Katalánsko môže byť prvou krajinou na svete, ktorá by mala národnú kryptomenu namiesto centrálnej banky!

Ako všetci viete, posledné mesiace malá, ale ekonomicky dôležitá oblasť Katalánska vyhlásila svoju nezávislosť nad Španielskom. Madrid to však považuje za nelegálne a trvá na tom, že tento región zostane súčasťou Španielska. Katalánsko sa ale nevzdáva a už dokonca po Rusku či Kazachstane, zvažuje svoju oficiálnu národnú kryptomenu ktorá je dokonca podporovaná zakladateľom platformy Ethereum.

Vitalik Buterin poradil Katalánčanom, aby vytvorili svoj vlastný projekt ICO, ktorý by fungoval spoločne s financovaním podnikateľského projektu pre virtuálny pobytový program. Ekosystém elektronickej rezidencie by mohol vytvoriť hospodársku komunitu nezávislú od centrálnej banky.

Estónsko totiž nedávno navrhlo „Estcoin“, národnú kryptomenu. Ak sa krajina bude usilovať o tento plán, v Estónsku by bola prvá vláda, ktorá by schválila štátne ICO.

Digitálne občianstvo (e-občianstvo)

Ako iste viete, kryptomena je digitálne založená mena, ktorej hodnota nie je určovaná centrálnou bankou a aj preto katalánska vláda už niekoľko krát vyslala svojich zverencov, aby navštívili Estónsko, za účelom pochopenia ich plánov ohľadom digitálneho občianstva. V dnešnej dobe sa každý jeden deň masívne zvyšuje počet služieb na internete, ktoré sa sem presúvajú. Dôvod je jednoduchý. Každému z nás je príjemnejšie a pohodlnejšie predávať či nakupovať tovar/služby z pohodlia domova. Programátori, umelci, spisovatelia či obchodníci. Títo všetci tento spôsob používajú a každým dňom ich je viac. Aj preto je vytvorenie virtuálneho občianstva inovatívnym plánom, ktorý v spojení s národnou kryptomenou doslova otvorí ľuďom oči a umožní rozšíriť podnikanie v Katalánsku do celého sveta.

El Pais, najväčší Španielsky denník uviedol, že Katalánsko má záujem o Estónsky program e-občianstva, keďže tento program nemá žiadne hranice. Program e-občianstva pritiahol od roku 2014 viac ako 20 000 podnikateľov zo 143 krajín, z toho 336 zo Španielska.

El Pais ďalej uviedol, že Katalánsko má najväčší počet podnikateľov a pracujúcich s virtuálnymi menami v Španielsku.

Estónske ICO v ohrození

Podľa vydavateľstva International Business Times, Mario Draghi, šéf Európskej centrálnej banky, kritizoval estónsky návrh na osobitnú kryptomenu a zdôraznil, že žiaden členský štát v eurozóne nemôže zaviesť svoju vlastnú kryptomenu, keďže menou eurozóny je euro.

Kaspar Korjus, generálny riaditeľ pre program e-občianstva v Estónsku však na nedávnej udalosti GovChain v Londýne povedal, že kryptomena Estcoins by mohla slúžiť ako kryptomena v rámci celej EÚ.

Ak môžu začínajúce podniky získavať finančné prostriedky, prečo nie vlády, spýtal sa Korjus. V estónskom systéme elektronického hlasovania je v súčasnosti viac ako 1,3 milióna osôb s e-občianstvom.

 

Čo si o tomto návrhu myslíte Vy? Príde Vám to ako nonsens alebo ste presvedčení, že Vitalik Buterin vie čo robí a aj preto poradil katalánskej vláde čo považuje za nevyhnutné a najvýhodnejšie? Dajte nám vedieť!

 

Zdroj: https://www.cryptocoinsnews.com