PREČO BY MOHOL DOLÁR V NAJBLIŽŠEJ DOBE OSLABOVAŤ

„V nasledujúcich týždňoch môže dôjsť k výraznému oslabeniu dolára. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu viesť k oslabeniu dolára, vrátane holubičích rozhodnutí Fedu a geopolitického napätia.“

Tu je 7 hlavných dôvodov:

1. Holubičie rozhodnutia Fedu

Federálny rezervný systém (Fed) nedávno ponechal úrokové sadzby nezmenené v rozmedzí 5,00-5,25 %, čo bolo vnímané ako mierne holubičie. Fed naznačil, že ďalšie zvýšenie sadzieb je nepravdepodobné bez jasných dôkazov, že súčasné sadzby nie sú dostatočné na kontrolu inflácie. Tento prístup môže viesť k oslabeniu dolára, pretože investori môžu očakávať menej prísnu monetárnu politiku . („)

2. Slabšie ekonomické údaje z USA

Nedávne údaje o zamestnanosti a priemyselnej produkcii v USA naznačujú spomalenie ekonomického rastu. Slabšie ekonomické výsledky znižujú dôveru investorov v americkú ekonomiku, čo môže viesť k oslabeniu dolára. Napríklad nižší nárast pracovných miest ako sa očakávalo môže signalizovať problémy v ekonomickej aktivite .

3. Geopolitické napätie medzi Čínou a Taiwanom

Zvyšujúce sa napätie medzi Čínou a Taiwanom môže mať negatívny dopad na dolár. Nedávne vojenské cvičenia a diplomatické spory zvyšujú globálnu neistotu. Ak by došlo k eskalácii konfliktu, investori by mohli presunúť svoje investície do iných bezpečných prístavov, čo by oslabilo dolár  .

4. Spomalenie globálneho rastu

Globálna ekonomika vykazuje známky spomalenia, čo môže oslabiť dolár. Údaje z Európy a Ázie ukazujú zníženie priemyselnej produkcie a slabší dopyt po exportoch. Tieto faktory môžu viesť k zníženiu globálneho dopytu po dolári .

5. Politická neistota v USA

Nedávne politické udalosti v USA, vrátane diskusií o rozpočte a obáv z možného shutdownu vlády, zvyšujú politickú neistotu. Politická nestabilita môže oslabiť dôveru investorov, čo môže viesť k oslabeniu dolára .

6. OPEC a ceny ropy

OPEC+ nedávno oznámil predĺženie produkčných škrtov, čo môže mať vplyv na globálne ceny ropy. Zvýšené ceny ropy môžu viesť k vyššej inflácii a spomalenému ekonomickému rastu, čo môže negatívne ovplyvniť dolár 

7. Potenciálne ukončenie predaja ropy v dolároch

Saudská Arábia diskutuje o možnosti predaja ropy Číne za jüany namiesto dolárov. Ak by sa dohoda uskutočnila, oslabilo by to dominanciu dolára v globálnych energetických trhoch. Saudská Arábia predávala svoju ropu takmer výlučne v dolároch od roku 1974. Táto zmena by mohla znížiť globálny dopyt po dolároch a tým oslabiť ich hodnotu  .

Tieto faktory naznačujú, že dolár by mohol v najbližších týždňoch čeliť oslabeniu. Je dôležité sledovať vývoj týchto udalostí a ich dopady na trhy.