Myšlienka zrušenia zákazu kryptomien sa v Číne začala šíriť vtedy, keď bývalý predstaviteľ centrálnej banky vyzval krajinu, aby prehodnotila svoje prísne obmedzenia týkajúce sa kryptomien.
Huang Yiping, bývalý člen Výboru pre menovú politiku v Čínskej ľudovej banke (PBoC), tvrdí, že súčasný zákaz kryptomien je výhodný jedine z krátkodobého hľadiska, ale čo sa týka dlhodobého hľadiska, Čína môže premeškať veľké príležitosti.
Čínska vláda by mala prehodnotiť zákaz kryptomien
Huang Yiping, bývalý člen Výboru pre menovú politiku v Čínskej ľudovej banke (PBoC), je presvedčený, že čínska vláda by sa mala znova zamyslieť nad tým, či je zákaz obchodovania s kryptomenami z dlhodobého hľadiska udržateľný.
Huang tvrdí, že trvalý zákaz kryptomien by mohol viesť k mnohým zmeškaným príležitostiam pre finančný systém, vrátane takých, ktoré priamo súvisia s blockchainom a tokenizáciou. Technológie, ktoré súvisia s kryptomenami sú „veľmi cenné“ pre regulované finančné systémy.
Podľa jeho slov: „Zakázanie kryptomien z krátkodobého hľadiska môže byť praktické, ale či je aj dlhodobo udržateľné si zaslúži hĺbkovú analýzu.“
„Blockchain áno, Bitcoin nie“
Napriek výzve na hĺbkovú analýzu potencionálnych dlhodobých výhod kryptomien pre Čínu, Huang výrazne zdôrazňoval, že kryptomeny, ako je Bitcoin, prinášajú mnoho rizík. Huang tvrdí, že Bitcoin je skôr digitálnym aktívom ako menou, pretože mu chýba vnútorná hodnota. Navyše podľa jeho názoru významný podiel bitcoinových transakcií súvisí s nelegálnymi transakciami.
Čína je už dlho známa svojím postojom „blockchain áno, Bitcoin nie“. Čínsky prezident Si Ťin-pching v roku 2019 vyzval krajinu, aby urýchlila prijatie blockchainu ako jadra inovácií v roku 2019. Následne ale čínska vláda prejavila nepriateľstvo voči krypto a v roku 2021 nakoniec zakázala prakticky všetky krypto transakcie.
Zákaz kryptomien v Číne
Aj napriek zákazu kryptomine je Čína od januára 2022 naďalej druhým najväčším ťažiarom Bitcoinov na svete.