ICO

Čo je ICO?

   ICO (Initial Coin Offering) znamená počiatočnú ponuku (cenu) za kryptomenu ešte pred uvedením na trh. Projekty založené na ICO sa snažia ešte pred uvedením získať kapitál na fungovanie. Podobnosť ICO je s IPO (Initial public Offering), teda verejná ponuka akcií. Verejnosť tak môže zakúpiť akcie firmy za určitú cenu a firma tak získa kapitál. ICO realizujú firmy alebo projekty, ktoré sú presvedčené, že s využívaním kryptomeny dokážu vyvinúť užitočnú platformu alebo aplikáciu. Prípadne môžu vytvoriť novú kryptomenu s predpokladom, že v budúcnosti bude úspešne používaná a bude rásť jej hodnota.

Ako sa ICO použiva?

   Takéto ICO projekty sú väčšinou postavené na nápade produktu, ale aj na už vyvíjanej verzii, ktorá používa vlastnú kryptomenu (Token). Táto kryptomena je zásadná pre fungovanie projektu, a preto predpoklad, že bude projekt úspešný, hodnotu kryptomeny zvýši. Autori nových projektov preto ponúkajú v rámci ICO kryptomenu pre verejnosť na predaj. Verejnosť ich kryptomenu kupuje zo špekulatívnych dôvodov, pretože verí, že projekt uspeje a hodnota kryptomeny vzrastie a budú môcť kryptomenu predať so ziskom. Vývojári projektu takto získavajú kapitál pre ďalšie fungovanie.

Úspešné ICO

   Na ICO bolo postavených už niekoľko, dnes veľmi úspešných projektov, ale aj veľa podvodov. Medzi úspešné ICO projekty patrí druhá najsilnejšia kryptomena Ethereum, takisto aj Ripple, Stratis, Antshares, NEO a ďalšie. Hodnota týchto kryptomien vzrástla od ukončenia ICO niekoľko (tisíc) násobne vyššie. Skupina prvotných investorov do kryptomien sa stala novodobými dolárovými milionármi. Takým projektom stačilo niekedy pár rokov, aby boli celosvetovo úspešné a stali sa elitou vo svete kryptomien.

Neúspešné ICO

   S výhodami kryptomien a s vysokým zhodnotením a ziskom vznikajú aj vysoké riziká. Vďaka anonymite, rýchlosti a jednoduchosti existujú aj podvodníci a podvodné projekty. Ich cieľom bolo iba vybrať peniaze od verejnosti a zmiznúť.