Európski finanční giganti chcú mať kryptomeny pod kontrolou

   Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk Francúzska a Nemecka predložili oficiálnu žiadosť na diskusiu o širších dôsledkoch kryptomien v globálnom meradle na nadchádzajúcom summite G20 v Argentíne, ktorý sa bude konať v marci.

   Ako uviedla agentúra Reuters, francúzski a nemeckí vládni predstavitelia napísali list argentínskemu ministrovi financií (Argentína v súčasnosti predsedá G20), v ktorom žiadajú, aby bolo do marcového programu samitu G20 zaradené pojednávanie o širšom vplyve kryptomien a potrebe ich medzinárodnej regulácie.

   Ministri financií Francúzska a Nemecka (Bruno Le Maire a Peter Altmaier) a guvernéri centrálnych bánk Francúzska a Nemecka (Francois Villeroy de Galhau a Jens Weidmann) v liste uvádzajú:

   „Veríme, že z tokenov a technológií, ktoré za nimi stoja, vyplynú v budúcnosti nové možnosti. Tokeny však môžu predstavovať značné riziká pre investorov a môžu byť bez náležitých opatrení zneužívané na finančné trestné činy. Z dlhodobého hľadiska sa môžu objaviť aj potenciálne riziká v oblasti finančnej stability.“

   V liste sa požaduje vypracovanie medzinárodnej správy a správy medzinárodného menového fondu o vplyve kryptomien na finančnú stabilitu a úsilie o iniciovanie cezhraničného regulačného pohybu digitálnych mien.

   Podľa Financial Times sa v liste ďalej uvádza:

   „V posledných rokoch sa vynaložilo veľké úsilie na ochranu malých investorov a spotrebiteľov vo všeobecnosti a nie je dôvod, aby sa v tomto sektore neuplatňovali vhodné rámce. Nárast jednotlivých expozícií voči takýmto volatilným žetónom by mohol mať škodlivé dôsledky pre nesprávne informovaných investorov, ktorí nerozumejú rizikám z toho vyplývajúcim.“

   Regulačný tlak na kryptomeny je na vzostupe, pričom Čína a Južná Kórea prijali pozoruhodne tvrdé opatrenia, zatiaľ čo regulačné orgány na celom svete sa snažia vyrovnať sa s fenoménom kryptomien.

   Tento týždeň varovania vyjadrili aj regulačné orgány Banky pre medzinárodné platby (BIS), Európska centrálna banka (ECB) a Hongkongská komisia pre cenné papiere.

   Člen predstavenstva ECB Yves Mersch vo štvrtok uviedol: „Kryptomeny nie sú peniazmi a v predvídateľnej budúcnosti ani nebudú.“

   „Bitcoin je kombinácia bubliny, Ponziho schémy a ekologickej katastrofy,“ povedal Agustin Carstens, riaditeľ BIS.

   Francúzsko už predtým vyjadrilo znepokojenie nad neregulovaným charakterom trhu s kryptomenami. Minulý mesiac le Maire oznámil vytvorenie pracovnej skupiny vedenej bývalým zástupcom guvernéra Francúzskej banky – Jeanom Pierre Landauom. Pracovná skupina bude zodpovedná za navrhnutie usmernení pre reguláciu digitálnych mien a predchádzaniu ich použitia v trestných činnostiach.

   Okrem toho pripravujú Francúzsko a Nemecko spoločný francúzsko-nemecký návrh na kryptomenovú reguláciu, ktorý plánujú predstaviť na nadchádzajúcom samite G20.

   „Kryptomeny sú v súčasnosti vo veľkej miere nesprávne označované ako „meny“ v médiách a na internete,“ uviedli ministri oboch krajín, dodávajúc, že nedostatok jasnosti o povahe tokenov môže len podnecovať špekulácie.

 

Zdrojlink1, link2