George Soros v januári nazval kryptomeny bublinou. Teraz jeho rodinná firma v celkovej hodnote 26 miliárd USD plánuje obchodovať s digitálnymi aktívami.
Adam Fisher, ktorý dohliada na makro investovanie v spoločnosti Soros Fund Management v New Yorku, získal v priebehu posledných mesiacov interný súhlas s obchodovaním s virtuálnymi mincami, hoci podľa ľudí, ktorí sú oboznámení s touto záležitosťou, ešte nezačal investovať. Hovorca túto informáciu odmietol komentovať.
Pán Soros povedal na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, že digitálne mince nemôžu fungovať ako skutočné meny z dôvodu ich volatility. Ale nepredpokladal tvrdé pády, ktoré v tom čase predpovedali niektorí pozorovatelia.
„Pokiaľ budete mať diktatúry na vzostupe, budete mať iný koniec, pretože vládcovia v týchto krajinách sa obrátia k Bitcoinu, aby si vybudovali svoju finančnú rezervu v zahraničí,“ povedal 25. februára Soros.
Od uvedenia týchto vyhlásení Bitcoin klesol o 41%. Nárast aktíva za posledných šesť mesiacov prinútil niektorých investorov pochybovať o hodnote obchodovania. Bývalý manažér hedžových fondov Mike Novogratz odložil plány na spustenie krypto fondu v decembri a presunul svoje úsilie do obchodnej banky zameranej na kryptomeny a podnikanie založené na súvisiacich technológiách.
Ostatní makro manažéri sa obrátili na digitálne mince, pretože zisk z ich hedžových fondov sa zmenšil. John Burbank, ktorý minulý rok uzavrel svoj hlavný fond, plánuje získať 150 miliónov amerických dolárov pre dva fondy, ktoré investujú do digitálnych mien. Jeho Pasport Capital začal v januári poskytovať finančné prostriedky a väčšinou hľadal investície z rodinných kancelárií a od iných bohatých investorov.
Miliardár Alan Howard urobil značne veľké osobné stávky – oddelené od svojej firmy – v kryptomenách minulý rok a plánuje dať viac svojich vlastných peňazí do digitálnych aktív a blockchain technológie.
Investori čelia rastúcej možnosti vládnej intervencie. Centrálne banky v celosvetovom meradle skúmajú prínosy a riziká kryptomenových obchodov.
Zdroj: link