Malta priekopníkom v regulácii kryptomien

Maltská vláda vydala tri zákony týkajúce sa kryptomien – zákon o virtuálnych finančných aktívach, zákon o digitálnej inovácii v štáte Malta a zákon o inovatívnych technologických dohodách a službách.

   Aby sa zabránilo možným negatívnym konotáciám spojeným s používaním slova „kryptomena“, zákony sa sústreďujú na koncept virtuálnych finančných aktív (VFA): ICO je označenie pre počiatočné ponuky mincí VFA, krypto burzy sa menia na VFA burzy a krypto služby sú definované ako VFA služby.

   Novo zavedená koncepcia VFA znamená akúkoľvek formu záznamu digitálneho média, ktorý sa používa ako digitálny výmenný prostriedok, menová jednotka alebo ako nástroj na ukladanie určitej hodnoty, čo však nie sú elektronické peniaze, finančné nástroje alebo virtuálny token. Použitie virtuálnych tokenov sa má obmedziť na platformu DLT, na ktorej bola vydaná a výplata finančných prostriedkov je k dispozícii len na takejto platforme priamo emitentom DLT majetku.

   Nové právne predpisy vytvárajú rámec na vykonávanie a udeľovanie licencií na počiatočné ponuky VFA, na prípravu white papers a na reguláciu činností poskytovateľov služieb vrátane výmenných a obchodných platforiem. Stanovujú tiež práva a povinnosti investorov, ako aj právomoci tribunálu MFSA a finančných služieb, pokiaľ ide o zabezpečenie riadneho vykonávania činností súvisiacich s kryptomenami.

„Je dôležité poznamenať, že o týchto zákonoch bude ešte budúci týždeň debatovať parlament,“ hovorí Nicholas Warren, Senior manažér pre finančné služby v advokátskych kanceláriách Chetcuti Cauchi. „Malta je tak blízko, ako nikdy predtým, aby sa stala globálnym priekopníkom v regulácii kryptomien.“

zdroj: link