Nemôžete si pomôcť, ale máte pocit, že súkromie je ohrozené. V čase písania tohto článku je sieťová neutralita minulosťou, americkí poskytovatelia internetových služieb budú čoskoro môcť predávať údaje svojich zákazníkov tretím stranám a všetci sme už roky pod určitým druhom dohľadu. Ak ju ešte nemáte, teraz je ten správny čas uvažovať o tom, že si zaobstaráte sieť VPN.
V tomto článku pomôžeme nezasväteným zorientovať sa v tom, čo je to virtuálna privátna sieť, ako je základným kameňom každej stratégie ochrany súkromia, a vysvetlíme, ako VPN skutočne funguje.
Čo je to VPN?
Ako sme už spomenuli, VPN (Virtual Private Network) je skratka pre virtuálnu súkromnú sieť. Ako pri mnohých iných veciach, vysvetlenie je priamo v názve, stačí len trochu kontextu.
Siete VPN sa vyvinuli z potreby spoločností, aby ľudia mohli pristupovať k počítačovému systému na diaľku. S rovnakými povereniami ako niekto, kto sa prihlasuje z domácej siete. Bežne to nie je možné – teda nie bez tony káblov a poriadneho know-how. Ale nastavením špeciálneho programu, klienta VPN, môžete oklamať počítač, s ktorým komunikujete, že ste členom tej istej siete.
V podstate vytvárate sieť v kyberpriestore, čo znamená, že je virtuálna. Nie je navzájom fyzicky prepojená. Keďže je chránená heslom, je aj súkromná, takže tu máte virtuálnu súkromnú sieť. VPN je v podstate online priestor, ktorý môžete používať bez toho, aby k nemu mali prístup ostatní ľudia. Je to ako mať malý súkromný miniinternet len pre seba.
Na čo sa používajú siete VPN?
Hlavným účelom VPN však nie je malá sieť, ktorú si vytvoria, ale skôr používanie siete na prístup na internet. Dôvod je celkom jednoduchý: keď používate VPN, na internete sa neukazujete ako „vy“, ale ako sieť. To znamená, že v podstate skrývate svoju identitu za identitu siete, čo znemožňuje vaše vystopovanie.
Toto je veľká sila sietí VPN a dôvod, prečo sú nástrojom číslo jeden, pokiaľ ide o ochranu vašej identity online. Ak napríklad použijete VPN na prístup na pochybnú webovú stránku a pokúsia sa vás vystopovať, nájdu len sieť, cez ktorú ste získali prístup.
Táto anonymita sa vzťahuje aj na poskytovateľa internetových služieb: vidí iba pripojenie VPN, ktoré ste vytvorili, nič iné. To je skvelé pre ľudí, ktorí sa obávajú, že poskytovatelia internetu budú predávať ich údaje.
Okrem týchto obáv prvého sveta majú z VPN veľkú radosť aj ľudia, ktorí žijú v krajinách, ktoré cenzurujú internet. Pretože vďaka nim majú prístup k „skutočnému“ internetu, a nie k tomu, čo im ich krajina predvádza. Vzhľadom na podivné nápady politikov v USA aj v Európe sa však niektoré časti rozvinutejšieho sveta možno čoskoro vydajú cestou Číny.
ISP – Internet Service Provider = Poskytovateľ internetových služieb
Ako funguje VPN?
Zatiaľ je to dobré: VPN sa zdajú byť takmer magické, však? Poskytujú anonymitu a umožňujú vám surfovať bez obáv, že vás niekto sleduje.
Siete VPN to robia tak, že nahrádzajú vašu IP adresu (IP znamená internetový protokol, čo je internetový ekvivalent vašej ulice) adresou siete VPN. Ak by VPN robila len toto, išlo by technicky o proxy server, službu, ktorá jednoducho presmerováva prevádzku, čo je zo svojej podstaty nezabezpečené.
Toto nezabezpečenie spočíva v tom, že čokoľvek pošlete cez internetové pripojenie IPv4 alebo IPv6 (štandardný spôsob prenosu bitov a bajtov, z ktorých sa skladajú dáta), tretia strana si to môže jednoducho pozrieť a potom si to prečítať. Internetová prevádzka je zo svojej podstaty nebezpečná, pokiaľ ju nešifrujete.
Toto šifrovanie odlišuje siete VPN od proxy serverov. VPN vytvára takzvaný bezpečný tunel medzi vaším počítačom a serverom VPN. Celá vaša prevádzka je smerovaná cez tento tunel a nikto nemôže skontrolovať, čo sa tam deje, pretože je zabezpečená jednou alebo niekedy aj viacerými vrstvami šifrovania.
Upozorňujeme, že to znamená, že samotná služba VPN vie, čo robíte, pokiaľ nemá zavedené zásady „bez protokolov“. Väčšina slušných služieb neuchováva vaše protokoly (možno s výnimkou niektorých základných informácií, známych ako metadáta), hoci bohužiaľ existuje aj veľa bezohľadných služieb.
