El Salvador schválil prelomový krypto zákon a pripravil cestu pre dlhopisy kryté Bitcoinmi

Zákonodarné zhromaždenie Salvádoru minulý týždeň schválilo zákon na vydávanie digitálnych aktív iných ako Bitcoin. Legislatíva obsahovala právny rámec pre vydanie dlhopisu krytého Bitcoinmi, známeho aj ako „vulkanický dlhopis“ (volcano bond). Práve ten sa použije na splatenie štátneho dlhu a financovanie výstavby navrhovaného „mesta Bitcoinov“ (Bitcoin City).

Návrh zákona bol schválený 11. januára – 62 hlasov bolo za a 16 proti.

Vulkanický dlhopis

Prezident Salvádoru Nayib Bukele v novembri 2021 oznámil, že stredoamerická krajina, ktorá zaviedla ako zákonné platidlo Bitcoin (BTC), plánuje získať 1 miliardu dolárov prostredníctvom dlhopisov krytých Bitcoinmi. Tento navrhovaný papier sa stal známy ako „Volcano Bonds“, pretože peniaze mali ísť okrem iného aj na založenie priemyslu ťažby Bitcoinov, ktorý sa spoliehal výlučne na obnoviteľnú energiu, vrátane energie generovanej aktívnymi sopkami v krajine. 

„Mesto Bitcoinov“

Bitfinex vo vyhlásení zverejnenom minulý týždeň uviedol, že „bude poskytovateľom infraštruktúry pre to, čo by sa podľa neho malo skutočne nazývať „Volcano Token“ – „digitálny token, ktorý by pomohol Salvádoru získať nielen kapitál na splatenie štátneho dlhu, ale taktiež aj priame prostriedky na vytvorenie infraštruktúry ťažby Bitcoinov a financovanie výstavby „mesta Bitcoinov“.

Bitfinex poznamenal, že mesto by bolo špeciálnou ekonomickou zónou podobnou tej v Číne, ktorá by svojim obyvateľom ponúkala daňové výhody, regulácie priateľské ku kryptomenám a inak by stimulovala Bitcoinové obchody.

Podľa pôvodného návrhu by tokenizované dlhopisy boli denominované v amerických dolároch, mali by desaťročnú splatnosť s ročnou úrokovou sadzbu 6,5 %.