Bitcoin nie je magnetom na kriminálne aktivity, tvrdí vláda Quebecu

Bitcoin nie je nástroj na pranie špinavých peňazí, ani nie je „magnetom“ pre iné typy trestných činov, uviedol v novo publikovanom článku úrad hlavného vedca vlády v Quebecu.

   Začiatkom tohto týždňa kancelária vedúceho výskumu v Quebecu, Rémi Quirion, uverejnila faktúru Bitcoin, pričom skúmala bežný predpoklad, že ide o „index prania špinavých peňazí“, povedal generálny riaditeľ spoločnosti BlackRock Larry Fink.

   Avšak v rozpore s týmto presvedčením vláda zistila, že neexistuje žiadna zmysluplná súvislosť medzi Bitcoinom a kriminálnymi činnosťami, a to najmä v dôsledku skutočnosti, že bitcoin transakcie nie sú anonymné a môžu byť často veľmi ľahko sledované orgánmi činnými v trestnom konaní.

„Bitcoin nie je nad zákonom, ani nie je magnetom nezákonných transakcií: tvorí len malú časť zločineckých peňazí, ktoré cirkulujú okolo planéty. Dôvod: je menej atraktívny pre každého, kto chce robiť transakcie bez toho, aby zanechal stopu, “ uviedol v článku vedúci výskumník.

   Citujúc nedávnu štúdiu z Centra pre sankcie a nezákonné financovanie nadácie obrany demokracií, vláda v Quebecu poznamenala, že finančné prostriedky spojené s nezákonnými činnosťami predstavovali len 0,61% peňazí, ktoré vstupovali do krypto obchodovania a do konverzných platforiem počas štyroch rokov.

   Navyše, percento transakcií Bitcoin súvisiacich s praním špinavých peňazí sa v priebehu času skutočne znížilo z 1,07% v roku 2013 na iba 0,12% v roku 2016. To môže byť čiastočne spôsobené skutočnosťou, že kryptomeny ako napríklad Monero, naozaj nahradili Bitcoin ako menu na dark weboch.

   Tieto čísla nie sú žiadnym prekvapením pre kryptomenových advokátov, ktorí dlho kritizovali nezhodu, ktorú Bitcoin získal ako nástroj používaný predovšetkým na nezákonné účely. Ako uviedla CCN, americký dolár je stále najrozšírenejšou menou medzi zločineckými sieťami.

   Je však pozoruhodné, že vládna agentúra je ochotná uznať, že je to tak, a to predstavuje dôležitý krok smerom vpred pre bitcoin. Správa tiež poznamenala, že tvrdenie, že Bitcoin je neregulovaný, je neoopodstatnená, pretože podlieha mnohým miestnym a národným predpisom. Napríklad v Quebecu musia spoločnosti získať obchodnú licenciu predtým, než začnú vykonávať výmenu kryptomien v provincii.

Zdroj: link