Kryptomeny vstúpia na pole bankovníctva

Nasledujúci rok bude znamenať veľký krok kryptomien smerom dopredu. Centrálne banky budú s veľkou pravdepodobnosťou nakupovať a držať kryptomeny. Túto informáciu oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Blockchain, Peter Smith. Pre CNBC uviedol: „Myslím si, že rok 2018 bude prvým rokom, kedy uvidíme centrálne banky držať digitálne meny ako súčasť svojej súvahy. Banky budú pravdepodobne nakupovať Bitcoin a Ethereum ako súčasť svojich rezerv. Centrálne banky majú zlaté a devízové ​​rezervy, ktoré im umožňujú konať v prípade akýchkoľvek trhových nestabilít.“  Smith ďalej uvádza, že centrálne banky začnú vydávať aj svoje vlastné kryptomeny.

Rast Bitcoinu by mohol znamenať, že niektoré finančné orgány budú musieť začať držať túto digitálnu menu. „Bitcoin je jednou z top 30 mien a tento trend a tlak na držanie digitálnej meny ako súčasti rezerv sa bude len zrýchľovať spolu s rastom cien,“ povedal Smith.

Veľký rozmach kryptomien dáva výbornú príležitosť centrálnym bankám tieto meny nakupovať. Eugene Etsebeth, bývalý hlavný bankár Juhoafrickej rezervnej banky,  pre portál Coindesk uviedol, že kryptomeny onedlho naplnia novú požiadavku a stanú sa “digitálnym zlatom“.

„V roku 2018 budú centrálne banky G-7 svedkami toho, že sa Bitcoin a ostatné kryptomeny stanú najväčšou medzinárodnou menou trhového kapitálu,“ píše Etsebeth. „Táto udalosť, spolu s globálnym charakterom kryptomien s nepretržitým 24/7 prístupom, podporí vlastnenie kryptomien ako investíciu, ktorá je súčasťou investičnej tranže centrálnych bánk.“ Dodal, že kryptomeny budú používané na poli medzinárodného obchodu.

Centrálna banka – vydavateľ kryptomien

Niektoré centrálne banky už začali pracovať na vývoji vlastných kryptomien. Minulý týždeň centrálne banky Spojených Arabských Emirátov a Saudskej Arábie oznámili partnerstvo vo vydávaní digitálnej meny pre cezhraničný obchod. Čínska centrálna banka tiež uviedla, že by mohla vydávať vlastnú kryptomenu.

Niektoré úrady však varovali pred nebezpečenstvom a nestabilitou kryptomien. Tieto obavy vyplývajú  zo špekulácií, ktoré v posledných týždňoch zaplavujú médiá. Naznačuje to, že tieto orgány ešte nie sú pripravené na zapojenie sa do sveta digitálnych mien. Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi uviedol, že digitálne meny nie sú „dostatočne vyspelé“ na to, aby sa s nimi mohlo naplno počítať.

„So všetkým novým prichádzajú veľké očakávania, ale aj obavy. V tejto chvíli si nemyslíme, že Bitcoin a ostatné kryptomeny sú v takej fáze, aby sme mohli o nich uvažovať,“ povedal Draghi v októbri.