Brilantný White Paper Bitcoinu, vytvorený Satoshi Nakamotom, dnes oslavuje 9 rokov!

Ako iste viete, Bitcoin zaznamenal v roku 2017 fenomenálny rast, ktorý prekonal snáď všetky očakávania, keďže odhady na cenu tejto decentralizovanej meny boli 2000 až 3000 amerických dolárov do konca roka. Máme pred sebou ešte november a december a cena je už teraz 6200 dolárov, čo je značný rozdiel (pre viac info tu). Bitcoin taktiež prekonal kapitalizáciu 100 miliárd amerických dolárov čo znamená, že Bitcoin doslova riadi trh. Inými slovami jeho dominancia celkového trhu je 57,6%. Tento Halloween je ďalším míľnikom pre túto kryptomenu, keďže presne pred deviatimi rokmi anonymný tvorca „Internetových peňazí“ Satoshi Nakamoto, zverejnil White Paper kryptomeny Bitcoin.

31. októbra 2008 vznikla myšlienka originálneho elektronického peňažného systému Peer-to-Peer

31. októbra 2008 bol svetu predstavený dokument White Paper, napísaný osobou alebo skupinou s názvom „Satoshi Nakamoto“ nazvaný „Bitcoin: elektronický peňažný systém“. Tento dokument bol prvým krokom k zavedeniu tejto kryptomeny. Prvotne to pre ľudí bola hlúposť, či doslova systém bez budúcnosti. Vznikla z toho však revolučná technológia, ktorá vytvorila prvý skutočný svetový decentralizovaný menový systém na svete. Peniaze založené na internete umožnili platby online bez tretej strany a tiež neboli vydané vládou alebo právnickou osobou. Nakamotov skvelý White Paper poukazuje na primárne atribúty Bitcoinu v niekoľkých vetách, ktoré uvádzajú:

[Bitcoin] čistá Peer-to-Peer verzia elektronických peňazí by umožňovala odosielanie online platieb priamo od jednej strany k druhej bez prechodu cez finančné inštitúcie. Digitálne podpisy poskytujú časť riešenia tohto problému, avšak ak je stále dôveryhodná tretia strana povinná zabrániť dvojnásobnému výdaju, tieto výhody sú stratené. Navrhujeme riešenie problému dvojitého vynakladania výdavkov pomocou siete Peer-to-Peer. Sieťové časové pečiatky uskutočňujú transakcie tak, že ich vložia do prebiehajúceho reťazca ,,Proof-of-work“ založených na hash, čím vytvoria záznam, ktorý sa nedá zmeniť bez toho, aby sa predišlo preukázaniu ,,Proof-of-work“.

‘Nič podobné v histórií ľudstva, nebolo nikdy vytvorené‘

Keď bol Bitcoin v januári 2009, vypustený do sveta, decentralizovaná sieť pomaly začala transformovať spôsob, akým spoločnosť vníma peniaze a celý finančný systém vo všeobecnosti. Bitcoin začal s niekoľkými ,,osvojiteľmi“, ako napríklad Hal Finney, ktorý obdržal 10 BTC dokončením historicky prvej Bitcoin transakcie. V súčasnosti tento protokol používajú milióny ľudí z každého kúta sveta, čo dáva jednotlivcom výhodnejší a lepší spôsob, ako banky. Zároveň ich finančné prostriedky presúvajú bez povolenia takzvaných „vládcov“.

V súčasnosti sa Bitcoin považuje za „peniaze ľudstva“, pretože táto decentralizovaná kryptomena nemá žiadnych vládcov a dáva jednotlivcom suverénnu slobodu robiť si s peniazmi čo ich napadne. Aj to je dôvod prečo každým dňom sa čoraz viac a viac ľudí začína zaujímať o tento revolučný systém. Každým dňom sa cez kryptomenu Bitcoin, presunú miliardy dolárov. „Alternatívna časť burzy“ ktorá má hodnotu viac ako 75 miliárd amerických dolárov, taktiež denne obchoduje s doslova miliardami po celom svete. Mnohí zastánci kryptomien súhlasia s tým, že spoločnosť Bitcoin bola inovatívnou technológiou, ktorá mení spoločnosť – podobne ako vývojový rast internetu za posledné desaťročia.

 

Mnoho ľudí tiež súhlasí s tým, že Satoshiho Whitepaper  bude žiť naveky a vždy prinesie novým prichádzajúcim osobám vynikajúci prehľad o tom, čo je kryptoobchod, a obrovské možnosti, ktoré v budúcnosti prídu. „Navrhli sme systém elektronických transakcií bez spoliehania sa na dôveru,“ ukončuje Nakamoto na konci tzv. ,,bieleho papiera“.

Bitcoin prešiel odvtedy doslova kus cesty a najlepšou časťou na tomto všetkom je to, že sme stále iba na začiatku! Najbližšie roky pre kryptomeny budú znamenať neuveriteľný nárast a môžte sa spoľahnúť na to, že kryptomeny budú doslova všade. Čo si o tom myslíte Vy?

 

Zdroj: https://news.bitcoin.com