Dobré a zlé siete VPN
Nie všetky služby VPN sú rovnaké, a preto si kladiete otázku, nakoľko sú tieto služby bezpečné. V skutočnosti existuje množstvo nedôveryhodných služieb. Ich hlavnými prehreškami je, že vašu prevádzku nemusia vôbec šifrovať (predstavte si, že by sa vám to stalo napríklad v Číne) alebo ju síce šifrujú, ale potom vaše údaje predávajú obchodníkom.
Vo všeobecnosti platí, že najlepšie služby VPN sú platené, aj keď existuje niekoľko výnimiek, ktoré sme opísali v našom článku o najlepších bezplatných službách VPN. Hoci aj medzi tými najlepšími službami je veľa rozdielov, všetky majú niekoľko spoločných vecí.
Základné vlastnosti kvalitnej VPN siete
Po prvé, ponúkajú pokročilé šifrovanie. To by malo byť samozrejmé. Problémom však je, že pokročilé šifrovanie trochu spomalí vaše internetové pripojenie, navyše k spomaleniu, ktoré už zažívate pri odosielaní signálu cez iné miesto.
Pri najrýchlejších službách VPN môže dôjsť k poklesu len o 10 percent, zatiaľ čo pri niektorých môže dôjsť k absolútnemu spomaleniu. Ďalším trikom je vybrať si poskytovateľa VPN s množstvom serverov roztrúsených po celom svete. Vďaka tomu ľahšie nájdete takého, ktorý vám ponúkne slušnú rýchlosť.
Pre siete VPN je k dispozícii niekoľko typov šifrovania, nazývaných protokoly, pričom každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Je ich príliš veľa na to, aby sme ich tu vymenovali, ale najlepší a najpoužívanejší je OpenVPN. Medzi ďalšie protokoly patria PPTP, L2TP/IPSec a SSL/TLS.
Používateľská prívetivosť je ďalšou základnou požiadavkou, najmä ak nie ste najväčší maniak v okolí. Vo všeobecnosti platí, že chcete hľadať poskytovateľa s prehľadným rozhraním a nie príliš veľa neprehľadnými tlačidlami.
Ďalšie úvahy sa môžu u jednotlivých poskytovateľov trochu líšiť, ale môžu zahŕňať veci. Ako napríklad to, či má služba kill switch (ktorý preruší vaše pripojenie VPN, ak server VPN prestane reagovať). Či vás dostane cez zákaz Netflixu VPN a či bude fungovať na mobilných zariadeniach alebo nie. V každom prípade si však vždy overte, či máte dočinenia s poctivou službou, alebo s niekoľkými kódovacími kovbojmi, ktorí sú pripravení zarobiť pár dolárov na proxy serveri, ktorý označili ako VPN.
Čo môžete očakávať od siete VPN
Zároveň však ani od najlepších služieb VPN neočakávajte príliš veľa. Hoci sú siete VPN skvelým spôsobom, ako sa chrániť online, majú jednoducho svoje limity. Koniec koncov, v podstate len vymieňate záznamy, ktoré si uchováva váš poskytovateľ internetových služieb, za tie, ktoré si uchováva poskytovateľ VPN. Takmer každá služba tvrdí, že neuchováva žiadne protokoly a overiť tieto tvrdenia je tak trochu nemožné.
VPN preto odporúčame vtedy, keď nemáme žiadne náznaky, že si služba uchováva protokoly. Hoci sa to môže zdať ako náhodný spôsob výberu, je to zároveň najčestnejší spôsob. Odporúčame napríklad NordVPN, ExpressVPN a CyberGhost, pretože nemáme žiadne dôveryhodné správy o tom, že by niektorá z nich uchovávala protokoly. Zatiaľ čo napríklad pri takej PureVPN odporúčame ľuďom vyhýbať sa jej, pretože v minulosti spolupracovala s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Nakoniec, neexistuje jediný spôsob, ako pevne zapečatiť svoju online identitu. Ak je vaším cieľom úplná anonymita, budete sa musieť úplne odrezať od sociálnych sietí. Museli by ste používať inú službu VPN na každú inú činnosť. Taktiež vypnúť niekoľko štandardných funkcií prehliadača a v podstate oklieštiť celé svoje surfovanie. Keďže pochybujeme, že by to väčšina rozumných ľudí urobila, odporúčame aj našim čitateľom, aby svoje očakávania od VPN udržiavali v rozumnej miere.
Výsledok? Očakávajte, že dobrá VPN vás väčšinu času udrží v primeranom bezpečí a pomôže vám aj so streamovaním seriálov zo zahraničia. Ak je vaším cieľom vyhnúť sa najhoršiemu vládnemu dohľadu a zároveň si doplniť možnosti zábavy, väčšina VPN, ktoré odporúčame, bude v poriadku.