ProtonMail – Zabezpečený e-mail jednoducho

ProtonMail je zabezpečená e-mailová služba určená na ochranu vašej schránky a identity. V čom presne sa ProtonMail líši od „bežného“ poskytovateľa e-mailových služieb, ako je Gmail? A čo je dôležitejšie: Je čas na zmenu poskytovateľa?

Čo je to ProtonMail?

Hoci všetky veľké e-mailové služby tvrdia, že rešpektujú vaše súkromie, ProtonMail ide v snahe chrániť vás ďalej ako väčšina ostatných. Práve tým sa líši od veľkých poskytovateľov e-mailových služieb, ako sú Gmail od spoločnosti Google a Outlook.com od spoločnosti Microsoft.

ProtonMail je jedným z hŕstky takzvaných bezpečných poskytovateľov e-mailových služieb, ktorí sa vyhýbajú tradičnej ceste webmailu s bohatým bezplatným úložiskom a integrovanými službami v prospech zvýšených funkcií ochrany súkromia a bezpečnosti. Na rozdiel od služby Gmail musíte za odomknutie mnohých z týchto dodatočných zvončekov a píšťaliek zaplatiť. Google na svojej bezplatnej službe Gmail zarába zobrazovaním reklám, zatiaľ čo ProtonMail žiadne reklamy nemá.

Spoločnosti Google a Microsoft používajú štandardné osvedčené bezpečnostné postupy, ako je dvojfaktorové overovanie a zabezpečenie spojenia medzi prehliadačom a ich servermi. ProtonMail ide ešte ďalej tým, že nezaznamenáva identifikačné informácie. Ukladá údaje na serveri spôsobom, ktorý je pre tretie strany nepoužiteľný, a lepšie uľahčuje súkromné konverzácie medzi používateľmi.

Hoci ProtonMail znie ako vylepšenie oproti službe Gmail, má určité výhrady. Bezplatný plán je obmedzený – ponúka napríklad len 500 MB úložného priestoru. Mnohé funkcie, ktoré robia Gmail takým užitočným, nie sú v ProtonMaile možné kvôli dôrazu na súkromie a bezpečnosť. Napríklad automaticky neprehľadáva vaše e-maily a nepridáva udalosti do kalendára.

Pri rozhodovaní medzi tradičným poskytovateľom, ako je Google, a zabezpečeným poskytovateľom, ako je ProtonMail, je potrebné zvážiť pohodlie a súkromie. Ak chcete e-mailovú službu so všetkými vymoženosťami služby Gmail, ProtonMail to nie je.

ProtonMail uprednostňuje ochranu údajov a bezpečné zasielanie správ

ProtonMail šifruje všetky údaje na serveri tak, aby boli pre kohokoľvek bez kľúča na dešifrovanie nepoužiteľné. V prípade narušenia bezpečnosti by údaje získané zo serverov ProtonMail neboli použiteľné. Ani spoločnosť ProtonMail nedokáže prečítať váš e-mail.

To nie je prípad štandardných poskytovateľov webovej pošty, ako je Gmail, ktorý šifruje údaje len medzi prehliadačom a svojimi servermi. Google bude využívať umelú inteligenciu na „čítanie“ vašej elektronickej pošty pre služby, ako je napríklad Google Assistant, aby vám vo vhodných chvíľach predkladal užitočné návrhy. Gmail dokáže na základe obsahu vašej doručenej pošty zistiť, čo a kedy robíte, a to sa stalo funkciou, na ktorú sa mnohí používatelia spoliehajú.

Okrem šifrovania na serveri umožňuje ProtonMail aj jednoduché odosielanie šifrovaných správ medzi používateľmi. Všetka komunikácia medzi používateľmi ProtonMailu je automaticky šifrovaná end-to-end, takže ju nemôžu čítať ani zamestnanci ProtonMailu. ProtonMail tiež uľahčuje používanie funkcie Pretty Good Privacy, teda PGP, ktorá umožňuje „uzamknúť“ obsah e-mailu tak, aby ho mohli otvoriť len príjemcovia s kľúčom.

ProtonMail dokonca umožňuje odosielať správy chránené heslom a samodeštrukciou používateľom akejkoľvek webmailovej platformy. V podstate je to trochu podvod, pretože príjemca musí kliknúť na odkaz, aby správu otvoril, ale funguje to dostatočne dobre a nie je to niečo, čo Gmail alebo Outlook poskytujú.

