Všetko čo potrebujete vedieť o kryptomene Ethereum

Ethereum sa často označuje za druhú najpopulárnejšiu kryptomenu po Bitcoine. Ale na rozdiel od Bitcoinu – a väčšiny ostatných virtuálnych mien – má byť Ethereum oveľa viac ako len prostriedok výmeny alebo uchovávanie hodnoty. Namiesto toho sa Ethereum označuje za decentralizovanú výpočtovú sieť postavenú na technológii blockchain. Poďme si vysvetliť, čo to znamená.

Čo je to Ethereum

Ethereum je decentralizovaný open-source blockchain systém, ktorý obsahuje vlastnú kryptomenu Ether. ETH funguje ako platforma pre množstvo ďalších kryptomien, ako aj na vykonávanie decentralizovaných inteligentných kontraktov.

Ethereum prvýkrát opísal Vitalik Buterin vo svojom whiteliste z roku 2013. Buterin spolu s ďalšími spoluzakladateľmi zabezpečil financovanie projektu v online verejnom hromadnom predaji v lete 2014 a 30. júla 2015 oficiálne spustil blockchain.

Vlastným údajným cieľom Etherea je stať sa globálnou platformou pre decentralizované aplikácie, ktorá umožní používateľom z celého sveta písať a spúšťať softvér odolný voči cenzúre, výpadkom a podvodom.

Whitelist

Whitelist – „biela listina“,  je zoznam povolených a identifikovaných osôb, adries kryptomien a počítačových programov. Inými slovami, je spojený s informáciou, určitou službou a udalosťou. Biele listiny sú definované ako samostatný spôsob rôznych kontextov ich použitia. Je to najlepší spôsob, ako nedovoliť, aby sa správy dostali do priečinkov so spamom. Sledovaním všetkých kryptoinformácií pochopíte, že v kontexte kryptomien ide o e-mailovú adresu a uistenie o nadchádzajúcich e-mailoch prichádzajúcich do schránky.

 

Ako funguje Ethereum?

Podobne ako všetky kryptomeny, aj Ethereum funguje na základe blockchainovej siete. Blockchain je decentralizovaná, distribuovaná verejná účtovná kniha, v ktorej sa overujú a zaznamenávajú všetky transakcie.

Je distribuovaná v tom zmysle, že každý účastník siete Ethereum má identickú kópiu tejto účtovnej knihy, čo mu umožňuje vidieť všetky predchádzajúce transakcie. Je decentralizovaná v tom zmysle, že sieť nie je prevádzkovaná ani spravovaná žiadnym centralizovaným subjektom – namiesto toho ju spravujú všetci držitelia distribuovanej účtovnej knihy.

Pri transakciách v blockchaine sa na zabezpečenie siete a overovanie transakcií používa kryptografia. Ľudia používajú počítače na „ťažbu“ alebo riešenie zložitých matematických rovníc, ktoré potvrdzujú každú transakciu v sieti a pridávajú nové bloky do blockchainu, ktorý je základom systému. Účastníci sú odmeňovaní krypto tokenmi. V systéme Ethereum sa tieto tokeny nazývajú Ether (ETH).

Ether sa dá použiť na nákup a predaj tovaru a služieb, podobne ako Bitcoin. V posledných rokoch zaznamenal aj rýchly nárast ceny, čím sa de facto stal špekulatívnou investíciou. Jedinečnosť Etherea však spočíva v tom, že používatelia môžu vytvárať aplikácie, ktoré „bežia“ na blockchaine podobne ako softvér „beží“ na počítači. Tieto aplikácie môžu uchovávať a prenášať osobné údaje alebo spracovávať zložité finančné transakcie.

„Ethereum sa od Bitcoinu líši tým, že sieť môže vykonávať výpočty ako súčasť procesu ťažby,“ hovorí Ken Fromm, riaditeľ pre vzdelávanie a vývoj v Enterprise Ethereum Alliance.

„Táto základná výpočtová schopnosť mení úložisko hodnoty a prostriedok výmeny na decentralizovaný globálny výpočtový stroj a otvorene overiteľné úložisko údajov“

Kto sú zakladatelia Etherea?

Ethereum má celkovo osem spoluzakladateľov, čo je na kryptografický projekt nezvyčajne veľa. Prvýkrát sa stretli 7. júna 2014 vo švajčiarskom Zugu.

