Bitcoin napĺňa pôvodný účel PayPalu

0

Pôvodným cieľom služby PayPal bolo vytvoriť “novú svetovú menu.“ To sa jej však nepodarilo, no namiesto nej túto úlohu zdarne plní kryptomena Bitcoin.

Cesta k získaniu nových obchodných prostriedkov je dlhá a tŕnistá. Spoločnosť Bitcoin je však na tejto ceste veľmi úspešná, keďže táto nová digitálna mena vzrástla v poslednom roku do rozprávkových čísel. Digitálne meny na svete vyčíňajú už dlhý čas. V minulosti sa zaznamenali významné pokusy o vytvorenie nového hospodárskeho ekosystému. Najúspešnejším z nich je PayPal. Zaujímavé je, že pôvodný účel služby PayPal v súčasnosti realizuje Bitcoin.

Keď bol PayPal prvýkrát spustený, nebol určený len ako internetová peňaženka, ale skôr ako úplne nový ekonomický ekosystém. David Sacks bol pôvodným prevádzkovým riaditeľom spoločnosti PayPal. Pre CNBS ponúkol interview o tom, ako Bitcoin teraz plní pôvodnú misiu PayPal. Uvádza:

„Spoločnosť Bitcoin napĺňa pôvodnú predstavu spoločnosti PayPal o vytvorení “novej svetovej meny”. V roku 1999, keď sme spoločnosť zakladali, sme v skutočnosti mali na tričkách práve tento nápis: Nová svetová mena.

Platba je len kredit na jednom účte a debet na druhom. Je to databázový záznam. Verili sme, že ak by sa nám podarilo zainteresovať čo najviac ľudí, peniaze by nikdy nemuseli opustiť systém. Služba PayPal sa tak mohla stať databázou peňazí.“ Potom dodal: „Ale kryptomeny ako bitcoin teraz plnia našu pôvodnú víziu. Je v tom len jeden rozdiel. Kým paypal sa to snažil robiť centralizovaným spôsobom, kryptomeny to robia decentralizovane.“

David Sacks pokračuje v tvrdení, že Bitcoin a iné kryptomeny sú v skutočnosti “reálne” napriek tomu, že sú virtuálnymi aktívami. Poukazuje na skutočnosť, že softvér je skutočný a že americký dolár zostal reálny, hoci sa už nie je ručený zlatom. Poukazuje na to, že akákoľvek mena je de facto dohodnutá dôvera medzi obchodným ekosystémom.

Prekážky na ceste

Podobnosť Bitcoinu a PayPalu je aj v tom, že oba tieto spoločnosti prekonali na začiatku určité problémy. PayPal explodoval v popularite, čo spôsobilo masívne spomalenie siete a príliv podvodníkov, ktorí sa snažili získať hotovosť tým, že robili spätné platby kreditnou kartou a podobne. Následne spoločnosť eBay kúpila službu PayPal a podstatne zmenila jej pôvodnú misiu, aby sa stala digitálnou peňaženkou pre online obchodníkov.

Bitcoinu taktiež trvalo určitý čas, kým sa dostalo na výslnie. No podvodníci číhajú na každom kroku a výnimku neurobili ani v tomto prípade. Spoločnosť Mt. Gox, ktorá disponovala 70% všetkých Bitcoinov, bola napadnutá a zlodejom sa podarilo ukradnúť 850.000 bitcoins.

Bitcoin však stále pretrváva a stal sa široko akceptovaným. Všetky  štvrté veľké účtovné firmy sú silne zapojené do šifrovania a mnoho globálnych finančných gigantov skáče cez palubu. Zatiaľ čo služba PayPal nikdy nedokázala splniť svoj pôvodný prísľub vytvorenia novej svetovej meny, Bitcoin prijal výzvu a urobil zo sna realitu.

Bitcoin napĺňa pôvodný účel PayPalu
Rate this post

Zdieľať

Pridaj komentár