Kryptomena
Kryptomena je digitálne platidlo na obchodovanie cez internet. Je to novodobá technológia postavená na asymetrickom šifrovaní, ktorá umožňuje posielanie peňazí druhej strane jasným, nefalšovateľným a dôverným spôsobom. Prvá kryptomena bola Bitcoin, ktorá jasne definovala základne pravidlá a smer, ktorým sa všetky ostatné kryptomeny uberajú. Všetky kryptomeny sa delia na 8 desatinných miest, pričom jedna jednotka 1 satoshi = 0.00000001 BTC. Satoshi je najmenšia jednotka každej kryptomeny.
Decentralizácia
Je jedna z najlepších výhod kryptomien. Umožňuje flexibilné rozhodovanie a väčšiu autonómiu. Funkčnosť kryptomien zabezpečuje P2P sieť (sieť uzlov s rovnocenným prístupom), ktorá je rozmiestnená po celom svete a na všetky zmeny sa musí dohodnúť viac ako 50% decentralizovaných uzlov. Vlády zatiaľ nad nimi nemajú žiadnu kontrolu.
Anonymita
Väčšina kryptomien ponúka anonymné transakcie. Jednoducho si môžete účet s kryptomenou založiť bez udávania svojich osobných údajov. Realizované transakcie obsahujú len údaje o šifrovanej adrese a sumy na odoslanie, prípadne poznámku.
Transparentnosť
Všetky transakcie kryptomien sú verejne dostupné na Blockchaine, kde je možné všetky transakcie od vzniku kryptomeny po súčasnosť pozrieť a overiť zrealizovanie transakcie.
Volatilita
Hodnota kryptomeny, pri ktorej je možné ju zmeniť za klasické FIAT peniaze (Euro,Dolár) je kolísavá a nestabilná. Určuje sa od popularity a kapitalizácie trhu s kryptomenou.
Deflačná stratégia
Množstvo jednotiek každej kryptomeny je dopredu určený, neexistuje spôsob ako to sfalšovať, vytvoriť alebo vytlačiť nové kryptomeny nad ich dopredu určený presný počet. S nárastom používateľov a kapitalizáciou majú kryptomeny tendenciu naberať na hodnote.
Jednoduchosť
Vytvoriť si účet s kryptomenou je veľmi jednoduché. Napríklad Bitcoin ponúka veľmi veľa rôznych druhov Bitcoinových peňaženiek, ktoré majú jednoduchú registráciu (e-mail, heslo). Ešte jednoduchšie je kryptomeny len prijímať, na bitaddress.org je možné si Bitcoinov-u adresu vygenerovať bez registrácie a OFFLINE a následne si stačí bezpečne uložiť heslo (Súkromný kľuč). V bankách je kopa rôznych zmlúv, podpisov, podmienok a nulová anonymita.
Rôznorodosť
Koncept kryptomeny je presne stanovený, no základný kód bitcoinu je OPEN SOURCE, čo znamená voľne šíriteľný s možnosťou upravovať kód podľa rôznych potrieb. To podmienilo vznik nových, ale aj vylepšených kryptomien, ktoré sa od seba odlišujú rôznymi úpravami, počtom mincí, stratégiou ťaženia, funkčnosťou, významom a inými hľadiskami. Medzi populárne ALTcoiny patria Ethereum, Ripple, NEO, Litecoin, OmiseGO, Qtum, a ďalšie.
Čo je Blockchain?
Blockchain si môžeme predstaviť ako „Kataster“. Kto je zapísaný v katastri ako vlastník pozemku, ten ho reálne vlastní. Kto je zapísaný v Blockchaine ako vlastník adresy Kryptomeny, ten ju aj reálne vlastní. Každý NOD zapojení v Bitcoinovej sieti má kópiu Blockchainu. Aktuálne je okolo 10 000 NOD-ov v sieti. To zabezpečuje nefalšovateľnosť a nemožnosť zmeniť alebo nejako upraviť Blockchain, lebo ostatné NOD-y v sieti by to hneď identifikovali. Blockchain je verejne dostupný na internete. Všetky transakcie od vzniku sú tam zapísané až po súčasnosť.
Načo sú kryptomeny dobré?
Vďaka kryptomenám je možné realizovať platby po celom svete za veľmi nízke poplatky so zachovaním anonymity a transparentnosti. Kryptomeny sa dá tzv. „ťažiť“ (prenajímať výpočtový výkon počítača za peniaze – jednotky kryptomeny). Kryptomeny sú tiež cieľom obchodovania (zmeny za iné) a uchovávania hodnoty.
Ako kryptomeny fungujú ?
Funkčnosť kryptomien zabezpečuje sieť prepojených počítačov, ktoré neustále potvrdzujú a šifrujú vykonané transakcie, ktoré sa následne natvrdo zapíšu do účtovnej knihy Blockchain. Kryptomenu vieme zakúpiť pri aktuálnom kurze, držať (vlastniť) a následne predať (zameniť) za inú kryptomenu alebo tovar.
Aký je rozdiel medzi peniazmi v Banke a peniazmi v kryptomene?
Banka klientovi ponúkne voľný účet, na ktorom bude mať svoje peniaze. Peniaze vlastní banka a klient má k nim iba prístup! U Kryptomien je to naopak. Užívateľ si „vytvorí“ (vygeneruje) dvojicu „kľúčov“ adries a Bitcoinovej sieti iba oznámi svoju Bitcoinovú adresu, na ktorú si vie pripísať Bitcoiny a tým ich reálne vlastní.
Ako sa dá na kryptomenách zarobiť?
Kryptomeny je možné zakúpiť, uložiť na bezpečné miesto a reálne ich vlastniť. Po ubehnutí istej doby (1, 6, 12 mesiacov) bude hodnota súčasne dominantných kryptomien niekoľkonásobne vyššia a vy ich vtedy predáte so ziskom. Prípadne môžete s kryptomenami obchodovať na kryptoburzách a pri správnej stratégií zarábať už v priebehu niekoľkých dní.
Aký je rozdiel medzi súkromným a verejným kľúčom?
Napriklad tejto stránke https://www.bitaddress.org je možné si reálne vytvoriť Bitcoinový účet, ktorý sa skladá z dvojice „kľúčov“ textových reťazcov. Verejný kľúč: je verejná bitcoinová adresa, na ktorú môžete zaslať a držať bitcoiny. Môžete ho ľubovoľne zdieľať. Súkromný kľúč: je váš súkromný kľúč (heslo) k Bitcoinom uloženým na párovej verejnej adrese. Je možné ho prekonvertovať na 12 anglických slov (SEED) s rovnakým fungovaním. Je to jediný identifikátor k vašim bitcoinom, preto je potrebné ho dôkladne strážiť voči neoprávneným osobám!
Čo je fork?
Ak sa pri nejakej kryptomene dohodnú, že sa časť algoritmu pozmení, z kryptomeny sa môže oddeliť a vzniknúť nová kryptomena. Vďaka kópií účtovnej knihy Blockchain budú mať obidve kryptomeny (súčasná i nová) rovnakú históriu, a teda rovnaký počet materskej kryptomeny bude mať aj novovzniknutá kryptomena. Od doby FORKU už pôjdú kryptomeny svojou cestou. Podobné udalosti sa v kryptosvete udiali už viackrát: Ethereum–Ethereum Classic, Bitcon–Bitcoin CASH, ..atď.