Rusko pomohlo Venezuele spustiť ich národnú kryptomenu Petro

   Venezuelská štátom podporovaná kryptomena Petro, je „napoly skrytým spoločným podnikom“ medzi venezuelskými a ruskými úradníkmi a podnikateľmi, podľa správy časopisu Time. Petro, ktorý prvýkrát bol v predpredaji 20. februára, je prvou kryptomenou na svete podporovanou štátom.

   Jeho hodnota je viazaná na ropné rezervy krajiny. Zdroje povedali, že cieľom kryptomeny Petro je erodovať moc amerických sankcií. Venezuelský prezident Nicolás Maduro predtým označil Petro ako „kryptonit“ a vládu USA za „Supermana“.

   Vedúci predstaviteľ ruskej štátnej banky povedal denníku Time, že vedúci poradcovia v Kremli dohliadajú na vývoj kryptomeny Petro a že ruský prezident Vladimir Putin sa na projekte podpísal v roku 2017. „Ľudia blízky Putinovi mu povedali, ako sa dá vyhnúť sankciám. Takto začala celá vec.“ uviedol výkonný riaditeľ  pre Time.

Trump zakázal občanom USA nakupovať Petro

   Začiatkom tohto týždňa vláda Trumpa vydala výkonný príkaz zakazujúci americkým občanom zakúpiť Petro. Maduro dúfa, že získa 6 miliárd dolárov a pomôže udržať zlyhávajúcu ekonomiku v krajine. Venezuelská mena bolivar trpí hyperinfláciou v dôsledku sankcií USA a  nesprávneho riadenia vlády. USA tiež zmrazili majetok štyroch súčasných a bývalých predstaviteľov venezuelskej vlády.

Tajomník ministerstva financií Steven Mnuchin uviedol vo vyhlásení v pondelok:

„Prezident Maduro zničil venezuelské hospodárstvo a podnietil humanitárnu krízu. Namiesto toho, aby sa upravil kurz, aby sa zabránilo ďalšej katastrofe, Madurov režim sa snaží obísť sankcie prostredníctvom digitálnej meny Petro. Idea, ktorú Venezuelské demokraticky zvolené Národné zhromaždenie odsúdilo a Ministerstvo financií upozorňovalo občanov USA, aby sa tomu vyhli.“

   Kryptomeny by mohli byť účinnou formou vyhnutia sa sankciám. Denník Time vydal správu o tom, že Rusko vyvolalo myšlienku vytvorenia digitálnej verzie rubľu, ale Ruská centrálna banka uviedla, že by riskovala destabilizáciu samotného rubľa.

„Takže Rusko urobilo svoju pevnosť vo Venezuele. Teraz používajú Venezuelu ako morčaťa na experiment.“ povedal Armando Armas, opozičný člen venezuelského parlamentu.

Zdroj: link