Centrálna banka Indonézie plánuje spustiť vlastné CBDC

Centrálna banka Indonézie plánuje spustiť vlastné CBDC (digitálna mena centrálnej banky). Indonézia sa tak stane ďalšou krajinou, ktorá chce vytvoriť vlastné CBDC, respektíve v tom vidí obrovský potenciál do budúcna. Pri rozhodovaní mala tejto krajine údajne pomôcť aktuálna pandémia, nakoľko počas posledného roka zaznamenala Indonézia obrovský nárast online transakcií. Tento trend môžeme sledovať v podstate po celom svete a môžeme usúdiť, že z toho istého dôvodu sa rozhodli aj iné krajiny, keďže ide o obrovský krok v rámci digitalizácie jednotlivých krajín, respektíve celého sveta. Túto správu konkrétne potvrdil súčasný guvernér Bank Indonesia, Perry Warjiyo, ktorý sa vyjadril, že:

,,BI plánuje v budúcnosti vydať vlastnú digitálnu menu centrálnej banky. Pôjde o digitálnu rupiu, ktorá bude slúžiť ako legálny digitálny platobný nástroj v Indonézii.“

V rámci ďalších krokov bolo potvrdené, že centrálna banka Indonézie momentálne skúma všetky možnosti v rámci pomoci menovej politike či platobnému systému krajinu. Nakoľko teda ide o veľmi zložitý proces, môžeme očakávať, že ešte niekoľko rokov potrvá, kým jednotlivé krajiny začnú spúšťať vlastné CBDC. Je to ale skvelá správa, nakoľko sa jedná o postupnú digitalizáciu celého sveta.

Zdroj