Severná Kórea má na konte ďalšie útoky

   V dnešných časoch už ani internetový svet nie je natoľko bezpečný, ako sa môžu niektorí nazdávať. Čoraz častejšie sme svedkami tzv. „kyberútokov“, za ktorými mnohokrát nestoja len hackeri ako jednotlivci, ale práve vládami či inými organizáciami vytvorené hackerské skupiny.

V máji tohto roku WannaCry ransomware napadlo okolo 200 000 počítačov v 150 krajinách sveta. Keď WannaCry infikuje počítač, zašifruje všetky jeho súbory, pre obeť útoku ich zamkne a zneprístupní. Výkupné za obnovenie prístupu k súborom je požadované v mene Bitcoin. Cena za odomknutie dát a hardvéru stúpa s časom – ak nie je výkupné zaplatené načas, súbory zostanú natrvalo neprístupné. Tento útok sa vo všeobecnosti pripisuje Severnej Kórei a ďalší podobný incident je pravdepodobne opäť dielom Kim Jong Unových hackerov.

Národná spravodajská služba Južnej Kórei (NIS) prišla v sobotu s tvrdením, že za kyberútokmi  na výmenné služby kryptomien stojí Severná Kórea.  NIS má dôkaz, že Pyongyang  v júni tohto roku napadol a ukradol osobné údaje približne 30 000 používateľom služby Bithumb, najväčšej Juhokórejskej kryptozmenárne, a v septembri vykradol ďalšiu z nich – Coinis.

Nasvedčuje tomu fakt, že útok bol údajne spustený pomocou rovnakého kódu, aký použila spoločnosť Lazarus obvinená z útoku na spoločnosť Sony Pictures vo filme  The Interviewk, v ktorom bolo cieľom zavraždiť severokórejského vodcu Kim Jong Una.

Juhokórejská špionážna agentúra uviedla, že severokórejskí hackeri za tento rok zaútočili na kryptoburzy  a odcudzili kryptomeny v celkovej hodnote takmer 7 miliónov dolárov.

KIm In Ryong, stály zástupca Severnej Kórey v OSN, uviedol, že pokusy spojiť Severnú Kóreu s počítačovými útokmi sú „smiešne“.