Spoznaj svoju kryptomenu #5 – Bitcoin Gold

Tento rok sa s kryptomenami doslova roztrhlo vrece. Môžeme to vidieť aj na tom, koľko nových ICO´s sa vytvára a verte mi, toto je len začiatok pre kryptomeny. Bitcoin je nepochybne najsilnejšou a najznámejšou kryptomenou. Je však hlavne tou kryptomenou, ktorá celé toto šialenstvo okolo kryptomien začala. Prvého augusta tohto roku sme mohli zaregistrovať takzvaný Bitcoin hard fork pre kryptomenu Bitcoin Cash. Veľa ľudí najprv nechápalo, čo to je, prečo sa to deje alebo aký to bude mať prospech, keď sa Bitcoin „rozdelí“. To isté si niektorí hovoria aj teraz, keďže prichádza ďalší Bitcoin hard fork pre novú kryptomenu Bitcoin Gold (BTG).

Čo je to Bitcoin Gold?

Bitcoin Gold je nová kryptomena, ktorú vytvoril Jack Liao so svojím tímom a rozhodli sa ju vytvoriť cez hardfork Bitcoinu. Ich cieľom je dostať Bitcoin Gold na takú úroveň ako je Bitcoin. Veľmi zaujímavé je, že chcú vrátiť ťaženie ľuďom a nie veľkým firmám či masívnym ťažiacim farmám. Aj to je dôvod, prečo sa mu začína hovoriť kryptomena ľudu.

Kedy sa Bitcoin hard fork bude konať?

Podľa ich oficiálnej stránky kde aj beží odpočet, je oficiálny dátum je 25. október 2017. Neznamená to však to, že táto kryptomena bude spustená v tento dátum. Znamená to len to, že Bitcoin blockchain bude ,,zmrazený“ pre Bitcoin Gold blockchain. Momentálne plánujú oficiálne spustenie tejto kryptomeny začiatkom Novembra čo znamená, že blockchainy nebudú mať vytvorené takzvané bloky viac ako týždeň.

Čo to pre mňa znamená?

Bitcoin Gold sa Vás týka jedine vtedy, ak presuniete svoje Bitcoiny do 25. októbra na jednu z peňaženiek, o ktorých si zachvílku povieme viac. Počet mincí ktoré dostanete zdarma pre Bitcoin Gold je 1:1. Takže ak vlastníte 1 Bitcoin, dostanete 1 Bitcoin Gold. Každopádne je dosť pravdepodobné že ak Bitcoin Gold chcete získať, budete musieť Bitcoin uschovať vo svojich peňaženkách, ohľadom búrz je to zatiaľ neisté. Burzy túto možnosť budú pravdepodobne podporovať ak jeden kus BTG bude mať cenu aspoň 0.01 BTC. Je však lepšie kontrolovať svoje vlastné kľúče vo vlastných peňaženkách.

Aké sú ich ďalšie záujmy?

Ich ďalším záujmom je zachrániť Bitcoin v prípade, že sa mu niečo v budúcnosti stane, čo podľa nich určite príde. Taktiež chcú súperiť s ďalšími GPU(Graphic Processing Unit) ťažiacimi kryptomenami ako je Zcash, Ethereum či Monero. Ako však sami tvrdia, nie sú tu na to, aby súperili s kryptomenami Bitcoin a Bitcoin Cash.

Čo všetko teda Bitcoin Gold (BTG) ponúka?

Bude založený na Equihash, bude teda dostupný pre GPU ťaženie.
Bude mať vstavanú tzv. ,,ochranu prehrávania“, keďže je to priamy fork Bitcoinu a bude mať premenlivú náročnosť, ktorá sa bude meniť na každý blok.

Okrem toho nebude mať BTG žiadne iné zmeny ako napríklad nastavenie veľkosti blokov. BTG bude samozrejme nasledovať kroky zakladateľov Bitcoinu. Tí veria, že je to tá najlepšia cesta.

Ako dostať Bitcoin Gold?

Ak chcete získať prístup k svojim BTG minciam, mali by ste mať svoje privátne kľúče (private keys) z peňaženiek a dobre si ich uschovať. Taktiež budete musieť spraviť nasledovné:

– Prvé dni sa vyhýbajte transakciám a počkajte až opadne prach. Vždy sa v začínajúcich projektoch môže niečo stať.
– Majte pri sebe svoje privátne kľúče a vyhnite sa tretím stranám ako je napríklad Coinbase.
– Použite hardware peňaženky ako napríklad Ledger Nano S alebo Trezor. Naposledy boli tieto dve peňaženky prvé, ktoré podporovali Bitcoin Cash fork.
– Ak nemáte hardware peňaženky, skúste software peňaženky ako Mycelium, Jaxx či Coinomi a použite Exodus na kontrolu vašich privátnych kľúčov.
– Pokiaľ držíte svoje kľúče v tzv. papierovej peňaženke či v software peňaženke, počkajte na inštrukcie ako získať Bitcoin Gold.

Budúcnosť BTG a záver

Budúcnosť tejto kryptomeny je zatiaľ nejasná, no keď hard fork nastane, BTG bude mať určite nejakú burzovú hodnotu a upriami na seba pozornosť, hlavne kvôli GPU ťaženiu. Každopádne, ak ste ,,holder“, nemáte sa čoho báť. Prajeme Vám veľa úspechov.

Zdroj: https://btcgpu.org/