Kórejské regulačné orgány prísnejšie kontrolujú krypto burzy

Vláda Južnej Kórey začala podrobnejšie vyšetrovanie vo veci kryptomien, najmä v oblasti použitia firemných účtov, o ktorých regulároti tvrdia, že môžu viesť k praniu špinavých peňazí. Oznámili to prokurátori, ktorí začali vyšetrovanie na najväčšej kryptomenovej burze v krajine, Upbit.

   Najvyššie finančné regulačné orgány Južnej Kórey spolupracujú s prokurátormi, aby rozšírili svoje vyšetrovanie domácich kryptomenových operátorov. Komisár Financial Services Commission (FSC) uviedol v nedeľu pre kórejský Times:

„Na základe žiadosti Úradu pre finančný dohľad (FSS) a obžaloby, ktorá sa týka obáv o narušení dodržiavania pravidiel boja proti praniu špinavých peňazí a možného zneužitia kryptomien v tejto oblasti, sa FSC zaoberá firemnými účtami búrz otvorenými v miestnych bankách.“

   Použitie firemných účtov na krypto transakcie  malo byť ukončené koncom januára, keď mala vláda predstaviť systém skutočných mien. Avšak len 30% všetkých krypto účtov bolo doposiaľ konvertovaných na skutočné mená.

   Šesť bánk, ktoré majú možnosť vydávať účty so skutočnými menami sa rozhodlo poskytovať služby len na najväčších krypto burzách v krajine: Upbit, Bithumb, Coinone a Korbit. Napriek tomu nie všetky účty na týchto burzách boli prevedené na skutočné mená. Navyše všetky malé a stredné burzy naďalej používajú korporátne účty na kryptomenové transakcie.

   Regulačné orgány tvrdia, že používanie firemných účtov môže viesť k podvodom, ako to bolo nedávno u spoločnosti Coinnest, ktorej generálny riaditeľ bol obvinený zo spáchania podvodov. Najväčšia kórejská burza Upbit je v súčasnosti predmetom vyšetrovania aj napriek tomu, že banky konvertujú svoje účty na skutočné mená.

Spolupráca s inými krajinami

   Južná Kórea diskutuje o spolupráci s inými krajinami v oblasti regulácie kryptomien. Na nedávnom predstavenstve Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere (IOSCO) a na výročnom valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v Maďarsku, podpredseda FSC Kim Yong-beom diskutoval s hlavnými kontrolnými orgánmi nad otázkami kryptomenového styku. Na stretnutí bola zdôraznená potreba spolupracovať s IOSCO v oblasti kryptomien a nariadení ICO.

Kórejský denník Times uvádza vyjadrenia podpredsedu FSC, ktorý povedal:

„FSC spolupracuje s orgánmi v iných krajinách. Naše najnovšie zistenia ukazujú, že domáca burza falšovala svoje súvahy a podvádzala investorov. FSC kontroluje počítačový systém spoločnosti Upbit pod dohľadom prokurátorov a FSS a kontrolujú operácie ohľadom virtuálnej meny.“

   Medzitým nový guvernér FSS Yoon Suk-heun nedávno uviedol, že sa bude usilovať o zmiernenie pravidiel týkajúcich sa domáceho obchodovania s kryptomenami, s odvolaním sa na to, že „existujú určité pozitívne aspekty kryptomien.“

Zdroj: link