Južná Kórea zavádza očkovací pas založený na blockchaine

Južná Kórea sa pridáva k mnohým národom, ktorí už oznámili vytvorenie takzvaného očkovacieho pasu o ktorom sú presvedčení, že bude kľúčom k cestovaniu. Odborníci aj politici totiž veria, že tieto pasy umožnia cezhraničné cestovanie, pričom bude riziko infekcie minimálne. Prvé koncepty takéhoto pasu vznikli ešte minulý rok, dnes sú už však postupne realitou a pre Európu by mal byť takýto pas schválený niekedy v júni.

Podobný koncept vytvorila aj už spomínaná Južná Kórea, avšak aj z dôvodu jej vytvorenia na blockchaine schytal pomerne veľkú kritiku, nakoľko sa tento koncept ukázal ako kontroverzný po celom svete. K dispozícii bude prostredníctvom aplikácie pre smartphony ešte tento mesiac, čo vo štvrtok potvrdil tamojší predseda vlády. Minister Chung Sye-Kyun taktiež priblížil, že:

„Zavedenie očkovacieho pasu alebo tzv. „ zeleného preukazu “ umožní ľuďom zotavenie sa z tejto pandémie, avšak iba tým, ktorí sa zaočkujú,“ uviedol počas meetingu

Zatiaľ čo v Južnej Kórei bolo zatiaľ proti COVID-19 zaočkovaných len 77 000 ľudí, v stredu zaznamenala krajina ďalších 551 prípadov denne. Vláda však dúfa, že do júna bude v krajine zaočkovaných 12 miliónov ľudí. Brazília taktiež používa na sledovanie očkovania systém založený na blockchaine, zatiaľ čo IBM pomohla New Yorku vyvinúť preukaz Excelsior Pass, ktorý rovnako využíva technológiu blockchain na zabezpečenie informácií. Vláda štátu New York o tomto preukaze povedala:

„Podniky a prevádzky budú môcť Váš preukaz oskenovať, aby sa ubezpečili, že spĺňa všetky očkovacie alebo testovacie požiadavky na vstup.“

Očkovacie pasy však aj naďalej zostávajú veľmi kontroverznou témou a to najmä v USA a v krypto komunite. Republikánska guvernérka Južnej Dakoty Kristi Noem, označila tento koncept za ,,jeden z najviac neamerických nápadov v histórii tohto národa“. Republikánsky guvernér štátu Florida Ron DeSantis to vidí podobne a snaží sa podobný pas v tomto štáte zakázať úplne.

Zdroj (Source)