Slovinsko sa stáva cieľovou destináciou blockchain spoločností

   Slovinsko sa vždy usilovalo o to, aby sa stala krajinou otvorenou k technológiám. Mnoho vlád poukazuje na Slovinsko ako na Silicon Valley Európy, avšak doteraz nebol v tejto oblasti zaznamenaný veľký prelom. Zdá sa však, že s príchodom blockchain technológie sa blížime k tejto ambicióznej vízii a vláda Dr. Mira Cerara si to stále viac a viac uvedomuje.

   Dňa 7.2.2018 sa v priestoroch Viberate zúčastnil predseda vlády Dr. Miro Cerar, minister ekonomického rozvoja a technológie Zdravko Počivalšek a niekoľko štátnych tajomníkov. Spolu s niektorými ďalšími úspešnými domácimi blockchain startupmi diskutovali o výhodách a nástrahách, ktoré táto technológia prináša. Riešili aj to, aby sa Slovinsko stalo atraktívnejším pre domáce a zahraničné obchodné spoločnosti.

   Iniciatíva pre spoluprácu medzi slovinskou vládou a spoločnosťou Viberate bola vytvorená na svetovom ekonomickom fóre v Davose, keď sa štátny tajomník Tadej Slapník a COO a spoluzakladateľ Viberate, Vasja Veber, zúčastnili diskusie za okrúhlym stolom pod záštitou jednej z najuznávanejších vývojových spoločností v oblasti blockchain technológie – Consensys.

   Diskutovali o význame spolupráce medzi spoločnosťami a vládou v oblasti vývoja blockchain technológií  a tvorbu priateľských ekosystémov, ktoré podporujú vytváranie inovatívnych spoločností. Na pracovnom stretnutí predstavitelia organizácií Viberate, InsurePal, ICONOMI a SunContract prezentovali svoju činnosť prezidentovi a ministrom. Vysvetlili prekážky, s ktorými sa stretávajú vo svojich operáciách v Slovinsku. Taktiež zdôraznili oblasti, v ktorých môže vláda pomôcť takýmto spoločnostiam.

Dr. Miro Cerar, predseda vlády Slovinska, povedal:

„Vláda si uvedomuje zapojenie Slovinska do globálnych aktivít a s našou víziou modernizácie a podpory digitalizácie vo všetkých oblastiach prinášame zavádzanie nových technológií. Uznávame blockchain technológiu ako výnimočnú príležitosť. V tomto smere je Slovinsko v popredí a jednou z najobľúbenejších blockchain destinácií  v Európe. Pre našu malú a exportne orientovanú ekonomiku je nevyhnutné podporiť vývoj a uplatnenie obchodných modelov, ktoré umožňujú prístup na medzinárodný kapitálový trh.“

   ICO ukazuje potenciál rozvinúť sa do efektívneho a bezpečného mechanizmu financovania podnikov, ak bude riadne regulovaný. Vláda pozorne sleduje oblasť a podobne ako EÚ, bude pokračovať v miernej, postupnej a primeranej regulácii, ktorá ochráni zainteresované strany pred rizikami.

Po stretnutí Vasja Veber zdôraznil výhodu aktivít v malej krajine:

„Malá veľkosť nie je vždy nevýhodou a len malá krajina môže mladej spoločnosti umožniť, aby sa stretli s premiérom a štyrmi ministrami a priamo prezentovali, ako im vláda pomôže pri rozvoji podnikateľského prostredia. Nedokážem si predstaviť rok starý start-up v Silicon Valley, ktorý by to mohol dosiahnuť. Ak niekedy, tak teraz je ten čas, kedy Slovinsko má neopakovateľnú príležitosť stať sa hnacou silou vo vyspelom ekonomickom priestore. Dúfam, že takáto spolupráca s vládou sa dá ešte vylepšiť a že skutočne urobíme zo Slovinska cieľovú destináciu pre blockchain spoločnosti z celého sveta.“

Založenie Blockchain Alliance CEE

   Na tejto udalosti bola predstavená nedávno založená aliancia s ekonomickými záujmami s názvom Blockchain Alliance CEE, ktorá okrem iného umožní väčší prienik na nové trhy a uľahčí prezentáciu Slovinska ako globálnej blockchain destinácie. Aliancia tiež zvýši povedomie, poskytne vzdelanie a poradenstvo spoločnostiam, ktoré sa pustia do využitia blockchain technológie.

Pri predstavení aliancie generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Viberate ,Matej Gregorčič, povedal:

„Slovinské blockchain spoločnosti už úzko spolupracujú a navzájom si nekonkurujú. Neustále si navzájom pomáhame pri rozvoji podnikania, zdieľame obchodné kontakty a navzájom si otvárame dvere. S alianciou Blockchain Alliance sme túto spoluprácu len formalizovali a ďalej upevnili a dúfam, že táto forma spolupráce poskytne príklad iným odvetviam. Možno to znie otrepane, ale skutočne sme spolu silnejší.“

Zdroj : link.