Používanie PGP v rámci služby Gmail je možné, ale zložité, pričom rozšírenia prehliadača, ako napríklad Mailvelope a FlowCrypt, uľahčujú jeho správu. Na rozdiel od aplikácie ProtonMail, ktorá túto funkciu výslovne podporuje, je práca s PGP vo vnútri služby Gmail oveľa menej zjednodušená a na mobilných zariadeniach hraničí s nepoužiteľnosťou.

Servery ProtonMailu sa nachádzajú vo Švajčiarsku

Okrem toho, že nie je možné čítať e-maily uložené na ich serveroch, spoločnosť ProtonMail sídli vo Švajčiarsku, kde sú zákony o ochrane osobných údajov prísne. To znamená, že spoločnosť ProtonMail nemožno prinútiť, aby odovzdala údaje orgánom v USA. Švajčiarsko nie je súčasťou dohody Five Eyes o výmene spravodajských informácií, ktorá existuje medzi USA, Kanadou, Austráliou, Spojeným kráľovstvom a Novým Zélandom.

Na porovnanie, spoločnosť Google sa nachádza v USA a môže byť zákonom donútená odovzdať informácie o svojich používateľoch. (A v USA sa e-maily po 180 dňoch považujú za „opustené“, takže vláda si ich môže vyžiadať bez súdneho príkazu). Patrí sem obsah schránky, metadáta, adresy IP a ďalšie údaje. Tieto informácie sa potom môžu zdieľať s ostatnými členmi vernostného systému Five Eyes.

Keďže spoločnosť Google ukladá údaje na svojich serveroch v nešifrovanom formáte, na ich použitie nepotrebujete dešifrovacie kľúče. Celý obsah vašej schránky by mohol byť odovzdaný úradom a použitý proti vám. Ak v spoločnosti Google dôjde k porušeniu ochrany údajov a uniknú údaje používateľov, neexistuje žiadna bezpečnostná sieť, ktorá by zabránila použitiu týchto údajov.

V prípade služby Gmail sa spolu s obsahom vašej schránky ukladajú aj identifikačné údaje, ako je vaša IP adresa, skutočné meno, číslo mobilného telefónu a miesta, z ktorých ste sa prihlásili.

ProtonMail o vás vie veľmi málo

ProtonMail nevyžaduje, aby ste pri vytváraní konta poskytli akékoľvek identifikačné údaje. Musíte len zadať používateľské meno (e-mailovú adresu, ktorú budete používať) a heslo. Ak chcete, môžete prepojiť obnovovací e-mail, ale nemusíte.

Okrem toho ProtonMail zaznamenáva o svojich používateľoch len veľmi málo informácií. Neukladajú sa žiadne IP adresy a sledovanie sa nepoužíva na sledovanie používateľov z jednej stránky na druhú. Metadáta sa zahadzujú, takže je ťažšie spojiť e-mail s miestom pôvodu. ProtonMail sa snaží o čo najväčšiu anonymitu, hoci by ste nikdy nemali predpokladať úplnú anonymitu online.

Spoločnosť Google je najväčšia internetová reklamná spoločnosť. Je zodpovedná za obrovské množstvo sledovania, ktoré sa uskutočňuje na webe. Nástroje ako Google Analytics pomáhajú majiteľom webových stránok monitorovať návštevnosť, zatiaľ čo reklamné oddelenie spoločnosti Google sleduje vaše používanie webu, aby vám poskytlo „relevantnú“ reklamu, na ktorú s väčšou pravdepodobnosťou kliknete.

Spoločnosť Google prevádzkuje aj mnoho ďalších populárnych služieb. Sledovanie používateľov odstraňuje potrebu neustáleho prihlasovania pri prechode z Map Google na YouTube alebo z Gmailu na Disk Google.

Gmail obetuje súkromie kvôli funkciám

Na druhej strane, Gmail je vybavený množstvom funkcií, ktoré v službe ProtonMail nenájdete. Službu Gmail môžete používať prakticky na akomkoľvek zariadení pomocou prakticky akejkoľvek poštovej aplikácie vrátane základných poštových aplikácií pre iPhone a Android.

