Čo je to PoS mining?

   Proof of Stake (PoS) je stav, ktorý investor vykonáva keď vlastní určité kryptomeny. Držaním určitých kryptomien(NEO), ťažíte iné kryptomeny(GAS) a tým si vytváráte určitý pasívny príjem. Čo v skratke znamená, čím viac altcoinov ktoré majú túto možnosť držíte, tým viac peňazí zarobíte.

Prvá kryptomena ktorá sa začala prezentovať týmto spôsobom ťaženia, bola Peercoin. Ľudom sa táto myšlienka zapáčila a preto ju onedlho coiny ako NxT, Blackcoin či ShadowCoin začali používať tiež.

PoS bol vytvorený ako alternatíva k dokladu o práci (PoW), ktorý sa zaoberal otázkami súvisiacimi s prácou. Po spustení transakcie sa údaje o transakcii namontujú do bloku s maximálnou kapacitou 1 megabajt a potom sa duplikujú na viacerých počítačoch alebo uzloch v sieti. Uzly sú administratívnym orgánom blokovej reťaze a overujú oprávnenosť transakcií v každom bloku. Ak chcete vykonať overovací krok, mineri budú musieť vyriešiť výpočtovú hádanku známu ako PoW problem. Prvý miner ktorý dešifruje každý blokový transakčný problém, dostane odmenu v podobe coinu. Po overení bloku je následne pridaný do Blockchainu.

Klasické ťaženie povedzme Bitcoinu je v dnešnej dobe už veľmi zložitý a so značne menším ziskom ako to bolo kedysi, preto keď si ľudia o tom niečo prečítajú, hneď aj prestanú rozmýšľať nad možnosťou ťaženia Bitcoinu. K tomuto však potrebujete ťažiaci stroj čo bohužial nie je obyčajný PC alebo výkonná grafická karta. Aby ste mohli ťažiť, budete potrebovať špeciálny hardware, takzvaný ASIC(Application-Specific Integrated Circuit). Samozrejme v dnešnej dobe sa dajú ťažiť kryptomeny aj cez webové stránky či torrenty ktoré zaťažujú Váš procesor ako to napríklad tento rok spravil Denník N keď vyťažoval procesory čitateľom až na 100%. Doporučujeme teda kontrolovať vyťaženie procesora keď ste na internete, niekomu totž môžte zarábať pekné peniaze.

V skratke, klasický mining ako som spomínal, je finančne náročný(elektrina, komponenty, ťažiaci stroj) a preto je pre mnoho investorov zároveň tento tip ťaženia ideálny, keďže ťažia coiny len tým, že držia svoju investíciu. Momentálne je asi najznámejšou kryptomenou ktorá tento tip ťaženia podporuje kryptomena NEO. Ak ste sa niektorí nestretli s tou kryptomenou, jeho najznámejšou prezývkou je čínske Ethereum. Existuje webstránka neotogas.com na ktorej keď si zadáte počet kusov kryptomeny NEO, tak Vám ukáže aktuálny počet kryptomeny GAS ktorú ste schopný ,,vyťažiť“ len tým že držíte NEO. Napríklad keď zadám že vlastním 1 000 kusov kryptomeny NEO, ukáže mi to, že aktuálne by som mal dostať za najbližší rok 105,4 kusov GAS-u. Momentálna cena jedného GAS-u je 20,94$

Klasické ťaženie má taktiež určité výhody ako aj napríklad to, že ak ťažíte podhodnotené/nie moc známe kryptomeny za lacnejšiu cenu môžete si za určitý čas pekne privyrobiť keďže kryptomeny neustále rastú, samozrejme si musíte urobiť dostatočný prehľad pred tým, ako začnete s klasickým ťažením. Mne osobne PoS príde ako skvelá alternatíva dlhodobého pasívného príjmu, samozrejme musíte držat naozaj obrovské množstvo aby ste mali tisíce Eur mesačne, no na privyrobenie je to výborná vec.

Zdroj: https://blockgeeks.com/