Izraelská kryptoregulačná dráma pokračuje

Rozhodnutie izraelského parlamentu odložiť zákon o regulácii kryptomien o štyri mesiace vyvolal v krajine búrlivé ohlasy. Ako bolo oznámené koncom minulého mesiaca, finančný výbor izraelského parlamentu (Knesset) takto v tejto veci rozhodol.

Pôvodný zákon mal nadobudnúť účinnosť 1. júna a rozhodnutie znamenalo, že poskytovatelia finančných služieb a izraelské spoločnosti nebudú v tejto oblasti nijako regulované.

Moshe Pearl, predseda Asociácie bánk v Izraeli, poslal list vedúcemu bánk Dr. Hedvu Bar. Pearl píše, že záväzná pozícia oddelenia bankového dohľadu ešte nie je presne definovaná a bankový systém je exponovaný na viacerých frontoch a to nie je situácia, ktorá by mohla a mala by byť akceptovaná.

Niektorí však majú iný názor a chcú konať hneď a rýchlo. Dror Shapira, šéf Inviou, blockchainovej platformy určenej na správu faktúr a úverových financií, uviedol:

„V Izraeli došlo k výraznému zvýšeniu aktivity v odvetví kryptomien bez toho, aby banka Izraela stanovila regulačné opatrenia a bez konkrétnej smernice pre bankový systém, pokiaľ ide o to, ako by sa mala správať voči zákazníkom. Keďže neexistujú žiadne explicitné pravidlá pre tento druh činnosti, každá banka si stanovuje vlastnú politiku, zvyčajne prísnu politiku, ktorá sťažuje akúkoľvek činnosť v tejto oblasti.“

Shapira dodáva: „Banky sú v nemožnej situácii. Na jednej strane podliehajú prísnym požiadavkám týkajúcim sa zákazu prania špinavých peňazí a na druhej strane sú povinní umožniť zákazníkom otvoriť účty a poskytovať im bankové služby. Crypto aktivita získava dynamiku. Ide o zložitú a citlivú otázku, ktorá si vyžaduje regulačný zásah, ktorý konečne poskytne jasné usmernenia a pravidlá pre opatrenia. Čas nadišiel.“

Asociácia bánk tvrdí, že nedávno sa niektoré regulačné orgány začali zaoberať problematikou virtuálnych mien. Daňový úrad vydal začiatkom roka obežník a orgán pre boj proti praniu špinavých peňazí a orgán pre cenné papiere začali skúmať dôsledky na obchodné aspekty.

Zdroj: link