Vzhľadom na spôsob, akým ProtonMail spracúva šifrovanie, nemôžete k svojmu kontu pripojiť predvolenú poštovú aplikáciu smartfónu a používať ho tak, ako je. Ak chcete získať prístup k službe ProtonMail v mobilnom telefóne, musíte si stiahnuť aplikáciu pre Android alebo iPhone alebo sa prihlásiť prostredníctvom webového poštového rozhrania.

Služba Gmail je tiež úplne bezplatná a každý, kto ju potrebuje, má k dispozícii 15 GB priestoru. Tento priestor je zdieľaný medzi ostatnými službami Google a môžete si ho dokúpiť za relatívne málo. Bezplatné účty majú všetko: firemné filtre proti spamu, voliteľné experimentálne funkcie, poštové aliasy a podobne.

V porovnaní s tým je ProtonMail dosť obmedzený. Bezplatný účet je obmedzený na 500 MB priestoru a 150 správ denne. Funkcie, ktoré sú v službe Gmail bezplatné, ako napríklad vlastné filtre a automatický odosielateľ, si vyžadujú prémiový účet za 4 € mesačne. Zadarmo získate tri štítky, tri priečinky a jednu adresu (bez vlastných domén).

To nemusí byť nevyhnutne zlé, ale desaťročia bezplatnej webovej pošty a masívne prideľovanie priestoru mnohých z nás presvedčili, že e-mail nie je služba, za ktorú by sme mali platiť.

Mali by ste sa vzdať Gmailu a prejsť na ProtonMail?

Pravdepodobne ste sa už rozhodli, či prejdete na zabezpečenú e-mailovú službu, ako je ProtonMail, alebo zostanete pri službe Gmail. V konečnom dôsledku neexistuje správna odpoveď. Väčšina používateľov služby Google nikdy nebude svoje údaje odovzdávať úradom a mnohí z nich s radosťou vymenia súkromie za pohodlie.

Ak však hľadáte e-mailovú službu, ktorá vás ochráni, ProtonMail je spoľahlivou voľbou.

Ako začať používať ProtonMail?

Najskôr musíte prejsť na stránku https://protonmail.com. Tu na hlavnej uvítacej stránke kliknete na tlačidlo “SIGN UP– zaregistrovať sa.

Potom budete presmerovaní na ďalšiu stránku, kde si môžete vybrať plán, ktorý chcete začať používať. V tomto prípade sme zvolili plán Free – zadarmo.

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť rozdiely medzi jednotlivými tarifami a ich skutočnú mesačnú cenu:

Keď ste si vybrali požadovaný plán, je čas nastaviť e-mailovú adresu, heslo a potvrdenie hesla.

Teraz môžete kliknúť na tlačidlo “Create account – vytvoriť účet. V prípade, že vaše používateľské meno ešte nie je obsadené, zobrazí sa ďalšie okno s možnosťou vloženia “Recovery e-mail“ – e-mailu na obnovenie. Je to nepovinné a ak nemáte inú anonymnú e-mailovú adresu, odporúčame vám napísať si prihlasovacie údaje na kúsok papiera a pokračovať bez neho. V opačnom prípade môžete túto možnosť použiť, ale potom bude vaše konto ProtonMail pripojené k inej e-mailovej adrese. Ak chcete nastaviť e-mail na obnovenie, jednoducho kliknite na tlačidlo “Skip“ –Preskočiť.

Zobrazí sa vyskakovacie okno s upozornením. Aby ste mohli pokračovať, jednoducho kliknite na tlačidlo “Confirm“ – Potvrdiť.

Samozrejme, ako všade inde, aj tu je potrebné odoslať Re-captcha:

Po odoslaní Re-captcha sa zobrazí načítavacia obrazovka s nápisom Creating account – Vytváranie účtu.

Po vytvorení konta sa dostanete na hlavnú obrazovku – ovládací panel. Tam sa zobrazí podobné používateľské rozhranie ako napríklad v službe Gmail.

V tejto chvíli ste pripravení vyraziť! Ak chcete odoslať zašifrovanú správu, stačí jednoducho kliknúť na tlačidlo “New message“ – Nová správa v ľavom hornom rohu a potom sa za textovým poľom tela správy nachádza ikona “Lock“ – ikona zámku.

Tu môžete nastaviť heslo. Môžete tiež napísať nápovedu hesla pre príjemcu správy:

Teraz viete o bezpečnosti na internete o niečo viac a dúfame, že tieto výhody využijete pre svoje vlastné dobro a zostanete v bezpečí! V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.