Rusko-kanadský Vitalik Buterin je zrejme najznámejší z tejto skupiny. Je autorom pôvodného whitelistu, ktorý v roku 2013 prvýkrát opísal Ethereum, a dodnes pracuje na vylepšovaní platformy. Pred ETH Buterin spoluzakladal a písal pre spravodajský web Bitcoin Magazine.

Britský programátor Gavin Wood je pravdepodobne druhým najvýznamnejším spoluzakladateľom ETH. Nakódoval prvú technickú implementáciu Etherea v programovacom jazyku C++, navrhol natívny programovací jazyk Etherea Solidity a bol prvým technologickým riaditeľom nadácie Ethereum Foundation. Pred Ethereom bol Wood vedeckým pracovníkom v spoločnosti Microsoft. Potom prešiel k založeniu nadácie Web3 Foundation.

Medzi ďalších spoluzakladateľov Etherea patria napr:

  • Anthony Di Iorio, ktorý projekt zastrešil v počiatočnej fáze jeho vývoja.
  • Charles Hoskinson, ktorý zohral hlavnú úlohu pri založení nadácie Ethereum so sídlom vo Švajčiarsku a jej právneho rámca.
  • Mihai Alisie, ktorý poskytol pomoc pri založení nadácie Ethereum Foundation.
  • Joseph Lubin, kanadský podnikateľ, ktorý podobne ako Di Iorio pomáhal financovať Ethereum v jeho začiatkoch a neskôr založil inkubátor pre startupy založené na ETH s názvom ConsenSys.
  • Amir Chetrit, ktorý pomáhal spoluzakladať Ethereum, ale na začiatku vývoja od neho odstúpil.

Architektúra Blockchain a Etherea

Blockchain je architektúra pozostávajúca z viacerých komponentov a jedinečnosť blockchainu spočíva v spôsobe, akým tieto komponenty fungujú a vzájomne na seba pôsobia. Niektoré z dôležitých komponentov Etherea sú Ethereum Virtual Machine (EVM), miner, blok, transakcia, konsenzuálny algoritmus, účet, inteligentný kontrakt, ťažba, Ether a gas.

Sieť blockchain pozostáva z viacerých uzlov patriacich minerom a niektorých uzlov, ktoré neťažia, ale pomáhajú pri vykonávaní inteligentných kontraktov transakcií. Tieto sú známe ako EVM. Každý uzol je prepojený s iným uzlom v sieti. Tieto uzly používajú na vzájomnú komunikáciu protokol peer-to-peer. V predvolenom nastavení používajú na vzájomnú komunikáciu port 30303.

Každý miner udržiava inštanciu účtovnej knihy. Ledger obsahuje všetky bloky v reťazci. Pri viacerých mineroch je celkom možné, že inštancia účtovnej knihy každého minera môže mať iné bloky ako tá druhá. Mineri priebežne synchronizujú svoje bloky, aby sa zabezpečilo, že inštancia hlavnej knihy každého Minera je rovnaká ako tá druhá. (pozn. redakcie: Miner = ťažiar kryptomeny)

EVM je tiež hostiteľom inteligentných kontraktov. Inteligentné kontrakty pomáhajú pri rozširovaní Etherea tým, že do neho zapisujú vlastné obchodné funkcie. Tieto inteligentné kontrakty sa môžu vykonávať ako súčasť transakcie a nadväzujú na proces ťažby, o ktorom sme hovorili skôr.

Osoba, ktorá má účet v sieti, môže poslať správu na prevod Etherov zo svojho účtu na iný účet alebo môže poslať správu na vyvolanie funkcie v rámci zmluvy. Ethereum ich nerozlišuje, pokiaľ ide o transakcie. Transakcia musí byť digitálne podpísaná súkromným kľúčom majiteľa účtu. To má zabezpečiť, aby sa pri overovaní transakcie a zmene zostatkov na viacerých účtoch dala zistiť totožnosť odosielateľa. Pozrime sa na súčasti Etherea v nasledujúcej schéme:

Ako sú bloky navzájom prepojené?

V blockchaine a Ethereu každý blok súvisí s iným blokom. Medzi dvoma blokmi existuje vzťah rodič-dieťa. K jednému rodičovi môže existovať len jedno dieťa a dieťa môže mať len jedného rodiča. To pomáha pri vytváraní reťazca v blockchaine.

