnacími prvkami budú preto prijatie technológií a záujem investorov.

Ak nie ste proti rizikovým špekulatívnym investíciám a poznáte trhy so špekuláciami, dať malú sumu peňazí do LSK by sa mohlo potenciálne ukázať ako veľmi lukratívna investícia. Vzhľadom na to, že Lisk používa JavaScript ako programovací jazyk, ktorý je populárny medzi technickými gigantmi, ako sú Microsoft a Google, pravdepodobnosť, že jeho vývojová základňa sa zvýši a príjme Lisk ako sieť na budovanie aplikácií je dosť vysoká.

Spoločnosť Lisk navyše uzatvorila spoluprácu so spoločnosťou Microsoft Azure, čo znamená, že vývojári na celom svete môžu vyvíjať či testovať aplikácie typu Lisk pomocou platformy a infraštruktúry cloud computing spoločnosti Azure spoločnosti Microsoft. Existuje však riziko, že sa objavia lepšie Blockchain plaftormy, ktoré ponúkajú podobné funkcie. Tým by cena LSK pravdepodobne prudko klesla. Povedal by som, že LSK je rizikovejšia investícia. Takisto sú potrebné poznatky v oblasti programovania, ktoré sú potrebné na úplné pochopenie systému Lisk a môžu byť prekážkou, ktorá zabráni tomu, že sa investori dostanú na palubu. Navyše, zatiaľ čo Lisk má dobré výsledky z hľadiska účasti vývojárov na tomto projekte, značne zaostáva v likvidite, s nízkymi objemami obchodovania na burze a taktiež marketingu. Lisk potrebuje vybudovať väčšiu komunitu a značne vyššiu aktivitu na sociálnych sieťach, na rozdiel od úspešnejších kryptomien ako je Bitcoin či Ethereum.

Napriek tomu je potenciálny zisk za investovanie aj teraz značne veľký. Hlavnou výhodou oproti spoločnosti Ethereum je, že všetky aplikácie Lisk prebiehajú na svojich vlastných Blockchainoch. LSK ako investícia bude fungovať dlhodobo dobre len vtedy, ak sa sieť Lisk stane poprednou Blockchain technológiou pre začínajúce firmy na budovanie nových aplikácií v nasledujúcom roku. Až doteraz to však vyzeralo veľmi sľubne. My osobne kryptomenu LISK nedržíme nakoľko sú tu iné kryptomeny, ktoré si zaslúžia väčšiu pozornosť ako napríklad fork z Lisku, s názvom RISE. Nehovoríme však, že investícia do Lisk je zlá, no investovanie do tejto kryptomeny je už na Vašom rozhodnutí. Do komentárov napíšte kryptomenu, ktorú by ste chceli predstaviť najbližšie. Prajeme pekný zvyšok večera.

 

Zdroj: https://lisk.io