Ruskí vedci zatknutí za ťažbu kryptomeny pomocou superpočítača!

Premýšľali ste niekedy o tom, koľko peňazí by ste mohli zarobiť ťažbou kryptomeny pomocou superpočítača?

   Ruské bezpečnostné orgány zatkli niekoľko vedcov, ktorí pracujú v tajnom zariadení zaoberajúcim sa jadrovými zbraňami za údajné používanie laboratórneho vybavenia na ťažbu kryptomien, napísala ruská agentúra Interfax News Agency.

Interfax hovoril s Tatyanou Zaleskou, zástupkyňou tlače pre Federálne jadrové centrum, ktorý potvrdil, že viacerí zamestnanci boli zadržaní. „Naozaj sa pokúsili o nepovolené používanie výpočtových kapacít na osobné účely vrátane ťažby kryptomien“.

   Zatiaľ neboli podané žiadne trestné oznámenia a orgány činné v trestnom konaní neoznámili, koľko členov operácie bolo zadržaných.

   Inžinieri zatknutí pri tomto incidente pracovali v ruskom Výskumnom ústave experimentálnej fyziky (RFNC-VNIIEF). Tento ústav má osobité miesto v ruskej histórii – nachádza sa tam zariadenie jadrového centra Ruskej federácie, kde bola navrhnutá prvá atómová bomba v Sovietskom zväze.

   Laboratórium je tajné a nachádza sa v uzavretom meste Sarov, ktoré leží na východ od Moskvy. Mesto je oplotené a silne strážené ruskou armádou, takže je nemožné, aby niekto neoprávnený vstúpil do objektu.

   Nielen, že mesto má byť odpojené od vonkajšieho sveta, ale aj počítače v rámci výskumného zariadenia by mali byť izolované. Sú odpojené od internetu, aby sa zabránilo akémukoľvek vonkajšiemu vniknutiu alebo hackerským útokom.

   Bezpečnosť bola narušená vedcami, ktorí sa rozhodli využiť výpočtový výkon „superpočítača“ na ťažbu kryptomeny. Vedci sa pokúšali pripojiť k internetu, pričom tento pokus upozornil bezpečnostné oddelenie inštitútu. Federálna bezpečnostná služba (FSB) bola informovaná a zadržala údajných páchateľov.

   Bolo však ťažké určiť, do akej miery sa výpočtový výkon „superpočítača“ premenil na ťažobný výkon. Nie je ani jasné, ako dlho bol používaný na ťažbu predtým, pokým to spoločnosť zaznamenala a vypla ho. Určite by každého zaujímalo, koľko bolo vyťažených mincí Bitcoinu pomocou superpočítača.

   Zaujímavosťou bolo, že „hashrate“  siete Bitcoin klesol z maxima 24,293,141 TH/s dňa 6. februára na menej ako 20.000.000 TH/s počas 7. februára. Pokles však mohol byť spôsobený nedávnym poklesom hodnoty Bitcoinu.

   Proces ťažby kryptomeny vyžaduje, aby používatelia zapožičali svoj výpočtový výkon počítača na vyriešenie zložitých matematických rovníc potrebných na autentifikáciu transakcií v rámci blockchainu – čo je distribuovaná kniha, ktorá zaznamenáva všetky nákupy a predaje konkrétnej kryptomeny. Keďže neexistuje žiaden centralizovaný server, na tieto úlohy sa využívajú statisíce zariadení po celom svete, ktoré pracujú na riešení rovníc. Keď sa tieto rovnice vyriešia a transakcie sa potvrdia, mince sa uvoľnia a budú doručené ľuďom ako odmena, že poskytli svoj výpočtový výkon na dokončenie procesu.

Zdroj: link1 link2.