Na nasledujúcej schéme sú znázornené tri bloky – blok 1, blok 2 a blok 3. Blok 1 je rodičom bloku 2 a blok 2 je rodičom bloku 3. Vzťah sa vytvára uložením hash rodiča bloku v hlavičke bloku potomka. Blok 2 ukladá hash bloku 1 do svojej hlavičky a blok 3 ukladá hash bloku 2 do svojej hlavičky. Vyvstáva teda otázka – kto je rodičom prvého bloku? Ethereum má koncept bloku genesis, ktorý je známy aj ako prvý blok. Tento blok sa vytvára automaticky pri prvom spustení reťazca.

Dá sa povedať, že reťaz je iniciovaná prvým blokom známym ako blok genesis a vytvorenie tohto bloku je riadené prostredníctvom súboru genesis.json. Pozrime sa na nasledujúci diagram:

Ako spolu súvisia transakcie a bloky?

Teraz, keď už vieme, že bloky sú navzájom prepojené, vás bude zaujímať, ako sú transakcie prepojené s blokmi. Ethereum ukladá transakcie v rámci blokov. Každý blok má horný gas limit a každá transakcia potrebuje určité množstvo gas, ktoré sa spotrebuje v rámci jej vykonávania. Kumulatívny gas zo všetkých transakcií, ktoré ešte neboli zapísané do účtovnej knihy, nemôže prekročiť gas limit bloku. Tým sa zabezpečí, aby sa všetky transakcie neuložili v rámci jedného bloku. Hneď ako sa dosiahne gas limit, ostatné transakcie sa z bloku odstránia a následne sa začne ťažba.

Transakcie sa hashujú a ukladajú do bloku. Hash dvoch transakcií sa zoberie a ďalej sa hashuje, aby sa vygeneroval ďalší hash. Tento proces nakoniec poskytne jeden hash zo všetkých transakcií uložených v bloku. Tento hash je známy ako koreňový hash transakcie Merkle a je uložený v hlavičke bloku. Zmena v ktorejkoľvek transakcii bude mať za následok zmenu jej hash a nakoniec aj zmenu koreňového hash transakcie. Bude to mať kumulatívny účinok, pretože sa zmení hash bloku a podriadený blok musí zmeniť svoj hash, pretože ukladá hash svojho rodiča. To pomáha pri vytváraní nemenných transakcií. Je to znázornené aj na nasledujúcom diagrame:

Ether a Ethereum: Aký je medzi nimi rozdiel?

Ether môžete používať ako digitálnu menu pri finančných transakciách, ako investíciu alebo ako úložisko hodnoty. Ethereum je blockchainová sieť, v ktorej sa Ether uchováva a vymieňa. Ako sme však spomenuli vyššie, táto sieť ponúka celý rad ďalších funkcií mimo ETH.

„Môže ísť o jednoduché pohyby finančných prostriedkov, ale aj o komplexné transakcie, ktoré robia čokoľvek od výmeny aktív cez čerpanie pôžičiek až po získanie digitálneho umeleckého diela,“ 

hovorí Boaz Avital, vedúci produktového oddelenia spoločnosti Anchorage. Transakcie sa spracúvajú a ukladajú v sieti Ethereum.

Sieť Ethereum sa môže používať aj na ukladanie údajov a spúšťanie decentralizovaných aplikácií. Namiesto umiestnenia softvéru na serveri, ktorý vlastní a prevádzkuje spoločnosť Google alebo Amazon, kde jedna spoločnosť kontroluje údaje, môžu ľudia umiestniť aplikácie na blockchaine Ethereum. Používatelia tak majú kontrolu nad svojimi údajmi a majú otvorené používanie aplikácie, keďže neexistuje centrálna autorita, ktorá by všetko spravovala.

Pravdepodobne jedným z najzaujímavejších prípadov použitia zahŕňajúcich Ether a Ethereum sú samovykonateľné zmluvy alebo takzvané inteligentné kontrakty. Podobne ako pri akejkoľvek inej zmluve sa dve strany dohodnú na dodaní tovaru alebo služieb v budúcnosti. Na rozdiel od bežných zmlúv nie sú potrební právnici: Zmluvné strany zakódujú zmluvu v blockchaine Ethereum a po splnení podmienok zmluvy sa zmluva sama vykoná a dodá Ether príslušnej strane.

