Polovica peňazí ICO v Rusku skončila v pyramídach

0

Ruské ICO pritiahlo v minulom roku 300 mil. dolárov, ale polovica finančných prostriedkov smerovala na finančné pyramídy, tvrdí ruská kryptomenová a blockchain asociácia RACIB. Organizácia, ktorá zastupuje krypto komunitu v krajine, teraz pracuje na štandarde ICO, aby pomohla investorom rozlíšiť skutočné projekty od podvodných systémov. Ruské ICO predstavujú 10% celosvetového objemu.

Rusko očakáva až 1,5 miliardy dolárov z ponuky mincí

   Najmenej 150 miliónov dolárov získaných ruskými ICO v roku 2017 boli zhromaždené pyramídovými spoločnosťami,  odhalil RACIB a oznámil plán boja proti finančným podvodom v predaji tokenov. Počiatočné ponuky mincí s účasťou Ruska predstavujú 10% svetového trhu. Združenie očakáva, že ruské projekty prilákajú v roku 2018 1 až 1,5 mld. dolárov.

   Jedná sa o veľké peniaze a ruská krypto komunita verí, že by to krajina mala využiť. Dve hlavné faktory môžu mať negatívny vplyv na tieto investície a RACIB aktívne pracuje na oboch z nich. Nadmerná regulácia môže prinútiť ruské spoločnosti, aby hľadali jurisdikcie s priaznivejšou klímou pre kryptoobchod. Združenie už o tom varovalo v správe adresovanej prezidentovi Putinovi. RACIB tiež pripravuje “štandard ICO”, aby pomohol investorom rozlíšiť skutočné ICO od podvodných systémov.

   Spustenie ponuky mincí sa bude posudzovať podľa niekoľkých kritérií vrátane dôveryhodnosti členov tímu, uviedol Izvestia. RACIB overí, či spoločnosť má webové stránky s informáciami o predchádzajúcich projektoch. Združenie bude kontrolovať white paper a roadmap ICO. Očakáva sa, že začínajúce podniky oznámia minimálnu mieru návratnosti investícií.

   Norma ICO je súčasťou úsilia o zavedenie úrovne samoregulácie a nebude zahrnutá v nadchádzajúcich právnych predpisoch. Dva zákony upravujúce kryptografický sektor boli predložené v Štátnej dume, dolnej snemovni ruského parlamentu. Návrh zákona “o digitálnych finančných aktívach” legalizuje rôzne kryptografické aktivity vrátane počiatočnej ponuky mincí. Ďalším cieľom zákona je zmeniť a doplniť občiansky zákonník s cieľom regulovať používanie digitálnych peňazí v platbách a chrániť práva a záujmy investorov.

Úrady súhlasia, že sú potrebné určité samoregulácie

   Predseda parlamentného výboru pre finančný trh Anatolij Aksakov zastáva názor, že sektor ICO by sa mal do istej miery regulovať. Navrhované právne predpisy pokrývajú predaj tokenov len vo všeobecných podmienkach. Podrobnosti môžu byť zavedené prostredníctvom samoregulácie, dodal zákonodarca.

   Niektorí ruskí odborníci sa domnievajú, že iba “kvalifikovaní investori” by mali mať prístup k počiatočným ponukám mincí.

“Občania môžu stratiť peniaze nielen preto, že by projekt mohol byť podvodný, ale aj preto, že veľmi dobre nerozumejú kryptomenám,” hovorí Teimuraz Vashakmadze z Ruskej prezidentskej akadémie národného hospodárstva a verejnej správy. „Investície do žetónov môžu byť veľmi riskantné.“

   Jasná a transparentná samoregulácia účastníkov trhu pomôže minimalizovať podvody v tomto sektore, myslí si Igor Nikolaev, riaditeľ Ústavu strategickej analýzy FBK Grant Thornton. Nie je si však istý, či to pomôže trhu. Nikolaev hovorí, že potenciál digitálnych mien je obmedzený kvôli neochote centrálnych bánk ich uznávať ako platobné prostriedky.

   Štátna duma už prijala návrh zákona “o digitálnych finančných aktívach”, ktorý bol tiež preskúmaný kabinetom ministrov. Tento návrh spolu s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi, ktorými sa riadi používanie kryptomien, by mali byť prijaté do začiatku leta, ešte pred majstrovstvami sveta vo futbale. Rusko očakáva 2 mld. dolárov od fanúšikov, ktorí navštívia krajinu. Je pravdepodobné, že časť peňazí príde práve z krypto platieb.

Zdroj: link

Polovica peňazí ICO v Rusku skončila v pyramídach
Rate this post

Zdieľať

Pridaj komentár