Turecko a Irán plánujú vlastnú štátnu kryptomenu!

   Vlády Turecka a Iránu uvažujú o vývoji vlastných digitálnych mien podporovaných vládou, ktoré nasledujú po predpredaji venezuelskej národnej kryptomeny Petro, ktorá je krytá ropou.

   Venezuelskú kryptomenu Petro považovali niektorí kritici za jediný spôsob, ako sa krajina môže vyhnúť západným sankciám. Irán v súčasnosti taktiež čelí medzinárodným sankciám.

   Petro nie je prvou kryptomenou podporovanou vládou – miestna vláda v Dubaji vydala v októbri 2017 štátom podporovanú emCash. Taktiež v roku 2017 Kazachstan, Japonsko a Estónsko priniesli možnosť spustenia ich vlastnej kryptomeny.

   Dňa 21. februára, deň po spustení kryptomeny Petro, iránsky minister informačných a komunikačných technológií (ICT) vydal správu na Twitteri, že iránska Post Bank pracuje na vydaní kryptomeny:

„Na stretnutí s predstavenstvom Post Bank ohľadom digitálnych mien založených na blockchain technológii, stanovila potrebné opatrenia na implementáciu prvej digitálnej meny krajiny.“

   Dňa 22. februára, dva dni po spustení Petra, tlačová agentúra Al-Monitor uviedla, že podpredseda Tureckého národného hnutia (MHP) a bývalý minister Ahmet Kenan Tanrikulu verejne uvažujú o spustení „národného Bitcoinu“ nazvaného „Turkcoin“. Táto kryptomena je popísaná v 22-stranovej správe o regulácii trhu s kryptomenami.

   Tanrikulova správa prichádza dva týždne po rozhovore pre CNN Turk zo dňa 7. februára s tureckým podpredsedom vlády Mehmetom Simseom, v ktorom uviedol, že vláda sa pripravuje na vydanie národnej kryptomeny.

   Minulý rok v novembri, iránsky High Council of Cyberspace (HCC) „privítal Bitcoin“ a oznámil, že spolupracujú s Iránskou centrálnou bankou v oblasti kryptomien. Iránska centrálna banka uviedla, že aktívne pracuje na spôsobe, ako kontrolovať kryptomeny v Iráne.

   Turecká vláda predtým zaujala krutý postoj k Bitcoinu (BTC) a kryptomenám. Zákonodarcovia z Riaditeľstva pre náboženské záležitosti (Diyanet) v novembri 2017 povedali, že obchodovanie s kryptomenami je „nezlučiteľné“ s islamom kvôli jeho špekulatívnej povahe a nedostatku vládnej kontroly.

   Tanrikulu však pre Al-Monitor povedal, že keďže sa v tureckom zákone neuvádzajú žiadne informácie o kryptomenách, tak kúpa a predaj kryptomien je v Turecku legálna:

„Použitie kryptomien môže byť považované za zákonné, pretože náš zákon neobsahuje žiadny zákaz na nákup a predaj kryptomien a tvorba peňazí prostredníctvom Bitcoin ťažby nie je v dnešnej dobe trestnou činnosťou v Turecku.“

   Prehlásenie Tanrikulua ešte dodáva, že v Turecku je potrebné nariadenie, aby sa zabránilo praniu špinavých peňazí a podvodom skrz kryptomeny. Vytvorenie vládou kontrolovanej burzy je jedným zo spôsobov, ako to urobiť.

Zdroj: link