V čom je Ethereum jedinečné?

Hlavnou inováciou Etherea bolo navrhnutie platformy, ktorá umožňovala vykonávať inteligentné zmluvy pomocou blockchainu, čo ďalej posilňuje už existujúce výhody technológie inteligentných kontraktov. Blockchain Ethereum bol podľa spoluzakladateľa Gavina Wooda navrhnutý ako akýsi „jeden počítač pre celú planétu“, ktorý teoreticky dokáže urobiť akýkoľvek program robustnejším, odolnejším voči cenzúre a menej náchylným na podvody tým, že ho spustí v globálne distribuovanej sieti verejných uzlov.

Okrem inteligentných kontraktov je blockchain Etherea schopný hostiť aj iné kryptomeny, tzv. tokeny, a to vďaka použitiu štandardu kompatibility ERC-20. V skutočnosti to bolo doteraz najčastejšie využitie platformy ETH: doteraz bolo spustených viac ako 280 000 tokenov kompatibilných s ERC-20. Viac ako 40 z nich tvorí top 100 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, napríklad USDT, LINK a BNB.

Ako je zabezpečená sieť Ethereum?

Od augusta 2020 je Ethereum zabezpečené algoritmom Ethash proof-of-work, ktorý patrí do rodiny hašovacích funkcií Keccak.

Existujú však plány na prechod siete na algoritmus proof-of-stake, ktorý je spojený s veľkou aktualizáciou Ethereum 2.0, ktorá bola spustená koncom roka 2020.

Ethereum vs Bitcoin

Bitcoin sa primárne používa ako virtuálna mena a uchovávateľ hodnoty. Ether tiež funguje ako virtuálna mena a úložisko hodnoty, ale decentralizovaná sieť Ethereum umožňuje vytvárať a spúšťať aplikácie, inteligentné zmluvy a iné transakcie v sieti. Bitcoin tieto funkcie neponúka. Používa sa len ako mena a úložisko hodnoty.

Ethereum tiež rýchlejšie spracúva transakcie. „Nové bloky sa v sieti Bitcoin overujú raz za 10 minút, zatiaľ čo v sieti Ethereum sa nové bloky overujú raz za 12 sekúnd,“ hovorí Gary DeWaal, predseda skupiny Katten pre finančné trhy a reguláciu. Poznamenáva, že budúci vývoj by mohol ešte viac urýchliť transakcie v systéme Ethereum.

Napokon, počet potenciálnych tokenov Ether nie je obmedzený, zatiaľ čo Bitcoin uvoľní najviac 21 miliónov mincí.


Výhody Etherea

Veľká existujúca sieť. „Výhody Etherea spočívajú v osvedčenej sieti, ktorá bola preverená rokmi prevádzky a miliardami obchodov s hodnotami v rukách,“ hovorí Fromm. „Má veľkú a oddanú globálnu komunitu a najväčší ekosystém v oblasti blockchainu a kryptomien.“

 

Široká škála funkcií. Okrem toho, že sa Ethereum používa ako digitálna mena, môže sa používať aj na spracovanie iných typov finančných transakcií, vykonávanie inteligentných kontraktov a ukladanie údajov pre aplikácie tretích strán.

 

Neustále inovácie. Veľká komunita vývojárov Etherea neustále hľadá nové spôsoby zlepšovania siete a vývoja nových aplikácií. „Vzhľadom na popularitu Etherea je to zvyčajne preferovaná blockchainová sieť pre nové a vzrušujúce (a niekedy riskantné) decentralizované aplikácie,“ hovorí Avital.

 

Vyhýba sa sprostredkovateľom. Decentralizovaná sieť Ethereum sľubuje, že používatelia budú môcť opustiť sprostredkovateľov tretích strán, ako sú právnici, ktorí píšu a interpretujú zmluvy, banky, ktoré sú sprostredkovateľmi finančných transakcií, alebo webové hostingové služby tretích strán.


