Elon Musk a jeho neustála manipulácia s trhom

Ako vieme, trh kryptomien je pomerne ľahko manipulovateľný a v podstate odjakživa ovládajú vývoj ceny fundamentálne správy z celého sveta. Tým sa však otvárajú dvere aj pre vplyvných ľudí z celého sveta, čím môžu pomerne jednoducho manipulovať s cenou danej kryptomeny. Jedným z týchto ľudí je momentálne tretí najbohatší človek planéty, Elon Musk, ktorý za posledné mesiace v podstate každý týždeň manipuluje najmä s Dogecoinom (DOGE) a najnovšie už aj s Bitcoinom (BTC).

Nevieme ako pre Vás, ale pre nás to už začína byť naozaj otravné. Už pred niekoľkými týždňami sme sa vyjadrili, že vôbec nie je normálne aby toto mohol niekto s trhmi robiť a že je potrebné, aby SEC zakročila. Podobne sa ešte vo februári vyjadril aj uznávaný americký ekonóm Nouriel Roubini, ktorý žiadal SEC aby začala monitorovať vplyvných ľudí, pretože to, čo robí Elon Musk definitívne hraničí s manipuláciou trhu, avšak podľa nás to s tým nehraničí ale doslova to manipulácia s trhom je. Zoberte si už len správanie tohto vplyvného človeka za posledné mesiace. V januári tohto roka sa Elon Vyjadril, že spoločnosť Tesla investovala do BTC 1,5 miliardy dolárov a svoje bio zmenil na #bitcoin. Za pár týždňov po významom raste trhu kryptomien svoju pozornosť presunul na kryptomenu Dogecoin, ktorá mimochodom najmä kvôli jeho zásluhe, vzrástla o viac ako 100 násobok. Po tomto šialenom raste tejto ľahko manipulovateľnej kryptomeny sa Elon Musk najnovšie vyjadril, že Tesla pozastavuje nákup vozidiel skrz BTC, keďže ťažba BTC vyžaduje viac a viac fosílnych palív. Po tomto vyjadrení sa trh prepadol o viac ako 10 000 dolárov a mnoho ľudí prišlo o peniaze, či panicky predalo.

Z nášho pohľadu ide opäť len o manipuláciu trhu, keďže informácia, že BTC vyžaduje veľké množstvo fosílnych palív, nie je žiadnou novinkou a bol to známy fakt aj v čase, keď si CEO Tesly a Space X svoje bio zmenil na #bitcoin. Aby toho nebolo málo, dnes v noci sa stihol Elon na svojom Twitteri opäť vyjadriť pozitívne v rámci ľahko manipulovateľného altcoinu Dogecoin. Vďaka tomu cena tejto kryptomeny vzrástla z $0,39 na aktuálnych $0,55 a nám už naozaj pripadá, že Dogecoin rastie len vtedy, keď ju spomenie Elon.

,,Aktuálne spolupracujeme s vývojármi Dogecoinu na zlepšení efektívnosti. Vyzerá to nádejne.“

Elon si samozrejme vyslúžil kritiku za každý jeho krok a to či už v rámci Dogecoinu (DOGE) alebo Bitcoinu (BTC), kvôli ktorému už ovplyvňuje celý trh. Túto kritiku si jednoznačne zaslúžil oprávnene a je len otázka času, kým proti takto vplyvným ľuďom zasiahne SEC.

Zdroj 1
Zdroj 2