Krajiny G20 stanovili deadline na reguláciu kryptomien

   Po prvom dni zasadnutia skupiny G20 v Argentíne stanovili krajiny G20 lehotu pre odporúčania týkajúce sa regulácie kryptomien na júl 2018. Okrem toho, členské štáty dosiahli súhlas, pokiaľ ide o potrebu preskúmať kryptomeny.

   Ekonomickí lídri svetových národov údajne stanovili deadline na prvý krok, pokiaľ ide o jednotnú reguláciu trhov s kryptomenami na mesiac júl 2018. Podľa Frederica Sturzenneggera z Argentínskej centrálnej banky, ktorý hovoril po zasadnutí G20 ministrov financií, členské štáty dosiahli konsenzus, pokiaľ ide o potrebu preskúmania kryptomien.

   Okrem toho predseda Argentínskej centrálnej banky uviedol, že krajiny budú potrebovať viac informácií predtým, ako urobia akékoľvek regulačné rozhodnutia. Napriek tomu počas tlačovej konferencie zdôraznil, že členovia sa dohodli na termín v júli, aby stanovili odporúčania. Povedal:

„V júli musíme ponúknuť veľmi konkrétne a veľmi špecifické odporúčania, nie „čo ideme regulovať“ ale „aké sú údaje, ktoré potrebujeme“?“

   Zdá sa však, že nie všetky krajiny sú pripravené zaviazať sa k tomuto plánu. Napríklad prezident Brazílskej centrálnej banky Ilan Goldfajn povedal, že kryptomeny nebudú v jeho krajine regulované. Online správy uviedli, že Brazília nebude dodržiavať predpisy stanovené krajinami G20 vo vzťahu ku kryptomenám.

   V návrhu dokumentu skupiny G20 sa podľa niektorých online správ uvádza, že kryptomenám „chýbajú znaky štátnych mien“. To znamená, že skupina G20 potenciálne považuje kryptomeny za aktívum a nie za menu.

G20 dodržiava štandardy FATF

   Medzitým skupina G20 prisľúbila, že bude uplatňovať pravidlá FATF na kryptomenové trhy. Táto skupina je medzivládnym orgánom určeným na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Skupina G20 vydala vyhlásenie, ktoré znie:

„Zaväzujeme sa zaviesť štandardy FATF, ktoré sa vzťahujú na kryptomenové aktíva, tešíme sa na preskúmanie týchto štandardov FATF a vyzývame FATF, aby pokračovala v globálnej implementácii. Vyzývame medzinárodné orgány pre stanovenie noriem (SSB), aby pokračovali v monitorovaní kryptomenových aktív a ich rizík podľa ich mandátov a podľa potreby hodnotili multilaterálne reakcie.“

Je tiež známe, že diskusie G20 o kryptomenách boli tlačené vpred vďaka iniciatíve Francúzska, Japonska, Nemecka a USA.

   Niektorí centrálni bankári a iní úradníci teraz dôkladne skúmajú vplyv kryptomien na kriminalitu, svetovú ekonomiku a investorov. Niektorí predstavitelia, ktorí sa zúčastnili summitu, vyzvali k vytvoreniu globálneho regulačného rámca, ktorý by sa mal uplatňovať v každej krajine.

Zdroj: link