Nevýhody Etherea

Rastúce transakčné náklady. Rastúca popularita Etherea viedla k vyšším transakčným nákladom. Transakčné poplatky Etherea, známe aj ako „gas“, dosiahli vo februári 2021 rekordných 23 dolárov za transakciu, čo je skvelé, ak zarábate peniaze ako ťažiar, ale už menej, ak sa snažíte využívať sieť. Je to preto, že na rozdiel od Bitcoinu, kde sieť sama odmeňuje overovateľov transakcií, Ethereum vyžaduje, aby tí, ktorí sa na transakcii zúčastňujú, poplatok uhradili.

 

Potenciál pre kryptoinfláciu. Zatiaľ čo Ethereum má ročný limit na uvoľnenie 18 miliónov Etherov ročne, neexistuje žiadny celoživotný limit na potenciálny počet mincí. To by mohlo znamenať, že ako investícia by Ethereum mohlo fungovať skôr ako doláre a nemuselo by sa zhodnotiť tak ako Bitcoin, ktorý má prísny celoživotný limit na počet mincí.

 

Strmá krivka učenia pre vývojárov. Ethereum môže byť pre vývojárov náročné zvládnuť, keďže prechádzajú z centralizovaného spracovania na decentralizované siete.

 

Neznáma budúcnosť. Ethereum sa naďalej vyvíja a zdokonaľuje a prebiehajúci vývoj Etherea 2.0 je prísľubom nových funkcií a vyššej efektivity. Táto významná aktualizácia siete však vytvára neistotu pre aplikácie a obchody, ktoré sa v súčasnosti používajú. „Na fungovanie Etherea 2.0 bude potrebných mnoho nových validátorov,“ hovorí DeWaal. „Otázkou je, či bude migrácia fungovať? Je tu veľa nových prvkov, ktoré musia zapadnúť na svoje miesto!“


Ako kúpiť Ethereum

Bežná mylná predstava ľudí, ktorí sú v sieti Ethereum noví je, že samotné Ethereum si nekúpite – to je sieť. Namiesto toho si kúpite Ether a potom ho používate v sieti Ethereum. Vzhľadom na popularitu Etherea je veľmi jednoduché kúpiť Ether:

  • Vyberte si burzu kryptomien. Kryptoburzy a obchodné platformy slúžia na nákup a predaj rôznych kryptomien. Coinbase, Binance, Kraken, Huobi Global a OKEx sú niektoré z väčších búrz. Ak máte záujem len o nákup najbežnejších mincí, ako sú ethereum a bitcoin, môžete použiť aj online maklérsku spoločnosť, ako je Robinhood alebo SoFi. Takmer všade sa pripravte na to, že zaplatíte určitú sumu za obchodovanie alebo spracovanie. Návody na kryptoburzy, peňaženky a všetko potrebné nájdete na našej stránke v sekcii Návody – Burzy; Peňaženky a zmenárne.
  • Vložte fiat peniaze. Na financovanie nákupov etherea budete musieť vložiť hotovosť, napríklad doláre, do svojej obchodnej platformy alebo prepojiť svoj bankový účet alebo debetnú kartu.
  • Kúpte Éter. Keď ste si založili účet, môžete peniaze použiť na nákup Etheru za aktuálnu cenu Etherea spolu s ďalšími aktívami. Keď sú mince na vašom účte, môžete ich držať, predať alebo v budúcnosti vymeniť za iné kryptomeny. Nezabudnite, že pri každom predaji alebo obchodovaní s kryptomenami vám môžu vzniknúť daňové povinnosti.

Slovo na záver

Používajte peňaženku. Hoci môžete ethery ukladať do predvolenej digitálnej peňaženky svojej obchodnej platformy, môže to predstavovať bezpečnostné riziko. Ak niekto hackne burzu, mohol by ľahko ukradnúť vaše mince. Ďalšou možnosťou je previesť mince, ktoré neplánujete čoskoro predať alebo obchodovať, do inej digitálnej peňaženky alebo do „studenej peňaženky“, ktorá nie je kvôli bezpečnosti pripojená na internet.

Pred akoukoľvek významnou investíciou do etherea alebo iných kryptomien zvážte, či sa najprv neporozprávate s finančným poradcom o možných rizikách. Vzhľadom na vysoké riziko a volatilitu na tomto trhu sa uistite, že ide o peniaze, ktoré si môžete dovoliť stratiť, aj keď veríte v potenciál Etherea.

 

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12