Čína zatiaľ neuznáva Bitcoin ako platobný nástroj, no pripúšťa, že digitálna mena je nevyhnutná, no ako uvádza Zhou Xiaochuan, guvernér centrálnej Čínskej ľudovej banky (PBoC), napriek tomu sa ju neponáhľa rýchlo začať regulovať.
Vysokopostavený úradník centrálnej banky vyjadril počas tlačovej konferencie na Národnom ľudovom kongrese v roku 2018 svoje názory na digitálnu menu, ktoré boli prezentované na stránkach čínskej spravodajskej siete 8btc. Povedal, že predpisy budú závisieť od regionálnych rokovaní a nových technológií.
Xiaochuan tvrdí: „Centrálna banka skúma digitálnu menu. Vydávanie digitálnej meny nezávisí od technologických aplikácií, ale na možnostiach znížiť náklady a zvýhodniť maloobchodné platby. Banka bude tiež brať do úvahy súkromie a bezpečnosť pri svojich činnostiach týkajúcich sa kryptomien.“
Digitálna mena je nevyhnutná
Zhou uznal, že digitálna mena je nevyhnutná a je pravdepodobné, že nakoniec nahradí papierové peniaze a mince. Povedal, že je dôležité dávať pozor na vplyv finančného systému a investora na digitálnu menu.
Virtuálna mena nie je integrovaná s existujúcimi finančnými produktmi ani sa nenesie v duchu priamej pomoci čínskej ekonomike, preto Zhou varuje pred vládou, ktorá sa bezhlavo ženie do kryptomien.
Zhou zdôraznil, že je dôležité zabrániť zavedeniu špekulatívnych produktov, poukazujúc na šialenú expanziu bitcoinu. Rozširovanie kryptomien podobného druhu by malo neočakávaný vplyv na menovú politiku a finančnú stabilitu.
Centrálna banka robí v oblasti kryptomien opatrné kroky a taktiež pracuje s priemyslom na výskume a vývoji. Centrálna banka momentálne neuznáva bitcoin ako platobný nástroj a starostlivo sleduje finančné produkty podobného typu a posilňuje ochranu a vzdelávanie spotrebiteľov a investorov.
„Sľubné výrobky je najprv potrebné otestovať,“ povedal Zhou.
Tvrdé kroky parlamentu pokračujú
Regulačné orgány v Číne nedávno začali blokovať účty na sociálnych sieťach, ktoré súvisia z kryptomenovými burzami, ktoré naďalej poskytujú služby zákazníkom.
V utorok Pekingská mediálna spoločnosť Caixin uviedla, že miestne úrady nútili platformu WeChat vypnúť účty patriace k vybraným kryptoburzám v snahe ďalej obmedziť schopnosť obyvateľov pevninskej časti Číny obchodovať s kryptomenami.
Čína prinútila uzatvoriť domáce burzy, ktoré v septembri ponúkali obchody typu fiat-to-cryptocurrency, ale niektorí investori prezradili spoločnosti Caixin, že stále majú prístup na offshore platformy. Ostatní obchodníci sa preorientovali na platformy typu over-the-counter a peer-to-peer. Často využívajú sociálne médiá na vyhľadávanie obchodných partnerov a vykonávanie transakcií.
Zdroj: link