Výnosy ICO vynášajú aj hackerom

0

Podľa nového výskumu spoločnosti Ernst & Young, ktorý sa hlbšie zaujíma o riziká investovania na kryptotrhu,  sa viac ako 10% finančných prostriedkov získaných prostredníctvom “počiatočnej ponuky mincí (ICO)” stratí alebo je ukradnutých pri útokoch hackerov.

Firma zaoberajúca sa odbornými službami analyzovala viac ako 372 ICO, v ktorých sa distribuujú nové digitálne meny kupujúcim a zistila, že zhruba 400 miliónov dolárov z celkových prostriedkov vo výške 3,7 miliardy dolárov, ktoré boli doteraz získané, bolo odcudzených.

Ako udáva správa z tohto výskumu, phishing bol najpoužívanejšou hackerskou technikou pre ICO, pričom hackeri mesačne ukradli  až 1,5 milióna dolárov z výnosov ICO.

Výskum tiež poznamenal, že objem ICO sa od konca roka 2017 spomalil. V novembri dosiahlo menej než 25% ICO, oproti 90% v júni.

Štúdia prichádza práve uprostred šialeného kolotoča kryptopriemyslu, kde vzniká veľké množstvo mladých firiem, ktoré sa snažia zhromaždiť milióny dolárov na financovanie svojich projektov, majú sotva pár zamestnancov a zľahka načrtnutý podnikateľský plán.

„Problémy, ktorým čelia novšie ICO pri dosahovaní ich cieľov, sú čiastočne spôsobené nižšou kvalitou projektov, ako aj problémami, ktoré sa objavili okolo predchádzajúcich projektov,“ povedal Paul Brody, globálny líder v oblasti inovácií pre blokovú technológiu spoločnosti Ernst & Young.

 

„Po kvantitatívnej stránke to explodovalo, ľudia zvýšili svoje ciele zamerané na získavanie finančných prostriedkov a kvalita len upadla,“ povedal Brody v rozhovore.

 

„Boli sme šokovaní kvalitou niektorých white papers (súhrn podnikateľských plánov), vidíme jasné chyby v kódovaní a konflikty záujmov medzi spoločnosťami vydávajúcimi tokeny a komunitou držiteľov tokenov.“

Spoločnosti zvyčajne získavajú v ICO peniaze na vybudovanie nových technologických platforiem alebo na financovanie biznisu, ktorý využíva kryptomeny, tiež nazývané tokeny a softvér, ktorý ich podporuje. Napriek tomu je v mnohých projektov potreba blockchainov a kryptomien neopodstatnená, uvádza Ernst & Young.

Uviedol tiež, že hodnoty ICO tokenov sú často motivované tzv. fenoménom “strachu z nedostatku” a nemajú žiadnu súvislosť s trhovými základmi, ako je napríklad vývoj projektov. Tento strach vedie obchodníkov k investovaniu veľkého objemu peňazí do ICO v rekordne krátkom čase, pričom 10 najkratšie trvajúcich ICO projektov prilákalo v priemere 300 000 dolárov za sekundu.

Štúdia tiež zistila niekoľko prípadov, v ktorých základný softvérový kód projektu obsahoval skryté investičné podmienky, ktoré neboli zverejnené alebo boli v rozpore s predchádzajúcimi zverejneniami. Napríklad by mohol white paper uvádzať, že nebude existovať žiadne ďalšie vydávanie kryptomeny, zatiaľ čo kód by mohol ponechať túto voľbu otvorenú.

Zdroj: https://nypost.com/2018/01/22/hackers-steal-over-10-of-initial-coin-offering-funds/

Výnosy ICO vynášajú aj hackerom
5 (100%) 2 votes

Zdieľať

Pridaj komentár