Známy finančník Steve Eisman: Akú hodnotu majú vlastne kryptomeny?

Steve Eisman, americký investor, ktorý je známy najmä tým, že pred finančnou krízou v roku 2008 skrátil kolateralizované dlhové záväzky, nevidí v kryptomenách skutočnú hodnotu. Domnieva sa, že popularita tohto fenoménu sa týka iba dvoch faktorov, špekulácií a prania špinavých peňazí.

Steve Eisman nevlastní kryptomeny

   Na výročnej konferencii CFA Institute v Hongkongu v pondelok Eisman hovoril pred približne 1500 ľuďmi a v príhovore dokonca spochybnil dôvod existencie kryptomien.

„Nevidím ich účel. Akú hodnotu skutočne má digitálna mena? Nikto mi na túto otázku zatiaľ nevedel odpovedať. „

   V diskusii a v nasledujúcom rozhovore Eisman odhalil, že nikdy neinvestoval do žiadnej kryptomeny. „Ani som sa ich nedotkol. Neviem, na čo sa pozerám. Nemám o ne žiadny záujem,“ povedal. „Nerozumiem, prečo sa ich regulácia neupravila viac,“ dodal Eisman podľa Wall Street Journal.

   Eisman bol ústrednou postavou v bestsellerovej knihe Michaela Lewisa z roku 2010 o budovaní americkej bubliny „The Big Short: Inside the Doomsday Machine“. Hral ho komik Steve Carell vo filmovej adaptácii v roku 2015, ktorá ukázala, ako zarobil milióny stávkovaním proti CDO (zaistená dlhová obligácia), keď všetci ostatní boli zaslepení chamtivosťou. V prípade kryptomien sa zdá, že drží stranu s Warrenom Buffettom a Charliem Mungerom, ktorí majú na kryptomeny rovnaký názor.

Hodnota Bitcoinu

   Na rozdiel od Eismana, autor knihy M. Lewis zjavne pozná hodnotu kryptomien. V novembri miulého roku Lewis uviedol:

„Bitcoin sú peniaze bez centrálnej autority a peniaze bez centrálnej banky a bez potreby vlády. Takže čo určuje jeho hodnotu? Nedôvera voči ústredným orgánom a pocit, že vlády nemusia fungovať. Existuje určite spojitosť medzi všetkým, čo sa deje okolo bitcoinu a chaosom v americkej federálnej vláde, „vysvetlil.

   Okrem The Big Short, je Lewis autorom Liar’s Poker, Moneyball, Flash Boys a ďalších bestsellerov. Možno by mal Eisman jednoducho zavolať svojmu starému známemu, aby získal súkromnú prednášku na tému „kryptomeny“.

Zdroj: link