Telegram vedie boj s Ruskom

Generálny riaditeľ spoločnosti Telegram, Pavel Durov, bojuje proti ruským bezpečnostným silám po tom, čo v pondelok 16. apríla 2018 zablokovali aplikáciu na odosielanie správ, keďže Durov odmietol splniť súdny príkaz a poskytnúť štátnej bezpečnosti prístup k šifrovaným správam svojich užívateľov, uviedla agentúra Reuters.

   Tento krok inicioval Alexander Zharov, vedúci ruskej supervíznej organizácie Roskomnadzor, ktorý zablokoval 18 podsietí a rôzne IP adresy, ktoré patria spoločnosti Amazon a Google.

„V súčasnosti sme obidve spoločnosti informovali, že značný počet IP adries nachádzajúcich sa v clouds týchto dvoch služieb bolo zablokovaných z rozhodnutia súdu,“ poznamenal Zharov. Ďalej uviedol, že telegram potenciálne využívali teroristi na „koordináciu útokov“ na Rusko a jeho susedov.

   Durov sa však odmieta vzdať,  zákazníci Telegramu dostali toto oznámenie:

„Za posledných 24 hodín bol telegram zakázaný poskytovateľmi internetu v Rusku. Dôvodom je naše odmietnutie poskytnúť šifrovacie kľúče ruským bezpečnostným agentúram. Pre nás to bolo jednoduché rozhodnutie. Sľúbili sme našim používateľom 100% súkromie a radšej zanikneme, než porušiť tento prísľub.“

   Durov vysvetlil na svojom účte v ruskej sociálnej sieti VK, že poskytuje bitcoin granty spoločnostiam aj fyzickým osobám, ktoré spravujú proxy servery a virtuálne privátne siete (VPN). Hovorí, že je „šťastný, že daruje milióny dolárov“ z osobných úspor, aby ilustroval a pomohol tomuto problému, pričom konštatuje, že VPN aj proxy servery pracujú proti prekážkam, ktoré ruské úrady uplatňujú.

   Proxy servery fungujú tak, že pôsobia ako spojivové tkanivá medzi klientmi a inými servermi. Zvyčajne títo klienti vyhľadávajú informácie alebo zdroje z externých serverov, a preto odkazujú na proxy server, ktorý rozhoduje o najlepšom spôsobe zjednodušenia a kontroly zložitosti ich prichádzajúcich údajov. Proxy servery navyše ponúkajú anonymitu pre svojich používateľov a môžu byť použité na obchádzanie blokov na určitých adresách IP.

   VPN rozširuje súkromnú sieť vo verejnej sieti a umožňuje používateľom odosielať a prijímať informácie bez toho, aby odhalili svoju totožnosť. Podľa Durova oba systémy vyžadujú financovanie od tretích strán a vyzýva hráčov, aby bojovali v tejto hre po jeho boku.

   Ako sa ukázalo, ruské orgány sú v pokračujúcej vojne o pokroku ochotné zablokovať milióny IP adries cloud hosting bez ohľadu na straty cudzích projektov.

   Keďže Rusko tvorí len 7 percent užívateľov telegramu, Durov nazval nedávny zákaz „neústavný“ a poznamenal, že ohrozenie súkromia a zásad sú dôležitejšie ako čísla.

„Aj keď stratíme celý ruský trh, organický rast telegramu v iných regiónoch kompenzuje túto stratu za pár mesiacov,“ uviedol Durov. „Pre mňa je však dôležité, aby sme sa ubezpečili, že robíme všetko pre našich ruských používateľov.“

Zdroj: link