Fínsko identifikovalo tisíce bitcoin obchodníkov, ktorí dlhujú na daniach

Fínska vláda odhalila veľký počet daňovníkov, ktorí dlhujú dane z príjmov súvisiacich s bitcoinom. Daňová správa krajiny tvrdí, že má rôzne spôsoby, ako skombinovať informácie a identifikovať ľudí, ktorí dlhujú na daniach z krypto ziskov, ktoré sú teraz viac ako desaťkrát vyššie ako v minulom roku.

Väčšina Fínov nemá zaplatené dane z krypto príjmov

   Väčšina Fínov neoznámila daňovému oddeleniu krajiny príjmy z predaja kryptomien v predchádzajúcich rokoch, informovali minulý týždeň noviny Kauppalehti. „V tomto roku zisky, ktoré dosiahli Fíni z kryptomien, boli desaťkrát vyššie ako v minulom roku,“ dodala tlačová agentúra.

   Poradca oddelenia daňovej správy Timo Puiro podrobne uviedol:

„Väčšina ľudí predtým nepodala správu o svojich výnosoch, ktoré sme zistili pri porovnávaní informácií, ktoré zhromažďujeme, s daňovými informáciami, ktoré sme uviedli. Daňová správa má rozsiahly prístup k informáciám, napríklad k platobným informáciám a my máme rôzne spôsoby, ako kombinovať informácie a identifikovať ľudí.“

   Metropolitan.fi uvádza, že daňový úrad dostal štedrý prístup k bankovým prevodom a ďalším údajom, ktoré umožňujú identifikovať ľudí. Porovnaním prevodov je zrejmé, že v minulosti väčšina občanov neoznámila zisky z virtuálnych mien.

   Fínsko, s chladným počasím a nízkou cenou jadrovej energie, je na bitcoin mining viac než vhodné. Bitfury aj nedávno zaniknutý Kncminer prevádzkujú miningové farmy v krajine. V súčasnosti tu stále pracuje mnoho menších ťažiarov. V krajine sa nachádzajú aj iné dobre fungujúce kryptoobchodné spoločnosti, ako napríklad Localbitcoins a vedúci nordický maklér Prasos.

Daňovému oddeleniu chýba 30 miliónov eur

   Nie je to prvýkrát, čo Puiro hovoril o identifikácii nelegálnych príjmov zo strany Fínov. V decembri minulého roka povedal, že vláda analyzovala bitcoinové peňaženky na tento účel.

„V priebehu niekoľkých rokov sme analyzovali viac ako 10 000 bitcoin peňaženiek a vo viac ako 500 prípadoch sme našli neohlásený príjem, ktorý je zdaniteľný,“ zdôraznil a dodal, že „fínska daňová autorita označila bitcoin ako jednu z vysoko rizikových oblastí a je pripravená presmerovať zdroje tak, aby sa v systéme nenachádzali využiteľné medzery,“ uviedol Bloomberg.

   Puiro navyše tvrdil: „V analýze súvisiacej s bitcoinom je Fínsko na vedúcej pozícii a konzultovali sme údaje  s úradmi z iných krajín.“

   Zatiaľ, čo v decembri bolo identifikovaných iba 500 prípadov, Kauppalehti citujúc daňový úrad uviedol, že minulý týždeň bolo identifikovaných 3300 ľudí, ktorí si nesplnili svoju daňovú povinnosť a dodal:

„Celkový kapitálový zisk z identifikovaných 3 300 osôb bude približne 100 miliónov eur, takže podiel daňových poplatníkov v banke by bol približne 30 miliónov eur.“

„Bitcoin výnosy sú zdaniteľné ako kapitálový príjem vo Fínsku. Zaobchádza sa s nimi rovnako ako s dividendami, nájomným alebo inými podobnými príjmami,“ vysvetlil Metropolitan.fi. „Percentuálna daňová sadzba pre kapitálový príjem vo Fínsku je 30% (v roku 2018) pre sumy nižšie ako 30 000 EUR a 34% pre vyššie sumy,“ dodala.

   Puiro tiež minulý týždeň povedal, že dúfa, že tí, ktorí dosiahli zisk z kryptomien, dobrovoľne priznajú príjem daňovému úradu. Zdôraznil, že ak daňoví poplatníci neoznámia príjmy súvisiace s kryptomenami, bude to klasifikované ako zločin daňových únikov.

Zdroj: link