Vzhľadom na to, že hospodársky rast v Európe a Strednej Ázii dosiahol vrchol, po 2,7% raste v roku 2017 a predpokladanom 2,3% raste v roku 2018 by krajiny v regióne mali využiť nové digitálne technológie na inováciu a zlepšenie svojich služieb.
Tvorcovia politík v regióne budú musieť nájsť rovnováhu medzi rozvinutím plného potenciálu a obmedzením rozruchu v oblasti nových technológií. Politici zároveň musia podporovať občanov pri prispôsobovaní sa väčšej flexibilite na trhoch práce a tovarov.
Medzi novou vlnou technológií, ktoré sa objavia, patria blockchain technológie, ktoré umožňujú person-to-person transakcie a nie je potrebný dôveryhodný sprostredkovateľ. Prvými aplikáciami blockchain technológie sú kryptomeny, ktoré vytvárajú digitálne peniaze bez centrálnych bánk a uľahčujú platby bez finančných inštitúcií.
„Mnoho krajín v Európe a Strednej Ázii je veľmi úrodnou pôdoupre vývoj kryptomien a blockchain technológií,“ povedal Hans Timmer, hlavný ekonóm Svetovej banky pre Európu a Strednú Áziu. „Napríklad v Gruzínsku je ťažba kryptomien prekvapujúco rozšírená, spôsobená predovšetkým daňovými výnimkami a nízkymi cenami elektrickej energie. V budúcnosti bude dôležité, aby vláda zabezpečila finančný dohľad a ochranu spotrebiteľov. „
Multimiliardový krypto priemysel čoraz viac vyvoláva rozdielne názory. Extrémna volatilita hodnôt kryptomien vyvoláva pochybnosti o ich životaschopnosti ako alternatíve zákonného platidla, zatiaľ čo zvyšujúce sa náklady na elektrickú energiu spojené s ťažením vyvolávajú obavy.
Základná blockchain technológia je však oveľa viac akceptovaná, pričom niekoľko vlád s ňou už experimentuje, aby digitalizovali a zjednodušili verejné služby, aby boli bezpečnejšie, transparentnejšie a efektívnejšie.
Napríklad na Ukrajine, v Estónsku a Gruzínsku sa vlády snažia vytvoriť registre pozemkov a nehnuteľností pomocou blockchain technológie. Azerbajdžan experimentuje s digitálnymi identifikátormi pre bankovníctvo, zatiaľ čo Litva otvorila blockchain centrum na inkubáciu start-up projektov. Švajčiarsko sa usiluje stať sa blockchain centrom a je vedúcim lídrom v oblasti prispôsobovanie regulácii týmto technológiám.
„Blockchain technológie vytvárajú konkurenčný tlak na súkromné finančné sektory a zároveň vytvárajú kreatívne nápady a prístupy v rámci vlád,“ dodal pán Timmer. „Zároveň zaviedli v krajinách rôzne politické výzvy.“
Medzi kľúčové výzvy patrí zabezpečenie finančného dohľadu a boj proti praniu špinavých peňazí, daňovým únikom a nezákonným transakciám. Okrem toho sa vlády musia zaoberať masívnym využitím elektrickej energie zapojenej do ťažby kryptomien a zároveň určiť, ako by mali podporovať začínajúce spoločnosti, ktoré sa špecializujú na blockchain technológie.
V správe sa uvádza, že hospodársky rast bol v Európe a Strednej Ázii najrýchlejší za posledných desať rokov a bol obzvlášť silný v strednej Európe a Turecku. Znížená nezamestnanosť a rastúca inflácia však naznačujú, že rast v týchto oblastiach pravdepodobne spomalí.
Počas hospodárskeho vzostupu mnohé krajiny v regióne zvýšili svoj export a znížili fiškálne deficity. V budúcnosti však bude tento región čeliť ďalším výzvam, ktoré smerujú k globálnemu sprísneniu finančných podmienok a rastúcim tendenciám k protekcionizmu.
Zdroj: link