Sex, drogy a Bitcoin. Koľko ilegálnych aktivít je financovaných skrz kryptomeny?

   Kryptomeny sa rýchlo rozrástli v objemoch, popularite a v celoplošnej adaptácii. Celková trhová kapitalizácia samotného Bitcoinu presiahla 250 miliárd dolárov v januári 2018 a ďalších 400 miliárd dolárov je vo viac ako 1 000 ďalších kryptomenách. Mnohé burzy a trhy majú denný objem okolo 50 miliárd dolárov. Existuje viac ako 170 „kryptofondov“ (hedžové fondy, ktoré investujú výhradne do kryptomien), pričom v správe majú približne 2,3 miliardy dolárov. Čo bolo kedysi okrajové aktívum, dnes sa rýchlo vyvíja.

   Nezákonná činnosť predstavuje podstatnú časť obchodov s Bitcoinom. Napríklad približne jedna štvrtina všetkých používateľov (25%) a takmer polovica transakcií (44%) súvisia s nezákonnou činnosťou. Odhaduje sa, že 24 miliónov používateľov prevažne využíva Bitcoin na nezákonné účely (k aprílu 2017), každý rok sa uskutoční približne 36 miliónov transakcií s hodnotou okolo 72 miliárd dolárov.

   Aby sme tieto čísla vnímali v určitom kontexte, celkový trh s nelegálnymi drogami v USA a Európe sa odhaduje na približne 100 miliárd dolárov a 24 miliárd EUR ročne. Rozsah nezákonnej činnosti naznačuje, že kryptomeny transformujú spôsob fungovania čiernych trhov tým, že umožňujú „elektronický obchod na čiernom trhu“. V skutočnosti kryptomeny uľahčujú transformáciu čierneho trhu, podobne ako PayPal a iné online platobné mechanizmy, ktoré priniesli revolúciu prostredníctvom online nakupovania.

Darknet

   Rýchly rast kryptomien a anonymita, ktorú poskytujú používateľom, spôsobila značné regulačné problémy. Hlavnými negatívami je používanie kryptomien v nelegálnych obchodoch (drogy, podvody a krádeže, nezákonná pornografia, dokonca aj nájomné vraždy), potenciál financovania terorizmu, pranie špinavých peňazí a vyhýbanie sa daňovej kontrole. Nie je pochýb o tom, že poskytovaním digitálneho a anonymného platobného mechanizmu umožnili rast tzv. Darknet online trhov, v ktorých sa obchoduje s nelegálnymi tovarmi a službami. Nedávno zaistila FBI viac ako 4 milióny dolárov v Bitcoine z jedného trhoviska, tzv. „Silk Road“. Poskytuje nám to určitú predstavu o rozsahu problému, ktorým čelia regulačné orgány.

  „Darknet“ je sieť ako napr. internet, ale prístup k nemu je možný len prostredníctvom konkrétnych komunikačných protokolov, ktoré poskytujú väčšiu anonymitu ako samotný internet. Darknet obsahuje on-line trhoviská, podobne ako eBay. Komunikácia je anonymná a  tieto trhy sú menej prístupné ako on-line obchody na internete.  Odhaduje sa, že Darknet obsahuje približne 30 000 domén.

   V posledných rokoch (od roku 2015) klesol podiel aktivity Bitcoinu spojenej s nelegálnym obchodom. Tento trend má dva dôvody. Prvým je zvýšenie povedomia a špekulatívneho záujmu o Bitcoin (rýchly nárast počtu používateľov), čo spôsobilo pokles podielu nelegálnej aktivity skrz Bitcoin, a to aj napriek tomu, že absolútna suma nelegálnych aktivít sa naďalej zvyšovala. Druhým faktorom je vznik alternatívnych kryptomien, ktoré sú viac anonymné a lepšie pri skrývaní aktivity používateľa (napr. Dash, Monero a ZCash). Napriek týmto dvom faktorom, ktoré ovplyvňujú používanie Bitcoinu v nezákonnej činnosti, sa množstvo ilegálnych aktivít blíži k svojmu celkovému maximu.

Zdroje: link1 link2.