Môže byť Bitcoin uhlíkovo neutrálny do roku 2024?

Spôsob akým Bitcoin a celé krypto odvetvie vplýva na životné prostredie je riešený na dennej báze a ako viete, pozitívnej popularite sa neteší, ba naopak, je terčom veľkej kritiky, kvôli čomu celé odvetvie získalo zlú povesť. Dôvodom je obrovské množstvo spotrebovanej elektrickej energie s vysokým obsahom uhlíka, pričom je verejný fakt, že Bitcoin transakcie sú neustále drahšie, čo potvrdil aj samotný Guardian v samotnom článku zo začiatku tohto roka a aj to je dôvod prečo môže byť výrok o tom, že Bitcoin bude do roku 2024 uhlíkovo neutrálny, nereálny. Výrok vtedy znel:

„Podľa Digiconomistu jedna bitcoinová transakcia spotrebuje rovnaké množstvo energie, aké spotrebuje priemerná americká domácnosť za mesiac – čo sa rovná zhruba miliónkrát viac emisií uhlíka ako vyprodukuje jedna transakcia kreditnou kartou.“

Ako môžete vidieť vyššie, nedávna štúdia od BatCoinz ukázala, že do roku 2024 by sa ťažba BTC mala stať 100% uhlíkovo neutrálnou, a to len s využitím obnoviteľnej energie. Výskum sa opiera o najnovšie údaje, ktoré potvrdzujú, že kryptomena v súčasnosti využíva energiu s nulovými emisiami na 62,4% svojej ťažobnej prevádzky. Odhady tiež ďalej ukazujú, že toto číslo by sa malo do marca budúceho roka dostať na približne 72,7% a úplnú uhlíkovú neutralitu by sme mali vidieť do roku 2024. Miera prijímania obnoviteľných riešení rastie šialeným tempom, avšak či sa takýchto výsledkov aj skutočne dočkáme je otázne a na potvrdenie si tak budeme musieť počkať.

Zdroj